Intepatura in cui.

02-06-2013
alexyk
Nu este medic/terapeut
alexyk
Buna ziua, m-am intepat in degetul cel mare de la picior intr-un cui acum o saptamana, am fost la urgente nu am gasit anitetanosul, m-au taiat si curatat dar mai jos de intepatura.. probabil nu au observat, mi sa prescris augumentin timp de o saptamana, dar sunt foarte speriat de virusul tetanos, specific ca am fost vacinat la 14 ani in clasa a 8-a, as dori si eu sa stiu daca mai este vre-un pericol la acest virus, precizez ca nu am contractii involuntare la muschii, iar intepatura la picior arata ok nu sa umflat piciorul nici puroi. Am auzit ca acestea ar fi simptomele la tetanos, dar de vre-o 2 zile mai am dureri de muschii la picioare in special fara sa fi facut vre-un efort, sunt trecatoare fara contractii ale muschiilor. Am mai avut o problema inainte de aceasta, am stat intr-o seara in pat ma uitam la televizor, iar dintr-o data parca mi-a trecut un fulger prin cap si 2 secunde mi sa parut ca am fost inconstient, dimineata mi se parea ca obrazul cu piciorul drept le simt mai grele ca restu partilor, m-am dus la neurologie si mi sa prescris vertimed + milgamma timp de o luna de zile, iar de acolo am fost trimis la psihiatrie, acolo mi sa spus ca am atac de panica, mi sa recomandat niste pastile dar nu le-am luat pentru ca influenteaza capacitatea de a conduce autovehicole. Dinainte de intepatura am avut stare de oboseala, dormeam si 12 ore si cand ma trezeam tot obosit ma simteam.. fara enegrie. De sunt mereu speriat.. ca am tetanos.. Va multumesc. Astept raspuns. Mult Respect!
1 comentarii
0
02-06-2013, ora 22:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tetanos nu aveti. Cititi pe net despre formele lui de manifestare.
Dar ati facut o depresie anxioasa care va va da de furca, mai ales daca nu o tratati.

Durerile in muschii de la picioare, senzatia de picioare mai grele, starea de oboseala, lipsa de energie si somnul prelungit sunt forme de manifestare ale depresiei. Aveti o depresie anxioasa. Scrieti pe o hartie, cu liniute, tot ce va supara si mergeti la un psihiatru bun sa va dea un tratament cu un antidepresiv, nu cu o benzodiazepina care sa va adoarma. Probabil v-a prescris o benzodiazepina de nu puteti lucra cu medicamentele respective.

Incepeti sa va documentati singur despre depresie si anxietate de pe net si vedeti pe care dintre simptomele de acolo le mai aveti. Depresia se manifesta si prin lipsa de energie (nu numai prin tristete).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.