Intepaturi inima, senzatie de strans si amortirea palmelor

05-01-2013
aurelian19
Nu este medic/terapeut
aurelian19
Buna ziua.
Am urmatoarea problema : de cateva luni simt intepaturi in inima, o senzatie de strangere a inimii, o greutate in capul pieptului iar in timpul somnului si cand ma trezesc am ambele sau o mana amortita ( in general stanga- eu fiind dreptaci ).
Dupa ce am discutat cu un psiholog am ajuns la concluzia ca toata viata am suferit de fobie sociala, care in unele momente s-a manifestat cu atacuri de panica puternice si perioade lungi de izolare.Am avut o viata f agitata din aceasta cauza cu suisuri si coborasuri mari, totul culminand cu un job in banca care m-a transformat aproape in interior, nemaiputand sa ma bucur de nimic din viata mea, desi aveam destule motive.Am facut mai multe analize, in timpul atacurilor de panica si mi s-a spus ca fizic nu am nimic.
A urmat o alta perioada de transformari si de singuratate care m-a m-a adus intr-un blocaj mental : delimitarea timpului aproape disparuse, nu mai tineam minte date, nume ce inainte imi veneau usor in cap...etc.
Am facut mai multe analize, in timpul atacurilor de panica si mi s-a spus ca fizic nu am nimic.
In ultimul an insa m-am apucat de fumat, plus am consumat des si multi ani cantitati mari de alcool.
Totul a dus in acest moment la situatia de mai sus, cand simt ca ceva serios este in neregula cu inima mea.
Va multumesc si astept un raspuns
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •