Intepaturi localizate pulpa dreapta

24-02-2014
Lilihrom
Nu este medic/terapeut
Lilihrom
Stimate dl Doctor,
Inca de anul trecut de prin sep/oct am "˜intepaturi"™ acute in pulpa piciorului drept pe interior. La inceput aceste intepaturi resimtite foarte profund le aveam in reprize de cate 1-2 ori pe zi, dupa-amiaza si ca durata tineau in jur de 20-30 secunde.
Incepand cu 3 ianuarie am inceput investigatii medicale de tot felul, frecventa reprizelor intepaturilor ajungand la cate 4-5 pe zi. Asadar, am fost la neurochirurgie, am facut RMN cervical si toracic, rezultat (dureri cumplite de spate - muca de birou, sedentarism) interpretare neurochirug: intepaturile in pulpa piciorului nu e cauza neurologica si nu e de la coloana, am facut eco tesuturi moi - nimic, am fost la reumatologie si d-na doctor (fara consult macar visual), mi-a spus ca nu sunt de natura reumatologica, am fost trimisa sa verific sistemul venos, astfel am ajuns la cardiolog si am facut si eco Doppler. Si aici acelasi rezultat, nu e de la sistemul venos, totul este in regula.
Am facut tratament cu Arcoxia + Calciu + D3 + NoSPA (dat de reumatolog), iar pentru 7 zile cat am facut tratamentul evident nu am mai avut aceste intepaturi. Din pacate, dupa acest tratament durerile (intepaturile) au reaparut si inca mult mai acute: dimineata, dupa masa, seara si noaptea (2 ore continu, 5 secunde inteapa, apoi ma lasa alte 5 secunde si tot asa)
Momenta fac recuperare medicala de 2 saptamani, dar din pacate nici de aici nu vad nici un rezultat. Nu stiu ce sa mai fac si cui ma mai pot adresa, mai ales ca nimeni nu mi-a dat o explicatie/cauza a acestor intepaturi.
Gen F/37ani/greutate 50kg.
Va rog sa-mi spuneti opinia d-voastra si ce investitatii ar trebui sa mai fac?
Multumesc mult mult pentru ajutor!
Lili
2 comentarii
0
24-02-2014, ora 12:02
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
La fel am patit si eu cu 2 ani in urma, intepaturi in zona inghinala si se resimteau pana jos la genunchi, dupa care au ajuns sa fie pe intreg piciorul ca niste fulgeraturi. Dupa o luna s-au extins si la celalalt picior insa numai pe femur.

Am luat un complex de vitamine si minerale timp de o luna si de atunci nu am mai avut absolut nimic.
0
24-02-2014, ora 13:46
Lilihrom
Nu este medic/terapeut
Lilihrom
Multumesc pentru raspuns.
Am facut si acest lucru, am luat Suntonic timp de 1, 5 luni. Tot nimic. Durerea mea este punctuala pe la mijlocul pulpei pe interior.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.