Intepaturi periombilicale

09-02-2010
aura_p
Nu este medic/terapeut
aura_p
Multumim pentru timpul acordat si pentru raspunsurile prompte. Am 27 de ani si din luna noiembrie ma confrunt cu o problema...In urma unei cazaturi care s-a soldat cu dureri pronuntate de spate, am ajuns la radiografie si mi-a fost descoperita o scolioza. Am urmat timp de 10 zile tratament cu tador injectabil si algozone forte. Durerea aceea acuta a spatelui a disparut, in prezent fac recuperare medicala si exercitii de gimnastica, insa in urma tratamentului am ramas cu o durere abdominala.cel putin asa traiesc eu cu impresia, ca durerea s-a declansat in urma tratamentului...simt intepaturi in jurul ombilicului si ceva mai rar am dureri fie in stanga, fie in dreapta pe linia ombilicului...durerile nu sunt foarte puternice si nici nu persista mult timp ( cateva secunde - de mai multe ori pe zi) insa imi creaza o stare de disconfort...mentionez ca pana la tratament nu am avut niciodata probleme digestive, scaunele au fost intotdeauna normale, insa de cand s-au declansat problemele de coloana, organismul meu parca a luat-o razna...m-am confruntat o luna cu constipatie, scaunele aveau atunci forma unor masline, abdomenul era tare, balonat, bolborosea daca stateam intinsa, cu fata in sus (bolboroseala se mentine si in prezent)... am ajuns la medicul gastroenterolog care mi-a dat tratament...in prezent as putea spune ca scaunele s-au mai reglat, insa durerile periombilicale se mentin. Va rog sa-mi spuneti ce-ar putea sa fie si sa ma sfatuiti cum sa procedez! Ma gandesc sa fac un CT, o coprocultura, niste analize din sange, as vrea sa evit colonoscopia, daca se poate.mentionez ca la ecografia abdominala totul a iesit in regula. Ar putea sa fie o problema ginecologica? Va multumesc frumos!
1 comentarii
0
16-02-2010, ora 14:16
deakianos
Nu este medic/terapeut
deakianos
mam confruntat si eu cu asa ceva sipina la urma tot acolo am ajuns unde mia fost mai frica.
Am consultat un medic de specialitate care ma trimis sami fac colonoscopia unde am fost diagnosticat.
Sfatul meu este ca facetiva o colonoscopie nu e nimi dureros pentru caci colonul este organul care 90la suta are aceste simptome cu care va confruntati dumneavoastra.
Mai bine mai devreme pentru a nu fi tirziu.va doresc din suflet sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.