Insomnie cronica

13-05-2014
madalina97
Nu este medic/terapeut
madalina97
Buna dimineataza, de aproape un an de zile sufar de insomnie, totul a inceput cand am avut bacul si am baut cafea tare la ora 22 apoi ma trezeam dimineata la 5 sa mai repet ce invatam.Timp de aproape o luna asta imi era programul, dupa ce sa terminat bacul nu mai puteam sa dorm, nu imi era somn si usor, usor mi-a intrat in cap ca nu pot.Timp de 2 luni nu dormeam decat 2 ore sau deloc, am luat foarte multe pastile de la bien dormir, persedon noapte, melatonina, ceai.Somn imi era dar ma gandeam mereu ca nu pot.Am fost la un medic psiholog/psihiatru si mi-a dat rivotril, tritico si seroquel, de la ele dormeam dar nu am odihneam si era ca si cum inchideam ochii si ma trezeam dupa un minut.Acum nu mai iau nici un fel de pastile si nu dorm decat 3 ore sau 4, nu mai potsta asa deoarece ma doare capul si am cearcane negre foarte foarte mari, mi-au aparut si ridurile, nu stiu ce sa mai fac, ce-as putea face sa imi revin, sa fiu ca inainte cand dormeam si ziua chiar.Cafea nu consum, tigari nu fumez, alcool nici atat, sunt o persoana foarte energica si desi nu dorm nu sunt obosita.Ce as putea face sau ce as putea lua, dar fara somnifere, am 20 de ani si nu vreau sa mai iau de pe acum.
1 comentarii
0
20-11-2014, ora 15:32
Gentiananita
Identitate neconfirmată
Gentiananita
Buna ziua,

Asa cum ati mentionat si dvs., insomnia este o problema cauzata si mentinuta de ganduri (ex. "nu mai pot dormi") si comportamente (ex. statul in pat incercand sa adormim) invatate. Prin urmare, insomnia se poate trata eficient (fara medicamente), lucrand pshihologic pe acesti factori care o cauzeaza (ganduri si comportamente). Va recomand sa va adresati unui psiholog pentru a evita cronicizarea problemei. Daca va este dificil, exista servicii si programe online care faciliteaza accesul la servicii de specialitate.

Numai bine,
Psiholog Gentiana Nita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •