Intarziere sau sarcina?

31-08-2013
Andutzika
Nu este medic/terapeut
Andutzika
Buna ziua! Am si eu o intrebare. Am avut ultima menstruatie pe 25 iulie, iar de 3 zile, in loc de stop am niste scurgeri maronii, ca si cum ar da semne ca imi vine menstruatia, ma simt si balonata, dar nu mi'a venit inca, (a mai intarziat si alta data ), dar totusi am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Mentionez ca l-am facut in a 21 zi de la contactul sexual. Ar trebui sa ma ingrijorez sau este posibil sa imi intarzie menstruatia, mai ales ca am fost si racita? Astept raspuns. Multumesc!
12 comentarii
0
31-08-2013, ora 19:50
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Nu cred ca ai motive de ingrijorare, testele de sarcina sunt in general foarte sigure, iar daca ai fost racita si ai luat medicamente, este posibil sa iti intarzie menstruatia. Oricum si stresul poate produce intarzieri, asa ca eu zic sa te linistesti. Cu un test de sarcina negativ in a 21 zi chiar nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Sanatate multa!
0
31-08-2013, ora 23:25
Andutzika
Nu este medic/terapeut
Andutzika
Deja m'ati mai linistit. Insa sunteti medic? intreb ca sa stiu daca v'ati confruntat cu astfel de probleme si pana acuma la raspunsurile altor intrebari imi apareau sa erau medici. Va multumesc mult!
0
31-08-2013, ora 23:41
Andutzika
Nu este medic/terapeut
Andutzika
As dori un sfat medical daca se poate, va rog!
0
01-09-2013, ora 11:18
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Nu sunt medic dar am trecut prin ce treci si tu acuma si de fiecare data a fost o alarma falsa. Din ce am citit am aflat ca racelile, medicamentele si stresul pot duce la intarzieri menstruale. Sanatate multa!
0
03-09-2013, ora 14:33
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Menstruatia este pe drum, o sa vina. Probabil ai o dereglare hormonala.
Daca ai dubii, sa mai faci un test de sarcina.
0
03-09-2013, ora 14:41
Andutzika
Nu este medic/terapeut
Andutzika
Multumesc pt raspuns. Am mai facut un test in dimineata asta, e tot negativ, insa acum nici scurgeri nu mai am, totul e ca si cum as fi avut menstruatie si s'a terminat, tot o saptamana am avut si scurgerile cat dureaza si menstruatia. Este posibil sa nu mai vina deloc? mai ales ca am luat paracetamol si am citit ceva pe net cum ca paracetamolul ar fi coagulant si intarzie ciclul, dar chiar sa nu mai vina deloc?!
0
03-09-2013, ora 15:05
ioanabarboi
Nu este medic/terapeut
ioanabarboi
Buna ziua,
as dori sa stiu daca este posibila o sarcina in a 4 zi de la terminarea ciclului menstrual in urma unui contact sex. neprotejat?Mentionez ca menstruatia aceasta a fost mai scurta deoarece in a 3 a zi de ciclu am avut inca un act sexual neprotejat si astfel s-a produs o scurtare a ciclului menstrual, si de asemene as mai dori sa aflu daca cele 2 contacte neprotejate pot duce la o sarcina? As dori o parere avizata, a unui medic, nu a membrilor care nu au studii medicale
Multusc anticipat
0
03-09-2013, ora 16:14
sabi85
Nu este medic/terapeut
sabi85
initial nu este posibil instalarea unei sarcini atat de devreme in a a4 zi..de obicei este posibil incepand cu ziua 11, 12, 13, 14 fiind cea mai sigura la un ciclu menstrual de 28 de zile adica regulat...depind multe lucruri de asta :daca ai avut un CM ca de obicei, la cate zile ai CM...ETC...dar nu este exclus in totalitate se poate intampla in proportie de 5% sa se produca ovulatia in momentul actului sexual si acesta sa fie fecundat..dupa 10 zile de la contact faceti un test de sarcina care este sigur 99%...
0
03-09-2013, ora 16:27
Andutzika
Nu este medic/terapeut
Andutzika
Multumesc pt raspuns. Am mai facut un test in dimineata asta, e tot negativ, insa acum nici scurgeri nu mai am, totul e ca si cum as fi avut menstruatie si s'a terminat, tot o saptamana am avut si scurgerile cat dureaza si menstruatia. Este posibil sa nu mai vina deloc? mai ales ca am luat paracetamol si am citit ceva pe net cum ca paracetamolul ar fi coagulant si intarzie ciclul, dar chiar sa nu mai vina deloc?!
0
04-09-2013, ora 11:55
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Andutzika, ar trebuie sa mergi la medic, sarcina nu e singura grija, ai putea avea o dereglare hormonala, un chist ovarian ori alta problema medicala ce face ca menstruatia sa nu apara. Nu trebuie sa fii ingrijorata doar din pricina sarcinei.
Daca testele au iesit negative atunci nu ai de ce sa crezi ca e vorba despre o sarcina, de regula sunt foarte sensibile... Mergi la medic neaparat.
Paracetamolul nu influenteaza menstruatia, eu sincer nu am mai auzit asa ceva. Acum cativa ani luam paracetamol zilnic din cauza durerilor de cap, insa niciodata nu am avut probleme cu menstra din cauza acestui medicament dar pana la urma fiecare persoana e diferita.
0
04-09-2013, ora 12:28
Andutzika
Nu este medic/terapeut
Andutzika
Multumesc mult pt raspunsuri. Sanatate!
0
26-07-2017, ora 14:35
Nitta
Nu este medic/terapeut
Nitta
Buna xiua.Am 24 ani.Vreau foarte mult sa devin mamica.Daca am asa simptome ca: urinari fregvente, sini srnsibili si durerosi, oboseala, crampe si dureri de spate e posibila sarcina? Cm mia intirziat cu 4 zile deja, am facut un test la orce ora si a iesit negativ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •