Inseminare artificiala intrauterina

24-09-2010
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Din cauze inexplicabile, nu pot ramane insarcinata. Analizele mele si ale sotului sunt normale, inclusiv cele hormonale. As dori sa stiu daca se poate face inseminare artificiala pe un CM natural, cu monitorizare ovulatiei si cu o usoara stimulare ovariana, dar fara a fi efectuata Histerosalpingorafia?
Se poate face Inseminarea artificiala si fara HSG?
(mentionez ca ovulatia este normala si CM regulat la 26-28 zile), acest procedeu mi-a fost propus de dr ginecolog.
Va multumesc.
7 comentarii
0
24-09-2010, ora 22:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Histerosalpingografia este foarte importanta, dar se face numai daca nu exista infectii locale si PAP este bun. Trebuie sa existe o cauza pentru care nu apare bebe, macar si faptul (foarte important!!!!) ca esti stresata de gandul neaparitiei sarcinii. Succes!
0
24-09-2010, ora 22:27
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
multumesc pt raspuns eclectica, nu am infectii locale (am facut analizele) iar PAP-ul e bun. Intrebarea este in continuare, e obligatoriu sa faci Histerosalpingografia inainte de inseminarea artificiala? Oare de ce dr gineco mi-a zis ca imi face IA fara aceasta HSG? nu e necesara?
0
24-09-2010, ora 22:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din cate stiu HSG este singura care arata starea trompelor, deci este esentiala! Acuma daca medicul asa spune, sigur stie mai bine...dar realitatea este ca sunt multe investigatii pe care femeia trebuie sa le faca inainte de a spune ca nu poate ramane insarcinata. Si depinde mult si de varsta!
0
20-10-2010, ora 00:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sanatate!
0
05-11-2010, ora 12:49
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Adevaru e ca nu merita sa-ti complici viata. Eu ti-as zice sa nici nu mai mananci, ca apoi te complici ducandu-te la buda, nici sa bei, ca idem, nici sa speri, ca vei fi dezamagit, nici tanar sa nu fii, ca imbatranesti si e nasol, nici sa te indragostesti, ca poate vei suferi. In principiu, nu te grabi "la nimic", ca iti dai singur probleme. Nu-ti asuma nimic, nu-ti dori nimic si sigur vei fi sanatos si fizic si implinit "in alte domenii decat cele primare". Si inchei spunand sa nu faci nici efortul de a-ti impartasi astfel de idei ca, vezi, cea mai mare parte a lumii e proasta si tot va dori si copii, si probleme si dezamagiri. Grabeste-te incet. Sa fii fericit!
0
11-11-2010, ora 16:07
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Eclectica, mai bine de atat nici nu se putea raspunde unei astfel de persoane.
0
11-11-2010, ora 22:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cris8,
Mi-a parut rau ca a trebuit sa dau raspunsurile alea, dar nu m-am putut abtine. Initial, am crezut ca e de compatimit si cine stie ce trauma a avut candva de acum a cazut intr-o atat de grava extrema, scuzabila in acest caz, dar acest(a) "nu va grabiti la copii" a mai dat raspunsuri si la alte intrebari. De genul: te-ar da afara din casa dupa 20 de ani de casnicie, s-a saturat de tine - la intrebare despre refacerea afectiunii in casnicie, sau: cred ca murit deja, la intrebare despre cancer...Asta nu e scuzabil, sunt inumane. Chit ca i se par directe sau sincere.
Imi cer scuze daca am ofensat pe careva, dar unii merita sa primeasca raspunsurile pe care le cer.
Sanatate Cris!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul