Intarziere doza antibiotic pentru copil de 4, 10 luni

25-05-2011
Seph0ra
Nu este medic/terapeut
Seph0ra
Buna seara,

Copilul meu de 4, 10 ani are otita medie. Am primit tratament cu Zinnat 10 ml la 12h de 125mg. De regula ii dadeam la 8 seara si 8 dimineata, dar azi dimineata am uitat, am plecat la serviciu, el la gradinita. La 6 seara, cand am ajuns acasa i-am dat o doza. Nu stiu cum trebuie sa fac in continuare. Cand ii dau urmatoarea doza (la 12 h adica la 6 dimineata sau sa ii dau o daza la ora 1 dimineata si apoi 8 dim?)

Multumesc anticipat.
9 comentarii
0
25-05-2011, ora 23:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

NU sunt medic,
DAR din experienta cu copiii mei si
pentru ca trebuie dat la 12 ore,

acum mamica draga da-i in continuare ASA
cum bine te-ai gandit: dimineata pe la 6 sau 7, de fapt cand il scoli pt. gradi.

Sanatate fiului si
O seara buna.
0
25-05-2011, ora 23:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ii dai asa cum a spus si Lucia, oricum doza dubla, categoric nu.reiei tratamentul la 12 ore.cate zile are de tratament pana acum??pentru ce afectiune??nu se intampla nimic, ca ai uitat sa administrezi o doza.multa sanatate.
0
26-05-2011, ora 00:21
Seph0ra
Nu este medic/terapeut
Seph0ra
Multumesc mult. Are otita. Azi am primit analizele (am facut din proprie initiativa cultura secretie auriculara si nazala) si are stafilococ auriu. Nu a facut febra, doar o durere tare la urechea drapta care a cedat la nurofen. A doua zi a inceput sa ii curga niste secretii albe. Si asa am ajuns la doctor, care ne-a prescris Zinnat si Otis-T (picaturi pentru ureche, 3pic/zi). Recunosc, picaturi nu i-am pus decat de 2 ori (un dr. mi-a zis ca nu prea e indicat sa pui picaturi in ureche, sa lasi urechea in pace ca elimina ea ce e nevoie...nu mai stiu ce sa cred).
El a mai facut otite, i-am scos si polipii. Acum a inceput sa mearga la bazin, iar eu banuiesc ca de acolo a luat stafilococul. Lunea si miercurea trecuta a fost la bazin iar joi l-a durut urechea.

Asa voi face cu antibioticul. Multumesc inca o data.
Sanatate!
0
26-05-2011, ora 02:54
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Cu picaturile ai procedat bine, cu bazinul incearca sa-i cureti bine urechile de fiecare data ;sa nu ramana apa.
Sanatate multa.
0
26-05-2011, ora 08:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Seph0ra
din cele descrise..reese ca tratamentul pentru otita NU..il aveti de la ORL. ????
UN medic ORL.. poate sa aspire secretiile din ureche si sa va spuna daca este otita externa ( care se trateaza intrun anumit fel
sau este perforatie de timpan si aveti otita supurata.. care se trateaza cu totul altfel
0
26-05-2011, ora 12:13
Seph0ra
Nu este medic/terapeut
Seph0ra
Tratamentul este dat de un medic ORL-ist de la Spitalul Grigore Alexandrescu. Am fost sambata, 21.05.2011. Si nu mi-a recomandat sa fac analize. Dupa ce am plecat de la spital am mers din proprie initiativa la analize. No comment.

Astazi a venit si rezultatul de la secretia nazala (facute la synevo): streptoccus pneumoniae; de asta a mai avut si numai in nas, in gat e totul ok.

Deci:
- la ureche are stafilococ auriu
-la nas: steptococ pneumoniae

Oare de acest streptococ pneumoniae mai scapam vreodata?

Pe antibiograma de la secretia auriculara vad ca stafilococul auriu este sensibil la cefuroxim CXM, iar pe antibiograma de la secretia nazala, streptococul pneumoniae este sensibil la cefuroxim (simplu). Oare Zinnat-ul merge pentru amandoua?

Ma gandeam sa merg la Institutul Cantacuzino pentru un vaccin. Sau sa incerc alte metode mai naturale. Eu am mai facut cure pentru imunitate: bromhovaxon (dar de 1 an nu i-am mai dat), pastile cu echinaceea, propolis, imunogrip, septilin.

Domnule doctaro, va rog mult un sfat.

Multumesc mult tuturor!
Sanatate!
0
26-05-2011, ora 14:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial mergeti si va lamuriti de care otita are.. externa sau medie !
pentru cea medie o sa mearga pe antibiotic
pentru cea externa e suficient tratament local
0
26-05-2011, ora 14:27
Seph0ra
Nu este medic/terapeut
Seph0ra
pe reteta scrie otita medie
0
26-05-2011, ora 18:20
Seph0ra
Nu este medic/terapeut
Seph0ra
acum am dat-o si in diaree
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: