Intepatura in talpa cu un cui ruginit

03-07-2010
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Buna ziua!Acum vreo 3 zile fiica mea a calcat intr-un cui ruginit.Am fost la urgente si i-a facut antitetanos, dar piciorul e umflat si o doare, mai ales dupa amiaza.Nu are febra, doar o senzatie de caldura la locul intepaturii.V-as ruga frumos sa-mi spuneti ce ar trebui sa-i pun (comprese, vreun unguent, sa fac bai locale cu ceva), chiar nu m-am mai confruntat cu asa ceva si nu stiu ce as putea sa fac s-o ajut.Multumesc anticipat pentru raspunsuri
11 comentarii
0
03-07-2010, ora 19:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cati ani are fetita ?
0
03-07-2010, ora 19:51
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Are 11 ani si jumatate.
0
04-07-2010, ora 08:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Punga cu gheata in acel loc si trei- cinci zile de Amoxicilina 250mg, 1 capsula la 8 ore.sau mergi maine la medicul de familie daca cumva a avut pana acum reactii alergice la medicamente.
0
27-07-2010, ora 12:30
tinito
Nu este medic/terapeut
tinito
Buna ziua!Acum 4 zile m-am intepat intr-un cui ruginit, mi-a curs mult sange dar m-am tamponat cu spirt si am oprit sangerarea, in acelasi timp m-am si dezinfectat.Nu am facut nici o injectie dar in schimb am luat Amoxicilina capsule 2 zile.Acum cand merg ma doare si mi se umfla talpa piciorului, dimineata cand ma trezesc nu ma mai doare si nici nu este umflat, dar cand ma ridic si fac cate ceva mi se umfla si ma doare.Va rog sa-mi spuneti daca mai este vreun pericol si ce medicamente trebuie sa iau.Va multumesc si astept raspuns.
0
27-07-2010, ora 16:02
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
parerea mea este ca trebuia sa mergeti la medic pentru vaccinare antitetanos, nu e de joaca cu asa ceva.si fiicei mele i se umfla piciorul, mai ales ca era foarte cald cand am avut problema asta.eu nu i-am dat antibiotic, n-a fost nevoie, dar i-am facut antitetanos.sanatate multa si pentru linistea dvs.ar trebui sa va vada un medic.
0
08-02-2011, ora 19:04
cristian1982
Nu este medic/terapeut
cristian1982
BUNA ZIUA AM SI EU O PROBLEMA AM CALCAT INTR-UN CUI RUGINIT DAR NU MAM DUS LA SPITAL PENTRU VACCIN MAM DEZINFECTAT CU SPIRT ACOLO IN GAURA DE LA CUI AM BAGAT SPIRT CU NEMILUITA SI DUPA AM DESFACUT O PASTILA DE AMOXICICLINA DE 500 MG SI AM BAGAT IN GAURA LASATA DE ACEL CUI IN PICIOR DARESC SA INTREB ESTE BINE DACA AM INCEPUT SA IAU SI ORAL AMOXICICLINA DE 500 UNA LA 6 ORE CREDETI CA INPIEDICA APARITIA UNEI INFECTI ASTEPT RASPUNS CU RESPECT CRISTIAN
0
04-06-2011, ora 12:25
ionutpet
Nu este medic/terapeut
ionutpet
Buna, v-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu o problema.Am calcat pe un cui ruginit destul de tare, cu calcaiul si nu am mers un medic, credeti ca este grav?M-am dezinfectat cu tintura de iod, doar atat.
0
22-07-2011, ora 13:43
florina80
Nu este medic/terapeut
florina80
Buna ziua.Baietelul meu de 10 ani s-a intepat ieri in talpa intr-un cui ruginit, eu am aflat abia dupa cateva ore si l-am dus la spital.I-a facut antitetanosul, si acum ii dau oxacilina de 250.In zona unde s-a intepat s-a albit (cred ca a facut puroi, ceva..) iar pe partea de sus a piciorului, deasupra degetelor s-a inrosit si s-a umflat.Abia calca. Ii dezinfectez zona cam de 3 ori pe zi, ii pun si antibiotic pe zona intepata, dar e normal sa se umfle? Trebuie sa-mi fac griji (mai mari decat le am deja)? Multumesc pt raspunsuri.
0
08-12-2012, ora 21:59
bubbleup19
Nu este medic/terapeut
bubbleup19
Buna seara, as avea o intrebare, ce trebuie facut in cazul unei intepaturi cu un cui ruginit ? Mama a calcat. La un interval de o ora, doua, a aparut durerea si s-a umflat, nu poate calca si ultimele doua degete sunt umflate.
Ce se poate face ? Multumesc anticipat.
0
20-04-2013, ora 09:04
vericu
Nu este medic/terapeut
vericu
nu va jucati cu intepaturile de cui ruginit in talpa, mama mea a avut un frate, care a murit la varsta de 7 ani facand tetanos, din cauza intepaturii de cui ruginit in talpa tratata foarte superficial...Eu nu pot intelege nici acum. de ce oamenii nu merg la medic cand au astfel de probleme si se trateaza acasa cu spirt, iod etc...fratilor santem in mileniul 3 nu mai traim in triburi unde cei bolnavi se tratau cu diferite ritualuri si plante, schimbativa mentalitatea, de asta exista medici...multi regreta ca nu au mers la medic dar cand este deja prea tarziu...NU uitati...sanatatea este no ONE...nu ai sanatate nu gusti viata din plin...va multumesc pt. intelegere...deci...LA DOCTOR...va doresc sanatate.
0
20-06-2013, ora 12:32
orciun
Nu este medic/terapeut
orciun
buna tuturor ieri mia intreat un cui in picior shi imi este frica de vaccin ce trebuie sa fac dp cema intepat am pus spirt ampresat dar e putin unflat imi spunetib varog :) am 14 ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.