Insuficienta respiratorie, hipotensiune...Dispnee

12-05-2009
untip
Nu este medic/terapeut
untip
Am 20 de ani, am facut sport de performanta timp in care nu pate am asa ceva.De 2 ani incoace, am inceput sa observ ca inima nu mi mai bate la fel, ci mult, mult mai scazut ( ca ritm, puls etc)..Acum constant am o tensiune de 90/70, 80/60 sau chiar mai putin...debia dak imi pot simti pulsul.Imi iau tensiunea de 2 3 ori pe zi si la fel, chiar si dupa ce beau 1 cana 2 de cafea, ea ramane aproximativ la fel.Recent ( acum 2 zile) am inceput sa simt ca respir f.greu...Ca si cum as ramane fara aer indiferent de cat as inspira.Imi pot da seama ca nu e din cauza plamanilor sau a unei afectiune de alt tip pt ca nu fumez aproape deloc, mananc destul de sanatos si nici probleme medicale n am avut.Ramane inima, din cate am inteles documentandu ma...ar fi vb de o dispnee...(sper...nu mi as dori sa fie ceva mai grav).Toate astea cumulate cu faptul ca dupa ce fac efort mai intens, corpul pe alocuri mi se inroseste si ma mananca...ca un fel de iritatie sau alergie..Semn clar (dupa mine) ca am anumite insuficiente...Aici as vrea sa ma ajutati..Timp de mers la medici toata ziua din pakte nu am.Poate ma puteti ajuta cu ceva pareri ! Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
12-05-2009, ora 23:07
untip
Nu este medic/terapeut
untip
Vroiam sa mai mentionez ca nu simt in rest nici o durere..nici in piept nici la nivelul inimii.Ar fi totusi ceva...Des, consum cafea, nes etc..pt a avea o tensiune cat de cat normala..As vrea sa stiu oare ness.urile au un efect altfel dekt cel al cafelei? Cineva mi a spus ca ele provoaca o oarecare dereglare in bataile inimii..lucru pe care cafeaua nu o face...nu stiu dak asta sa fie cauza dar cine stie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici