Insarcinata? Probleme

20-12-2011
turnover666
Nu este medic/terapeut
turnover666
http://forum.romedic.ro/prod/Avort_Insarcinata_062687.html


Buna seara! Am facut sex seara trecuta cu prietena mea, neprotejat, am ejaculat afara, si eram ametiti amandoi. Intre primul numar si al 2-lea, trecusera aproximativ o ora. O sa cumpere in seara asta pastila de a 2-a zi. Sigur nu v-a ramane insarcinata? Daca nu functioneaza aceasta metoda, eu sunt major, ea minora, are 15 ani si 3 luni, pentru avort ce ar trebui facut sa nu afle parintii ei? Cine o poate insoti? Merge cu shpaga? Multumesc anticipat!





Dan101 spune:
Aveti grija si protejati-va! Pastila asta de a 2 zi se ia o data la minim 6 luni, deci nu abuzati de ea, este o' bomba hormonala'. Ar fi bine ca prietena ta sa citesca bine prospecul. Eu stiu ca daca se ia in primele 72 de ore de la contatul sexual sarcina nu se mai instaleza. Cat despre avort si spaga...si fara sa afle parintii.. mhhh ma indoiesc ca un medic ar risca atat de mult. Eu imi amintesc ca eram la un consult ginecologic cu sotia si asteptam rezultatul unor analize cand din cabinetul medicului s-a auzit un planset disperat al unui TATA de fata in varsta de 17 ani insarcinata in 2luni si jumatate. Medicul pur si simplu nu a mai avut ce face nici macar cu acordul unui parinte... fata era prea tanara si sarcina prea mare,. Deci..sfatul meu... protejativa! ca sunteti tineri...Prezervativul..the best!



Autor: turnover666
Da, aveam prezervativele langa mine, dar eram prea beat sa imi fi adus aminte de ele. A gasit ea la farmacie pastila de a 2-a zi, dar e 70 lei, are doar 30 lei, ca sta la camin. Maine trebuie sa trag o fuga pana la ea sa ii duc pastilutele. Ceva mai ieftin nu gasesc?
Raporteaza continut inadecvat 16-12-2011, ora 11:18


Dan101 spune:
nu gasesti nimic mai ieftin... asuma-ti responsabilitatea si du-i fetei banii sau pastilele, asta daca nu vrei sa devii tata la 18 ani, ea saraca la 15... si in plus ea e MINORA..ceea ce insemna ca in caz de ceva tu raspunzi in fata legii. Ai spus ca ai ejaculat afara, insa din cate stiu se poate ramane insarcinata mai ales daca ea era in perioada fertila...infine.. NU sunt eu acum in masura sa dau sfaturi, dar repet... mare grija pe viitor si oricat de beat ai fi, treb sa iti amintesti de prezervativ... daca ajungeai cu o oarecare in pat, tot asa neprotejat o faceai?...poate acum aveai cine stie ce boli cu transmitere sexuala...
Raporteaza continut inadecvat 16-12-2011, ora 21:09


Autor: turnover666
Gata, s-a rezolvat, a luat pastila azi la 13:20, adica dupa aproximativ 36 ore de la contact. Speram sa fie bine. Multumesc Dan pentru sfaturi:D
Raporteaza continut inadecvat 17-12-2011, ora 23:43


Dan101 spune:
wellcome! daca sunt 36 de ore va fi ok, no stres, , , peste aprox 5 zile prietana ta va avea niste sangerari sa nu se sperie oricum daca a citit prospectul nu are de ce. good job !



Autor: turnover666
Inca ceva, la 24~ ore(adica in noaptea asta) dupa ce a baut a 2-a pastila, s-a trezit pe la 3-4 si a vomitat, si se simtea rau. Ieri dimineata s-a trezit cu o pata de sange pe chilotei. Asta ce inseamna? Multumesc!




Am facut alt subiect, pentru ca nu am primit inca raspuns pe celalalt. Multumesc!
2 comentarii
0
21-12-2011, ora 19:29
turnover666
Nu este medic/terapeut
turnover666
I-a iesit testul pozitiv, azi dimineata, adica azi ar fi aproape a 7-a zi dupa seara in care am facut sex. A baut si pastila, care ar fi probabilitatea sa fie pozitiv adevarata, sau falsa? Astept un raspuns, sunt distrus complet!
0
22-12-2011, ora 03:26
turnover666
Nu este medic/terapeut
turnover666
Doamnee:D cand am si eu nevoie de un raspuns cat mai rapid, dureaza 2-3 zile:)) of!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul