Intarzieri menstruale

02-01-2010
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
Buna ziua!
Am 19 ani si tot timpul m'am confruntat cu aceasta problema.Ciclul mentrual imi vine tot aiurea.ba imi intarzie 1 saptamana - 2, ba imi vine mai repede.De 1 an ma dor si sanii inainte cu 1 saptamana sa imi vina ciclul.
Am facut o ecografie si mi s'au descoperit niste chisturi ovariene.Se poate ca aceasta sa fie cauza?Mentionez ca umblu desculta pe gresie pe parchet :d.Mi'a trecut in gand si o posibila sarcina dar ultimul contact sexual a fost acum cam 2 luni si a fost protejat.
Imi tin si un calendar cu zilele in care imi vine:
septembrie 20 si decembrie 1( deci mi'a intarziat am 11 zile)
azi am simtit dureri de burta cam suparatoare dar inca nu ma dor sanii deci nu cred ca o sa imi vina cam repede.
Multumesc pt orice raspuns!
15 comentarii
0
02-01-2010, ora 15:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Consulta si un medic endocrinolog, pentru ca aceste dereglari ale ciclului menstrual, pot fi cauzate de anumite dereglari hormonale.
Sanatate!
0
02-01-2010, ora 18:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este posibil ca sa fie de la chisturile ovariene. Dar mai probabil este ca atat chisturile ovariene, cat si semnele mentionate sa aiba o cauza comuna: un dezechilibru functional. Pentru aceasta, un consult homeopatic ar fi de prima alegere.
0
02-01-2010, ora 22:40
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
Multumesc frumos!
luni imi fac programare la un medic homeopat sa vedem ce zice si el
0
03-01-2010, ora 02:59
hamsterx
Nu este medic/terapeut
hamsterx
si pe mine ma dor sanii cu o saptamana inainte sa imi vina menstruatia..nu e nimic grav din cate stiu..este doar in spm :D cat despre acest ciclu neregulat asa il aveam si eu la inceput, cand eram mai mica..medicul ginecolog mi'a prescris niste anticonceptionale...in timp mi s'a reglat iar acum vine regulat!
multa bafta si sper sa treci peste aceasta etapa...fiecare cu organismul lui..sper sa s rezolve:*
0
04-01-2010, ora 23:09
andreutza_fzr1923
Nu este medic/terapeut
andreutza_fzr1923
buna ziua.nu stiu daca o sami citeasca cineva mesajul, nu jtiu dak i postat unde trebuie.Am 19 ani inca nu miam inceput viata sexuala, am fost la endocrinologie deoarece imi crestea par pe burta in jurul mameloanelor nu exagerat dar totusi.am facut un ecograf in care am aflat k am chisturi pe ambele ovare.am urmat un tratament scris de un medic ginecolog.dupa ce au scazut chisturile am urmat un tratament scris de medic endocrinolog.Medicul mia prescris anticonceptionale.am luat timp de 4 luni, in aceste 4 luni am avut ciclu, dupa ce am intrerupt tratamentul nu am mai avut.Sunt 2luni in care nu mia venit menstruatia, tot timpul am avut regulat.este posibil sa depind acum de anticonceptionale ca sa-mi vina menstruatia?imi puteti da un raspuns, va rog?:D:D va multumesc
0
07-01-2010, ora 16:06
baby001
Nu este medic/terapeut
baby001
Buna ziua ! Am si eu o problema.. Nu mi-a venit ciclul de vreo 3-4 luni. O sarcina ar fi imposibila pentru ca nu am greturi, ameteli sau burtica de femeie insarcinata. Ce as putea face? Multumesc
0
21-01-2010, ora 13:58
rodica_clauia
Nu este medic/terapeut
rodica_clauia
buna ziua.am si eu o problema mia intarziat 9 zile si am facut un test acu 6 zile si a iesit negativ, ce tre sa fac pana merg la medic??? sau datimi un sfat ceva.am 23 de ani si nu ma protejez, e posibil sa fiu gravida????ms frumos
0
24-01-2010, ora 18:19
mimis
Nu este medic/terapeut
mimis
Buna ziua.Am 39 ani si am si eu o problema cu menstruatia care nu mi-a venit de 4 luni.Am mici probleme cu glanda tiroida si folosesc zilnic eutirox de 25 mg in combinatie cu aspacardin.Am folosit 3 zile duphaston dar tot nu mi-a provocat ciclul menstrual.Mi-am facut testul si nu sunt insarcinata, nu stiu ce sa mai fac poate ma ajutati dumneavoastra.Va multumesc.
0
26-01-2010, ora 10:55
covrigel
Nu este medic/terapeut
covrigel
Buna ziua,

