Intarzierea menstruatiei

18-10-2013
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
Buna ziua, din iulie m-am mutat in Africa, in luna august am hotarat cu sotul meu ca este momentul sa raman insarcinata pe data de 6 august mi-a venit menstruatia, pana astazi 18 octombrie nu mi a mai venit. Am avut durere de ovare, mi s-au inatrit sanii. Pe 01 octombrie m-am dus la spital aici mi s-a facut o ecografie si analize la sange sa nu cumva sa ma fi imbolnavit de malarie sau alte boli din africa...analize sunt foarte bune...nu sunt insarcinata...mi-a prescris utrogestan si mi-au spus ca din cauza schimbarii climatice imi intarzie. am facut tratamentul de 10 zile cu utrogestan 2/zi 100mg, doctorii mi-au spus ca o sa imi vina. Nu stiu ce sa mai cred, este si greu sa ma duc sa ma consult si cu alti doctori deoarece sunt in africa. Sunt foarte ingrijorata, as dori sa ma sfatuiti ce sa fac, ce analize pot cere sa mi se fac.
astept un raspuns.
14 comentarii
0
18-10-2013, ora 16:44
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
Se pare ca nimeni nu imi va da un raspuns sau un sfat.
0
19-10-2013, ora 17:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Amenoreea secundara poate avea cauze diverse: dereglari hipotalamo-hipofizare, boli endocrine (mixedem, bolile Basedow-Graves, Addison, Cushing, acromegalie), afectiuni ovariene sau uterine, boli generale (TBC, anemie, diabet), boli psihice.

Din moment ce v-ati hotarat sa concepeti un copilas, inseamna ca nu luati nici un fel de medicament. Medicamentele pot provoca si ele amenoreea secundara.

Eu presupun ca totul este pe fond nervos din cauza emotiilor provocate de mutarea in Africa, de adaptarea la noul mediu etc.

Beti 3 saptamani o infuzie de ceai de galbenele, coada soricelului si coada calului pentru reglarea hormonala (3 cani pe zi) si faceti Acatistul Sfantului Nectarie, care e grabnic ajutator sa se rezolve problema si sa ramaneti insarcinata cat mai curand.
0
21-10-2013, ora 10:53
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns, sunt fericita ca dupa ce am terminat tratamentul la doar 4 zile mi-a venit mestruatia, recomand Utrogestan in reglarea CM (doar daca este pe baza de stres, schimbari climatice, nu alte afectiuni)
Posibil sa fi fost stresata, si mai ales cu schimbarea climei in organism s-a produs o dereglare, doctorul mi-a spus ca din cauza schimbarii climatice si dupa tratamentul de 10 zile o sa imi vina, in cazul in care nu imi venea in intervalul de 3-4 zile urma sa imi faca un alt set de analize si sa imi stimuleze ovulatia.
0
06-12-2013, ora 16:21
ANDRADA10
Nu este medic/terapeut
ANDRADA10
Buna yvy013! Am citit postarea ta si vroiam sa stiu daca ai mai repetat tratamentul cu utrogestan. Esti printre cele mai noi pe aici cu problema asta. Mi-ar face placere sa imi spui daca sunt bune aceste ovule de utrogestan. Eu am luat anticonceptionale 4 ani fara pauza, am avut menstruatie 5 luni si apoi 3 lipsa. Dr. mi-a recomandat utrogestan 200 pt ca am amenoree secundara, ca sa le iau de 3 ori ( 3 luni ) a cate 10 pastile ( una pe zi seara la culcare, pe gura ). Prima luna le-am luat, si am avut menstra dupa 13 zile. Din ziua cand mi-a venit am numarat 14 zile si am inceput sa le iau din nou pt 10 zile, dar pe a 10 a nu am mai luat-o deoarece mi-a venit menstra. Acum am inceput sa numar din nou 14 zile sa incep a treia oara tratamentul. Sper din tot sufletul sa se regleze organismul sa pot avea si eu un bebe, pt ca tot incercam de ceva vreme. Astept sa mai postezi si tu ceva.
0
06-12-2013, ora 16:35
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
Sincer a doua luna nu am mai luat utrogestan, mi- a prescris vitamine timp de 2 luni, , am luat 3 săptămâni vitaminele si am costantat ca ma ingrasa si le-am stopat, dar mi-a venit menstruaţia la 42 de zile. Eu cred că mie imi vine la 42 zile si nu la 28 zile, oricum acum sunt fericita ca mi a venit luna asta, voi astepta luna viitoare sa vad ce se întâmplă ( nu mai iau nici un medicament)
Poate o sa reusesc si eu sa raman însărcinată, daca ai vre-un truc sa ne împărtăşeşti.
0
06-12-2013, ora 17:12
ANDRADA10
Nu este medic/terapeut
ANDRADA10
yvy013 tu cati ani ai? Eu am 29 ani, doctorita mi-a spus ca e posibil sa ma ingras si asa este, dar trebuie sa consum foarte multa apa. De pe 14 oct am pus 3 kg, dar nu-mi pare rau. Important e sa se regleze organismul, si apoi daca urmaresti ziua maxima de fertilitate, adica ziua ovulatiei, e posibil sa ramai mai usor, doar ca eu nu aveam ovulatie. Dupa ce o sa fac si a treia luna tratamentul o sa imi iau teste de ovulatie si o sa-mi fac din ziua a 12 a numarand din ziua cand imi vine menstruatia. Se fac doar dupa ora 14, in fiecare zi dar, dragoste cu partenerul e important sa incercati din 2 in 2 zile ca sa aibe timp jucausii sa se maturizeze si sa patrunda acolo unde trebuie. Daca intri pe www.copilul.ro o sa gasesti multe lucruri interesante despre fertilitate, preconceptie, ovulatie. Sunt multe care le-am invatat la anii astia, inveti sa-ti cunosti corpul... Ciclul tau menstrual e cam lung la 42 de zile, se spune ca ciclurile fertile sunt cele pana la 35 de zile. Poate o sa mai conversam.
0
06-12-2013, ora 18:20
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
Eu am 25 de ani, sincer aici nu cred ca o sa gasesc teste de ovulaţie, m am documentat in ceea ce priveşte preconceptia, conceptia, am decis să nu ma mai gândesc la asta si sa las in voia sortii, daca ma voi gandi înseamnă ca o sa ma stresesz si sigur nu se va întâmpla nimic. Cu mare drag as dori sa tinem legatura.
0
06-12-2013, ora 18:36
ANDRADA10
Nu este medic/terapeut
ANDRADA10
yvy013, incearca sa intrebi la vreo farmacie, sau chiar in spital, cel putin teste de sarcina se gasesc, cred. Ai luat vreodata anticonceptionale? Cand o sa revii in tara? De unde esti? Pt tine, da, e important sa fii linistita, dar trebuie sa iti reglezi ciclul menstrual ca sa se intample minunea. O sa mai vorbim peste cateva zile. Numai bine!
0
07-12-2013, ora 16:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ANDRADA10

Stiai ca anticonceptionale pot produce, pe langa gama larga de efecte secundare pentru femeie, 1-2 avorturi timpurii pe an ?
Stii care sunt consecintele avorturilor ?

Ai auzit in jurul tau de familie care se lupta cu boli, cu saracie pe termen lung, cu alcoolism, cu neintelegeri etc.
Cel mai mare si mai groaznic pacat este avortul, indiferent de data la care a fost facut.
Din momentul in care are loc fecundarea avem de-a face cu un viitor copil.
L-ai omorat, e jale ce ti se va intampla mai tarziu si te vei intreba: Doamne, dar ce am facut ?

Fii atenta in viata la ce sfaturi dai ca se vor intoarce impotriva ta.
0
09-12-2013, ora 08:02
ANDRADA10
Nu este medic/terapeut
ANDRADA10
Clara_p nu stiu ce ti s-a parut tie, dar eu nu am dat sfaturi rele. imi doresc un bebe si yvy013 la fel.
0
09-12-2013, ora 09:07
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
Clara_p esti prea suparata, noi doar ne povesteam intamplarile noastre.
ANDRADA10 eu sunt din Ploieşti, nu am luat niciodată anticoncepţionale,
Planul meu este sa ma aclimatizez, sa ma liniştesc, incerc sa ma bucur de fiecare clipa petrecuta cu sotul meu.
0
14-12-2013, ora 09:03
ANDRADA10
Nu este medic/terapeut
ANDRADA10
yvy013 cum te mai simti? Eu sunt deja la a 3 a luna de tratament pt 10 zile cu utrogestan de 200. Aseara am uitat sa iau pastila si am luat-o acum dimineata, sper sa nu fie problema. Ieri mi-a spus medicul sa iau magneziu cu B6 si sa consult endocrinologul si cardiologul pentru ca am cateodata palpitatii si ma lasa fara respiratie pentru 2 secunde, sper sa nu fie grav.
0
14-12-2013, ora 09:29
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
ANDRADA10 eu ma simt bine, dupa cum ti-am mai spus ca nu mai tin nici un tratament, la control doctorul mi-a spus ca sunt sanatoasa, acum astept luna ianuarie sa vad daca imi vine normal CM, in rest astept cu nerabdare ziua in care o sa vad doua liniute pe test. Referitor la tine ca ti-a dar magneziu si B6, ti-am spus ca dupa tratamentul ala de utrogestan am luat vitamine pt ca asa mi-a prescris medicul. Parerea mea este sa nu te mai stresezi, sa nu te mai gandesti ca poate ai ceva, vin sarbatorile si eu zic ca ar fi un moment bun sa ne relaxam sa uitam o perioda de toate " problemele astea mici" si sa ne simtim bine.
te poop vezi ca ti-am lasat un mesaj pe privat daca poti sa lasi id sa mai vb in privat.
0
20-12-2013, ora 11:04
ANDRADA10
Nu este medic/terapeut
ANDRADA10
yvy013 vezi ca ti-am lasat si eu mesaj pe privat. vorbim
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •