Intarziere menstruatie

28-02-2009
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Buna ziua! Numele meu este Andreea si am 17 ani si jumatate. Prima menstruatie am avut-o la varsta de 12 ani si niciodata nu a fost regulata, o luna imi venea, alte doua nu. Asta pana cand anul trecut am fost la un doctor ginecolog si mi-a prescris tratament cu anticonceptionale Dessorele, pentru reglare. In timpul tratamentului mi-a venit mereu regulat. Dupa 6 luni le-am oprit si mi-am inceput si viata sexuala. Dar menstruatia mea incepuse sa mai regleze si imi venea cam la 31-32 zile cu intarziere de maxim 2-3 zile. Acum am o intarziere de 2 saptamani si nu inteleg care ar fi cauza. Imediat dupa ce mi s-a terminat ultima menstruatie am fost nevoita sa iau tratament cu ampicilina timp de 5 zile pentru tratarea unei raceli si la o saptamana dupa acest tratament, am luat alte 5 zile oxacilina tot pentru raceala. Eu si prietenul meu ne protejam cu prezervativ si de fiecare data am verificat sa vedem daca au fost incidente neplacute si nu, niciodata nu s-a rupt. Am avut ceva simptome ca un fel de sindrom premenstrual cum ar fi aparitia unor cosuri, dureri de sani, dar am impresia ca pe zi ce trece se diminueaza. Am facut si un test la 8 zile de intarziere care a iesit negativ. Am tot zis ca mai astept sa vad, poate, poate o veni si sa nu fiu nevoita sa ma duc la medic. Tin sa mentionez ca in saptamanile astea de intarziere am fost ffff stresata cu scoala, dar acum au trecut si problemutele de la scoala si tot nu vine. Se poate ca menstruatia sa intarzie din cauza antibioticelor pe care le-am luat? sincer sunt foarte speriata pentru ca e prea devreme pentru un copil, prietenul meu spune ca nu am motive sa ma ingrijorez, dar numai gandul asta ma ingrozeste si involuntar ma gandesc la asta... O sa mai fac un test de sarcina luni, daca tot nu apare menstruatia si ma voi duce si la medic. Si inca o intrebare: eu mai am cateva luni pana voi implini 18 ani, dar tot minora sunt si vroiam sa stiu daca ma pot duce la un cabinet particular fara sa fiu insotita de un parinte? Imi cer scuze daca am pus prea multe intrebari, dar sunt cam speriata. Multumesc anticipat!
20 comentarii
0
28-02-2009, ora 18:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Frecvent se intampla asa : contraceptivul regleaza ciclul si dupa ce-l intrerupi ciclul se deregleaza din nou.Nu de la antibiotice este aceasta mare intarziere.Eu nu cred ca esti insarcinata, dar totusi mai fa-ti luni un test de sarcina; daca tot este negativ, eu zic sa mergi la un ginecolog pentru a-ti reintroduce Desorelle sau altceva ; iti va regla din nou menstra si te va proteja si de o sarcina.Intrerupere de sarcina si maritisul nu le poti face fara semnatura unui parinte daca esti minora, dar pentru un control ginecologic nu cred ca ai nevoie de parinti.
0
28-02-2009, ora 18:47
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Da, stiam de avort ca se face doar cu acordul unuia din parinti, dar nu stiam de un control cum se face. O sa-mi fac din nou un test sa vad ce si cum si o sa ma programez pentru un consult. Multumesc pentru raspuns
0
28-02-2009, ora 21:20
Scorpion90
Nu este medic/terapeut
Scorpion90
Buna ziua! Numele meu este Roxana si am 17 ani si 5 luni si mi-am imceput viata sexuala aproximativ de un an si as dorii dak se poate sa-mi raspundeti si mie la o intrebare... Azi am facut sex neprotejat cu prietenul meu, el spune k nu s-a terminat in mine insa eu imediat dupa ce s-a terminat am observat ca pe exteriorul vaginului a ramas putina sperma...sunt foarte ingrijorata si as dorii sa aflu dak sunt sanse sa fiu insarcinata? Mentionez k ciclul menstrual este neregulat, in luna ianuarie mi-a venit pe 8 in luna februarie pe 13. dupa cat timpul de la actul sexual pot sa-mi fac un test de sarcina pentru a afla dak sunt insarcinata? Astept raspunsul dumneavoastra! Va multumesc
0
01-03-2009, ora 12:14
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Dupa parerea mea coitus interuptus, metoda pe care spui ca ati folosit-o (adica nu a terminat in tine) este cea mai nesigura metoda. Ideea este ca inainte de a ejacula, baiatul elimina un lichid preejaculator care poate contine spermatozoizi, dintre care unul e de ajuns sa patrunda in vaginul tau ca sa ramai insarcinata. Eu in locul tau as lua pastila de a doua zi. Inca mai ai timp. Se poate lua in 72 de ore de la contactul sexual. Cu cat o iei mai repede, cu cat isi face efectul mai bine. Dar se poate lua decat aproximativ odata la 6 luni. Un test de sarcina se face la 3 saptamani de la contactul cu risc sau la o saptamana de la intarzierea menstruatiei. Dar de ce nu va protejati ca sa scapati de o grija? numai bine
0
07-03-2009, ora 00:38
catalina1234
Nu este medic/terapeut
catalina1234
Buna seara! ma numesc Catalina si am 21 de ani.Mi-a intarziat menstruatia 3 saptamani desi nu am avut contacte neprotejate.Ciclul este neregulat.De 4 luni vine intarziat(cam la 35 de zile)si dureaza doar 3 zile iar acum nu a mai venit deloc.Am fost foarte stresata in ultima vreme mai ales ca am avut sesiunea.Am folosit 2 teste sure check dar nu am avut rabdare sa picur pe ele cu pipeta si le-am pus direct pe jet-asta dupa-masa.Ambele au fost negative.Mentionez ca am cateva simptome specifice sarcinii(oboseala, stari de voma-asta din cauza ca mananc putin, cand vreau si ce apuc).Urinez normal fara dureri sau arsuri.Din cate am observat nu am infectii vaginale.Am facut bai fiebinti, am luat aspirina, am baut vin si degeaba. Inca un amanunt important este ca sunt racita de cateva luni(doar imi curge nasul si este infundat).Am fost gripata acum o luna(am avut dureri foarte mari la baza sirei spinarii, frisoane si ameteli-asta doar in prima zi de gripa dupa care s-a ameliorat).Iertati-mi detaliile-sper sa va ajute sa-mi dati un sfat cat mai bun.Multumesc
0
10-07-2009, ora 09:46
Madalina Alina
Nu este medic/terapeut
Madalina Alina
Buna ziua.Ma numesc Madalina si am 16 ani.Luna trecuta mi-a venit menstruatia pe data de 8, luna aceasta ink nu mi-a venit, are o intarziere de 4 zile.Precizez ca sunt virgina, insarcinata nu are cum sa fiu.Doar ca imi fac griji pentru ca luna aceasta impreuna cu prietenu meu, ne-am "jucat" putin, nu am avut un contact sexual propriu-zis, doar ma atins si nici macar nu a incercat sa ma penetreze, nu am simtit nici o durere, sunt sigura ca inca sunt virgina.Am dureri, ma dor si sanii si spatele si am observat ca burta este umflata.Eu cred ca este vorba de o raceala, pentru ca cu 2 saptamani in urma, inainte cu o saptamana de data in care trebuia sa imi vina, am simtit niste intepaturi puternice in burta si mama spune ca este vorba de o raceala.Daca nu imi vine nici in urmatoarele zile ma voi duce la medic.Ciclul meu nu este foare regulat, dar imi vine in fiecare luna, se intampla sa aiba intarzieri de cateva zile.Va rog frumos spunetimi ce pot face, sunt foarte stresata, am nevoie de sfaturi.
0
25-07-2009, ora 19:20
G.andreea
Nu este medic/terapeut
G.andreea
Buna ziua, ma numesc Andreea si am o mare problema:am facut sex neprotejat cu prietenul meu dar nu a ejaculat in mine, ciclul mi-a venit regulat dar in luna februarie am luat postinor dar aia a fost atunci, acum mi-a intarziat 8 zile trebuia sa-mi vina pe data de 17 iulie si acum suntem in 25, mentionez ca am facut sex cu prietenul meu inainte cu 2 saptamani cand ar fii trebuit sa-mi vina!la 5 zile intarziere am facut un test de sarcina si era negativ, acum la 8 zile iar am facut un test de sarcina si iar negativ, oare sunt insarcinata?ma dor sanii dar ca in fiecare luna innainte de menstruatie dar burta nu ma doare, nu stiu ce se intampla pt ca mie tot timpul mi-a venit regulat, adevarul este ca in ultimul timp am cam fost stresata, va rog sa-mi dati niste sfaturi!
0
26-07-2009, ora 19:15
G.andreea
Nu este medic/terapeut
G.andreea
va rooog sa imi raspunde-ti careva!!!
0
05-10-2009, ora 16:55
kinderutz
Nu este medic/terapeut
kinderutz
buna ziua! as vrea sa stiu dak existra vreo posibilitate sa fiu insarcinata, mentionez k sunt virgina dar a existat o atingere intre mn si prietenul meu"o joaca...nu a existat penetrare si nici ejaculare.va rog sa-mi raspundeti:(.multumesc anticipat!!
0
06-10-2009, ora 17:01
dornelica
Nu este medic/terapeut
dornelica
buna ziua.ma confrunt cu o problema si nu am gasit un raspuns cert pana acum..am o secretie maronie de cateva zile si este perioada in care trebuia sa apara ciclul menstrual.el nu a aparut, si tot cu putine zile in urma am facut sex neprotejat cu prietenul meu dar nu a ejaculat inauntru.ciclul este de cateva luni neregulat.poate fi o problema majora in legatura cu secretia aceea?vreo sarcina?va rog sa-mi dati un raspuns.va multumesc!
0
07-10-2009, ora 16:13
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
pt KINDERUTZ: daca mai esti virgina e imposibil sa fi ramas gravidutza.
si va mai dau un sfat...sa nu va bazati ca nu ramaneti gravide daca si'o scoate partenerul inainte de a ejacula.. pt ca in lichidul lui sunt spermatozoizi..si puteti ramane ff usor gravide.. cunosc o gramada de cazuri din astea
0
07-10-2009, ora 16:14
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
si ciclul meu e de 30 de zile...dar daca sunt stresata... imi intarzie.. si luna viitoare daca sunt mai linistita imi vine iar normal..la 30 de zile..numai bine :*
0
11-12-2009, ora 17:51
Suzzzy27
Nu este medic/terapeut
Suzzzy27
Am luat Mercilon la recomandarea medicului si ultimele 3 luni am facut pauza...acum 3 saptamani am avut o raceala destul de grea si a trebuit sa iau anti-inflamatoare datorita durerilor de spate si ovare.Acum mi-a intarziat ciclul 5 zile si am dureri de ovare ca si data trecuta.Contactul sexual a fost protejat de fiecare data...Care poate fi problema?
0
23-12-2009, ora 20:16
bahnita
Nu este medic/terapeut
bahnita
buna ziua
am si eu o intrebare, am 21 de ani si imi doresc un copil dar nu reusesc sa raman insarcinata cu toate ca eu cu al meu intretinem relatii in fiecare zi neprotejat. Singura chestie e ca acum 2 luni am mers la conbtrol si mi-a zis ca am chisturi pe ovare si mi-a dat krisa care am luat 3 si de dorinta care o am de a avea un copil le-am lasat, luna trecuta nu am avut menstruatie si acum mi-a venit cu intarziere de 3 saptamani.
nu stiu ce sa mai cred.Poate ma puteti ajuta.Va multumesc
0
29-12-2009, ora 21:59
daianadiana
Nu este medic/terapeut
daianadiana
buna seara !am o problema care ma nelinisteste, am avut relatii sexuale cu prietenul meu si luna aceasta nu mi-a venit ciclul menstrual.mi-am facut un test de sarcina dupa cateva zile de intarziere si mai unu dupa o saptamana diferenta si amandoua au iesiti negative.am mai avut probleme cu intarzierea menstruatie dar eram virgina.ar fi posibil sa fiu insarcinata daca cele 2 teste au fost negative??
iarna aceasta am fost mult afara pe la zapada si poate am racit.nu stiu ce sa zic.
ma puteti ajuta ??
VA MULTUMESC!
0
09-01-2010, ora 11:48
totoleta
Nu este medic/terapeut
totoleta
buna ziua. am 17 ani jumatate prima menstruatie am avuto la 12 ani si de atunci este neregulata nu am urmat nici un tratament in acest sens. ultima mentruatie am avuto pe 19.11.2009 am avut contact sexul neprotejat insa partenerul meu ma asigurat ca nu a ejacut in interior. miam facut un test de sarcina acum 3 zile si a iesit negativ, am toate simptomele pe care le aveam inainte de menstruatie care par sa se accentueze. am motive de ingrijorare?va rog sa imi raspunedi.multumesc
0
15-01-2010, ora 11:37
adrideea
Nu este medic/terapeut
adrideea
buna.am si eu o nelamurire.in luna decembrie mi-a venit menstruatia normal.nu imi vine regulat dar in fiecare luna la date apropiate.de ex in oct in 10.noiembrie in 9 iar dec in 11. anul trecut.dar acuma in ianuarie trebuia sa imi vina de o saptamana aproximativ.dar nimik.mentionez ca niciodata nu mi-a intarziat menstruatia desi nu imi vine chiar rgulat.in decembrie am facut sex cu logodnicul meu neprotejat deoarece ne dorim un copil.acum am dureri foarte mari de sani mai ales pe timpul noptii.atunci sunt mai puternice.dar am si crampe la nivelul burtii dar cam rare.oare poate fi o raceala?sau poate sunt insarcinata.un test inca nu am facut deoarece am zis sa mai astept vreo 2-3 zile.uneori ma simt rau.nu chiar greata.seara mananc pe la 7-8 dar pe la 10-11 im i e foame iar.sau ma trezesc dimineata cu o foame de numa.
daca are cineva un ras si pt mne va rog sa imi spuneti.ast.sau poate o sa incerc testul mai repede dar imi e cam teama de ras negativ.nu teama neaparat mai mult o dezamagire.sau poate fi vb de altceva?va rog sa imi raspundeti si mie daca doriti
0
28-08-2010, ora 13:29
diannnna
Nu este medic/terapeut
diannnna
am si eu o problema.Var rog sa imi raspundeti.3 ani de zile am luat anticonceptionale Yasmin(recomandate de medic pt reglare)luna trecuta le-am oprit cu acordul prietenului meu(fostul)ca ma dereglase hormonal.am facut neprotejat(dar se terminase afara)sper.si menstruatia trebuia sa imi vine de 8 zile(deci am intarziere 8 zile azi...dupa primele 2 zile de intarziere am facut un test barza in urina si a iesit negativ.dupa 4 zile am fost la analize sa imi faca beta HCG.a iesit negativ...mi s-a zis ca alea nu sunt concludente daca sarcina e foarte mica.ce sa mai fac?doctorita mea ginecoloaga e in concediu, si nu stiu ce sa fac.mi foarte rau.noaptea nu pot sa dorm...ziua mi somn.ma doare burta...capu, is constipata.O fi doar in capul meu.sau chiar sunt insarcinata?:(va rog...un sfat
0
29-08-2010, ora 18:21
broskuta
Nu este medic/terapeut
broskuta
buna am si io o intrebare.folosesc d mai mult timp dessorele, l recomandarea med.doar k in ultimele luni il luam numai l nevoie pt k prietenul meu vin acas doar la 2-3luni.si mi s-a dereglat ciclu.fara contraceptive nu mai am ciclu.e bine sa folosesc dessorele doar knd am nevoie?
0
29-09-2010, ora 15:10
mirre
Nu este medic/terapeut
mirre
am si eu nevoie de o parere: intretin relatii sexuale cu iubitul meu, folosim prezervativ si nu s-a intamplat niciun incident de genu sa se rupa prezervativul sau orice altceva de genul asta..ciclul menstrual pot spune ca este neregulat, menstruatia vine la interval de 27, 28, 30 de zile, problema este ca luna aceasta nu mi-a venit menstruatia nici macar la intervalul specificat, este a 43-a zi (mi-a intarziat cu aproximatie deja 2, aproape 3 sapt) si tot nu mi-a venit...am fs la un medic ginecolog si in urma consultului mi-a spus k am ovarele mai mari decat ar trebui si uterul mic..iar concluzia a fost ori e sarcina (si nu-mi explic de ce) ori..amenoree secundara...mi-a dat un tratament pentru raceala si un medicament care sa ma ajute sa-mi vina menstruatia, iar daca tot nu-mi vine sa ma duc din nou la control...nu stiu ce se intampla si sunt ingrijorata.. sunt abia la inceputul tratamentului.. nu stiu la ce sa ma astept.aaa si in prima sapt de intarziere mi-am facut si 2 teste de sarcina si au iesit negative..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.