am 24 de ani si am o problema cu mentruatie.
in decembrie m-au durut foarte rau ovarele si am luat nurofen de durere cam o saptamana insa menstruatia mi-a venit normal.
in luna ianuarie tb sa-mi vina cam in jur de 17-18 ianuarie insa nici acum nu mi-a venit.
am facut doua teste de sarcina la diferenta de 3 zile si ambele au iesit negative, am dureri de burtica, sanii ii am foarte sensibili si durerosi, la fel si mijlocul si nu inteleg de ce nu imi vine menstruatia...voiam sa mi fac pentru azi o programare la ginecolog insa am zis ca este mult prea devreme si nu ar putea sa mi zica ce se intampla...ce ar trebui sa fac pentru ca sunt foarte stresata???
Mentionez ca nu am avut probleme cu intarzierea menstruatiei mai mult de 1-2 zile, maxim 3...

Multumesc si astept un raspuns
0
27-01-2010, ora 00:38
mmada
Nu este medic/terapeut
mmada
Buna seara,
Am 19 ani si am o problema. De cateva luni menstruatia s-a reglat, imi vine tot la 28 de zile.Luna trecuta am intretinut relatii cu prietenul meu fara sa ne protejam, iar dupa 2 zile mi-a venit menstruatia, in mod normal, la data la care trebuia sa imi vina. Luna aceasta mi-a intarziat menstruatia 8 zile, am mai avut o relatie sexuala cu prietenul meu tot neprotejata acum cateva zile. Am citit despre semnele pe care le-ar putea avea o sarcina, dar nu ma regasesc in nici unul dintre acestea. Inainte de a se regla mestruatia am mai patit sa-mi intarzie si cate 2 saptamani, iar dupa aceea iarasi imi venea normal.
Stresul este una dintre principalele probleme ale mele.iar acum si acest fapt ma streseaza si mai tare. Va multumesc!
0
27-01-2010, ora 20:12
diana raluca
Nu este medic/terapeut
diana raluca
Buna seara!
am 17 ani juma', si mi-am inceput viata sexuala acum 6 luni. Inca de prima data am facut-o protejat, cu prezervativ, dar, de curand am incercat si fara, insa, numai pt cateva clipe.
In luna noimebrie am mers la un cotrol gineco, iar dna doctora mi-a recomdat sa iau anticonceptionalele stodette. Le-am inceput pe 15 dec, in prima zi de menstruatie, dar le-am intreupt dupa a 3 pastila deoarce imi era f rau. Asadar, menstruatia mea a revenit pe data de 19 dec, dupa o pauza de aproximativ o zi jumatate.
Acum am o problema, sunt f ingrijorata, deoarece suntem in 27 ianuarie 2010 si ink nu mi-a venit menstruatia, desi am avut dureri abdominale si de sani.
Nuj ce sa fac !!!!

pls o un rasp:((
0
01-02-2010, ora 11:51
sagrario
Nu este medic/terapeut
sagrario
cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog bun, dar sa faci si niste teste hormonale s-ar putea sa fie o dereglare de hormoni.
Mult succes!
0
01-02-2010, ora 17:38
diana raluca
Nu este medic/terapeut
diana raluca
multumesc frumos pt raspuns :* asa am sa fac :)
0
13-06-2010, ora 13:40
gabitsu
Nu este medic/terapeut
gabitsu
Buna ziua!
de 5 luni menstruatia imi vine din doua in doua luni acum mia venit ceva mai maroniu. de ce? este vreo problema? pot avea cistita? sau infectie urinara? pot sa ma imbolnavesc daca fac baie in mare deoarece organismul meu nu este obisnuit cu aceste lucruri deoarece este prima vara in care am menstruatie. spunetimi ce sa fac. sunt disperata!
Multumesc!
0
04-03-2012, ora 13:29
madalinamada23
Nu este medic/terapeut
madalinamada23
buna ziua am si eu o problema de intarziere a mentruatie akusi merg pe a doua luna.am facut doua teste de sarcina la diferente de doua saptamani intre ele care au avut rezultat negativ. ca simptome pot sa zic ca uneori ma doare burta, sanii si mai am o secretia vaginala putin si mirositoare cum aveam inainte sa imi vina perioada. doresc si eu un raspuns cat mai urgent si daca se poate si un mail cu un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •