Insulina bazala

05-02-2010
Nelinistita
Nu este medic/terapeut
Nelinistita
Se dau urmatoarele date:

diabet zaharat in familie, pe linie paterna, la aproape toate rudele de sange, ajuns deja la a treia generatie. In majoritatea cazurilor asociat cu obezitate din adolescenta. tatal meu are obezitate si DZ de tip 2.

In cazul meu - obezitate de cand ma stiu, iau in greutate la cativa ani odata, desi nu mananc mai mult de 1600-1800 de calorii, plus PCOS. (acum sunt la dieta, am slabit 17 kg in 3 luni, dar cu Reductil - recomandat de dr. endocrinolog Ranetti de la Sp. Militar Bucuresti)

Am facut analize de insulina si glicemie, din sange venos, ieri dimineata pe nemancate:
valori: insulina 10, 7 (valori normale cuprinse intre 2 si 25) // glicemia 105 (valori normale cuprinse intre 75 si 115).

Specific ca de-a lungul timpului glicemia mea a crescut - acum 20 de ani, pana prin 1998 o aveam in jurul valorii de 75, apoi de vreo 10 ani a inceput sa urce: in 2008 o aveam de 96, in dec. 2009 de 104 iar ieri 105.

Aceasta insulina bazala este normala?
Cineva (ne-medic, insa) spune ca e prea mare, ca ar trebui sa fie in jurul valorii minime.

Este adevarat?
(datorita unor factori obiectivi nu mai sunt pacienta dlui dr. Ranetti, si momentan nu stiu la ce fel de medic sa merg).

Daca da, ce remedii naturiste pot lua si ce fel de medic sa caut: diabetolog, endocrinolog?
13 comentarii
0
05-02-2010, ora 18:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cu toate ca exista risc si predispozitie genetica pentru a dezvolta DZ, deocamdata nu -l ai ; insulinemia si glicemia sunt normale ; chiar daca a crescut, glicemia s-a mentinut in valori normale. Un medic endocrinolog ar fi mai indicat daca ai un anumit grad de obezitate.Fii atenta cu Reductil, nu-l utiliza pe termen lung.La diabetolog nu ai pentru ce sa te duci deocamdata, dar sa monitorizezi periodic glicemia.
0
05-02-2010, ora 22:30
Nelinistita
Nu este medic/terapeut
Nelinistita
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, dna doctor Balcan. Intr-adevar, acum nu am diabet, dar nu as dori sa astept pana se instaleaza ca sa iau masurile ce se impun. Vreau sa previn si sa intarzii pe cat posibil aparitia diabetului. Reductilul l-am luat doar doua luni, acum este retras de pe piata. Sper sa reusesc sa slabesc doar cu regimul, desi vad ca la 1100-1200 de calorii zilnic, regim fara dulciuri si fara grasimi, acul cantarului sta pe loc de mai multe zile.
As indrazni sa va mai intreb ceva: este posibil ca glicemia sa fie crescuta datorita regimului alimentar? Cred ca ar trebui sa fie scazuta, dar nu e, totusi.
0
06-02-2010, ora 14:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mentinerea glicemiei la valori ridicate are ca substrat o fiziopatologie complexa [ baza genetica diabetogena si obezitatea determina ficatul sa aiba o secretie crescuta de glucoza si trigliceride - acestea sunt in limite normale ?-, scade utilizarea periferica a glucozei de catre muschi si tesutul adipos ca urmare a rezistentei acestora la insulina etc. ]Regimul alimentar restrictiv nu este indeajuns, in acest caz, pentru a reduce valoarea glicemica la persoanele cu risc crescut de a face DZ cum esti tu ;activitatea fizica scazuta, sedentarismul, obezitatea abdominala, unele medicamente cu risc diabetogen, stresul etc. pot mentine glicemia crescuta si declansa, la un moment dat, DZ. Trebuie sa-ti normalizezi si valoarea trigliceridelor si a colesterolului.
0
06-02-2010, ora 20:29
Nelinistita
Nu este medic/terapeut
Nelinistita
Trigliceridele si colesterolul sunt la valori bune - 105 respectiv 127 mg/dl. Dintre analizele uzuale doar glicemia este cam mare. Alte analize facute au scos la iveala un cortizol peste limita maxima, valoare 259 (valori normale dimineata 50-250), hemoglobina glicozilata catre limita superioara, valoare 5, 66% (valori normale intre 4 si 6%). Nu am activitate chiar sedentara, circul cu bicicleta vara, iarna fac sala sau aerobic de 2 ori pe saptamana, zilnic urc scari de cel putin 5 ori (avem cancelaria la etajul doi). Depunerile de grasime in cazul meu sunt mai ales la piept, umeri, si burta (intotdeauna am avut circumferinta bustului cu destul de mult mai mare decat cea a soldurilor); antebratele si gambele le am subtiri. Cu toate acestea slabesc greu si ma ingras la loc foarte rapid. Stresul exista, din pacate, profesia mea nu-mi mai ofera nici un motiv de satisfactie.
0
07-02-2010, ora 11:41
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Folosesc si Insulina Lantus40 UIseara (dim 3 Diaprel si o pastila Glucophage de1000 la prinz)in conditiii de regim sever, glicemia nu scade sub 230.Aceasta shema de trat. o am de 2 luni, si tot am asteptat sa scada. medicul diabetolog este in concediu. AM de la el indicat sa nu sar de 40 ui solostar. Accidental mi-am injectat 42 ui de solostar si in conditiile descrise mai sus, a scazut la 180 mgdgl.si fara vreun simptom de hipoglicemie Un sprijin competent am primit mai demult de la CASA DR HOUSEcare nu mi-ar strica nici acum. Va multumesc,
0
07-02-2010, ora 15:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ costica prozan : Eu stiu ce doresti.confirmarea, aprobarea, dezlegarea de a "sari peste doza indicata, caci doar asa obtii o scadere a valorii glicemice.Dar, din pacate, asa ceva nu pot eu sa fac, nu am competenta necesara pentru a ajusta dupa cum cred eu dozele de insulina.Trebuie sa ai rabdare sa se intoarca medicul diabetolog, caci banuiesc ca aceasta valoare sub insulina nu e de azi, de ieri, ci de ceva timp.Si daca fara terapie valorile glicemice erau foarte mari, 300...400 sau mai mari, valoarea de acum a glicemiei de 230 sub tratament este buna ; nu forta nota crescand insulina caci daca prima data nu ai patit nimic, nimeni nu garanteaza ca in urmatoarele ocazii se va intampla la fel. Ai rabdare sa vina medicul.
0
07-02-2010, ora 18:09
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Va multumescpentru promtitudine sipt. ca mi-ati ghicit intentia. Problema este mult mai complicata. Saptaminal(si aceasta de un an )astept sa fiu chemat la o operatie de bypass aorto-coronarian (Stresul este f. mare )si mi-au comunicat ca glicemia sa fie sub 200( IN 2 luni cu insulina am avut de citeva ori glicemia sub200-binenteles masurata din deget dim, dar am avut-o si aproape 300 chiar din singe venos ') O mai dau si pe stresulprovocat de asteptarea acestei operatiiDoamna doctor nu va mai plictisesc dar puteti sa imi spunet cu cit se mareste glicemia la stress Toata consideratia, , , , , , , , , , , , , , costica Braila
0
07-02-2010, ora 20:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se stie ca secretia de insulina este controlata nervos.Cu cat se mareste glicemia la stres, nu stiu, dar se stie ca mentinerea ei va valori mai ridicate in stres se datoreaza unei hiperactivitati nervoase simpatice cu eliberare de noradrenalina si cresterea nivelului de catecolamine medulosuprarenale ; aceste fenomene biochimice la nivel cerebral inhiba /suprima secretia de insulina, favorizand hiperglicemia de stres.Deci stresul nu-si are locul in situatia data.va inrautati situatia, vor trebui mereu ajustate dozele de insulina si data interventiei ce va ajuta la imbunatatirea functiei cardiace, la imbunatatirea calitatii vietii, va fi tot mai indepartata.
0
07-02-2010, ora 22:46
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
va multumesc pentru raspunsul elaborat
0
16-02-2010, ora 10:55
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Casa DR. House;Cu 44 ui am ajuns la 186 mg/dcl glicemie. Pt un diabeticaceasta glicemie este buna, sau mai trebuie ajustata ? Va multumesc Costica BR
0
21-04-2010, ora 23:41
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Pentru nelinistita

Insulina de 10, 7 bazal este cam marita, in mod normal trebuie a fi catre minim, este normala ca nu iese din limite, dar nu bazal, bazal ar trebui sa fie pana in 6.
Foarte multi medici fac greseala sa zica ca "e normal" doar ca nu iese din limite, insa sa nu uitam ca e una dupa mese, alta bazal, aici nu se face diferenta. Dovada clara este ca mai toti cu Insulina in jurul valorii de 10-12 bazal sunt cam supraponderali, fie ca Glicemia este in limite, fie ca este peste sau sub, fie ca tin regim sau nu, fie ca fac miscare sau nu, cei ce fac miscare si tin regim slabesc mult mai greu ca ceilalti in aceste conditii.
Pacat ca medicii nu tin cont de relatia Insulinemie bazala - greutate corporala.
Nu trebuie sa asteptam sa facem Diabet ca sa fim atenti asupra triadei Greutate-Glicemie-Insulinemie !!! Preventia e mai buna ca orice, evident daca este posibil cumva.
PCOS determina clar rezistenta la Insulina, se stie asta, iar rez la Insulina determina Insulinemie ridicata bazala, dar si postprandiala. Plus ca greutatea joaca un rol foarte important, cu cat esti mai supraponderala, cu atat Glicemia bazala e mai alterata si rez la Insulina creste.
Nu e de mirare ca nu slabesti usor cu asa o Insulina bazala.
Un om sanatos are Insulina bazala sa zicem la un range de 2-25, are un 3 sau 3, 2, sau chiar un 2, 5.
Asa cum este si normal, nu se mananca, Glucoza scade din sange, necesarul de Insulina scade, secretia la fel.
Faptul ca profilul lipidic este foarte bun, denota faptul ca tii regim strict, altfel cu o asa Insulina, ai fi avut profilul lipidic prost.
0
23-05-2010, ora 08:40
nedelcu simona
Nu este medic/terapeut
nedelcu simona
Am 43 de ani si diabet zaharat din 2005. Fac insulina de 4 ori pe zi. De cateva luni ma confrunt cu fenomenul hiperglicemiei reactive, astfel incat glicemia de dimineata ori este mai mare sau egala cu cea de seara ori nu scade semnificativ, adica aseara, la ora 22, am avut glicemia 207 iar dimineata la ora 6 tot 207 si am facut 28 ui de Levemir. Sau, seara este 190 iar dimineata este 180. Nu mai scade sub 150 decat foarte rar. Am mers la medicul diabetolog joi si mi-a spus ca nu este hiperglicemie reactiva, ca nu trebuie neaparat sa scada glicemia noaptea. Dar eu nu pot sa cred asa ceva. Cu 28 ui Levemir, sau chiar mai putin, glicemia de dimineasta este tot mare. Chiar nu scade deloc glicemia cu Levemirul? Nu stiu ce trebuie sa fac.
0
28-05-2010, ora 21:15
cristipopa65
Nu este medic/terapeut
cristipopa65
incearca sa-ti iei glicemia pe la vreo 2 noaptea, eu cred totusi ca e fenomenul somogyi.vorbeste cu medicul tau daca poate sa te treaca pe lantus eu asta fac si nu am avut problemele care le ai tu niciodata!themaster ar putea sa te lamureasca mai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obezitatea viitoarei mame ar putea afecta dezvoltarea oaselor fătului
  • Obezitatea - factor de risc pentru majoritatea formelor de cancer
  • Studiu: cea mai bună opțiune privind chirurgia obezității
  • Consumul de cafea și ceai ajută la prevenirea diabetului de tip II
  • Rețelele sociale ar putea ajuta în procesul de slăbire
  • Obezitatea asociată cu sărăcia este mai prevalentă la femei
  • Care sunt cele mai indicate exerciții pentru adolescenții obezi?
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Obezitatea în sarcină
  •