sa fie totusi sarcina sau vreo dereglare hormonala provocata de anticonceptionale?

29-09-2008
doamna x
Nu este medic/terapeut
doamna x
Buna ziua,
Am luat inainte cu 2-3 ani anticonceptionale Rigevidon cu pauze de cate 2-6 luni si nu am avut probleme.La inceputul acestui an, medicul de la planning mi-a recomandat marvelon, pe care l-am luat 7 luni.In primele 3 luni nu m-am simtit chia f.bine dar nu am avut nici disconfort prea mare, astfel incat le-am continuat pana in luna august 2008.Ultima menstruatie a fost in 21 august 2008.Luna aceasta inca nu mi-a venit ciclul si nu stiu care ar putea fi cauzele. In luna septembrie am avut contacte sexuale dar cu ejaculare in afara vaginului.Am facut si 2 teste de sarcina care au iesit negative.Este posibil sa fie totusi sarcina sau vreo dereglare hormonala provocata de anticonceptionale.Va rog sfatuitti-ma ce sa fac.Sa mai astept sau sa merg la doctor?
In asteptarea raspunsului dvs. va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
29-09-2008, ora 00:00
mychelle
Nu este medic/terapeut
mychelle
poate fi o raceala puternica ce ar trb tratata. ar trebui sa mergi la medic.eu am avut o problema asemanatoare si era din cauza unei raceli
0
14-10-2008, ora 00:00
AnaStan
Nu este medic/terapeut
AnaStan
am avut o problema asemanatoare si dupa 4 teste negative, am fost la medic. am o raceala puternica dar si semnele intrarii in menopauza.mentionez ca abia am implinit 45 de ani si medicul mi-a dat tratament cu climen trei luni consecutiv, spunand ca nu am voie sa intru in menopauza la aceasta varsta.te sfatuiesc sa mergi la medic. mult noroc si sanatate
0
15-10-2008, ora 00:00
doamna x
Nu este medic/terapeut
doamna x
fetelor, va multumesc mult pentru raspuns
am fost saptamana trecuta la ginecolog si din fericire pentru mine mi s-a spus ca totul este in regula, intarzierea era de la anticonceptionale si o zi mai tarziu mi-a venit ciclul.
sunt dezamagita insa ca domnii doctori nu dau raspunsuri decat la cei cu probleme usoare, daca ar fi sa astepti raspunsul lor, s-ar putea intampla orice
va pup si va doresc numai bine
0
12-07-2010, ora 19:55
emoke110
Nu este medic/terapeut
emoke110
am o relatie de 4 ani de doi ani nu folosim nici o metoda contraceptiva in afara faptului k el se retrage inainte de a ejacula. nu am ramas insarcinata nici o data... oare are careva dintre noi o p[roblema? va rog un raspuns sincer...
0
23-07-2010, ora 17:15
palyces
Nu este medic/terapeut
palyces
Buna ziua,
Am o problema si am nevoie de raspunsul d-voastra, oricare ar fi acela.
Iau anticonceptionale Janine de aproape 2 ani, insa luna aceasta, in ultima saptamana, am uitat sa iau pastila intr-o seara, unca eu am continuat cu urmatoarea pastila pana am terminat folia. Miercuri trebuia sa imi vina menstuatia, insa azi este vineri...si nimik. Am 28 de ani si am o viata sexuala regulata. Singura protectie pe care o folosesc sunt pastilele. Ce ar trebui sa fac????? Oare pot fi insarcinata??? Astept raspunsul d-voastra. Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •