Inlaturarea unghiei

15-06-2008
crisucrisu
Nu este medic/terapeut
crisucrisu
In toamna anului trecut, ca urmare a unor incaltari neadecvate am suferit un traumatism la unghia de la degetul mare, picior stang (efectiv, unghia a fost zdobita). Nu am dat importanta. Cu timpul unghia respectiva "a murit" (dar nu a cazut) si una noua incepuse sa creasca (primul medic care m-a consultat a spus ca trebuie sa am rabdare ca va trebui sa cada singura, mai ales ca incepuse sa cresca una noua). Nu m-a linistit sfatul lui, asa ca acum cateva saptamani am mers la o clinica privata, iar chirurgul a hotarat ca trebuie inlaturata unghia pentru a exclude orice alte eventuale infectii subunghiale. Important este ca pe langa unghia "moarta", am descoperit ca nu o mai am nici pe cea noua, care incepuse sa cresca.
Pentru a fi clara, mentionez ca nu a fost vorba de o unghie incarnata. Acum, locul este vindecat foarte bine, exista o mica crusta care se vede ca in curand va cadea singura.

1. Este normal ca a inlaturat-o si pe cea care incepuse sa creasca?
2. Sunt foarte ingrijorata...va mai creste unghia? In cat timp?
3. Pot face ceva pentru a grabi cresterea unghiei?
Va multumesc!
16 comentarii
0
15-06-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
1. Daca unghia veche nu a cazut singura inseamna ca nu era chiar, , moarta, , asa incat chirurgul care v-a operat a facut foarte bine.
2. Unghia va creste din nou, destul de lent, probabil in jur de 6 luni pana la marimea initiala.
3. Nu.
(Am patit si eu de curand asa ceva astfel ca va inteleg suferinta!)
Numai bine!
0
16-06-2008, ora 00:00
crisucrisu
Nu este medic/terapeut
crisucrisu
Multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns!
Informatiile pe care mi le-ati furnizat m-au linistit, mai ales aspectul "unghia va creste din nou".
Singurul lucru care imi este neclar este acela vis-a-vis de inlaturarea unghiei care incepuse sa cresca pe sub cea asa-zisa "moarta", in conditiile in care nu era vorba de o infectie.
0
16-06-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Din toamna trecuta pana acum, daca unghia pierduse chiar si partial contactul cu patul unghial si matricea, ar fi trebuit sa cada singura.
Probabil ca era partial decolata sau fracturata si atunci ar fi impiedicat si cresterea noii unghii. Foarte bine ati facut ca ati scos-o. Acum va trebuie rabdare. Evitati traumatismele la nivelul patului unghial descoperit.
PS. Nu pot sa va spun de ce chirurgul v-a scos si unghia noua. Poate ca ar trebui sa-l intrebati.
0
01-07-2008, ora 00:00
crisucrisu
Nu este medic/terapeut
crisucrisu
La aproximativ o luna de la interventia chirurgicala de inlaturare a unghiei de la degetul mare al piciorului stang revin cu cateva aspecte si sper ca si de aceasta data sa ma ajutati:
- locul s-a vindecat, nu ma mai doare, dar, intreaga suprafata a patului unghial este acoperita de foarte multe straturi de piele "moarta", piele care "se exfoliaza", cu alte cuvinte, patul unghial se cojeste ingrozitor.
1. Este normal?
2. Sa am rabdare sa cada singure acele straturi de piele?

Va multumesc mult!
0
01-07-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Da, de obicei cam asa se intampla cu patul unghial expus. Spalati zona de cateva ori pe zi cu apa si sapun si eventual puteti aplica un strat de crema cosmetica (nu prea conteaza de care).
Sper ca unghia noua a inceput deja sa creasca !
0
01-07-2008, ora 00:00
crisucrisu
Nu este medic/terapeut
crisucrisu
Spuneti-mi, va rog ce sapun ar fi indicat? Ar trebui sa folosesc sapunul ca pentru orice alta zona a corpului? Recunosc ca nu am incercat sa spal foarte bine locul cu sapun pentru ca imi este teama sa ating suprafata. Las sa curga apa din belsug peste deget sau pun apa/ceai intr-un recipient si stau cu piciorul acolo.
Din pacate, unghia nu a inceput sa creasca sau nu o vad eu din cauza straturilor de piele "moarta", pentru ca patul unghial nu este inca "curat".
Va multumesc!
0
07-10-2009, ora 21:46
Tali
Nu este medic/terapeut
Tali
Mi-am prins degetul mic de la mana dreapta la usa la masina si mi s-a smuls unghia, nu in totalitate dar am impresia ca este smulsa din radacina :(. Unghia nu a cazut inca si nu pare a fi moarta insa este scoasa foarte mult de sub piele. Patul unghial pare in regula, la fel si lama cornoasa insala nivelul semilunii s-a format un hematom. As dori sa stiu ce trebuie sa fac, daca trebuie scoasa unghia? In principiu daca va mai creste :(
0
02-01-2010, ora 13:11
makeupyouremask
Nu este medic/terapeut
makeupyouremask
datorita unui mic acident , acasa miam smuls unghia dar nu in totalitate.ma doare deocamdata, degetul e unflat, spalat cu apa ogigenata , am dat cu betadine unguent si l-am pansat. am facut bine? va cadea singura? ar trebui sa iau antibiotice?
0
03-01-2010, ora 15:18
Tali
Nu este medic/terapeut
Tali
Ai facut foarte bn. Daca vezi simti o presiune...sau ca zvacneste va trebui sa mergi la doctor si iti va taia putin din ea ( nu vei simti nimic). Dupa o perioada o sa se desprinda singur...ai sa mai tai tu din ea daca te deranjeaza, iar dupa 6-7 luni vei avea o unghie nou-nouta :D. cel putin asa mi s-a intamplat mie.
0
08-01-2010, ora 03:19
makeupyouremask
Nu este medic/terapeut
makeupyouremask
acum dupa ce mi-a gazut unghia, CUM AR TREBUI SA PROCEDEZ? ar trebui sa bandajez( cu toate ca patul unghial e vindecat)???
0
08-01-2010, ora 14:14
Tali
Nu este medic/terapeut
Tali
Eu am bandajat numai pana sa vindecat patul unghial, apoi am lasat liber degetul. Trebuie sa ai grija sa fie mereu curat si eventual sa dai mereu cu un unguent (eu am dat cu Nidoflor).
0
21-04-2010, ora 17:27
adelinaloupou
Nu este medic/terapeut
adelinaloupou
In coliparie, cand aveam vreo 11 ani, mi-au aparut cativa negi pe degetele de la maini. Am fost la Lasermed sa ii ard, dar mi s-a deformat o unghie, pentru ca negul se afla jumatate pe deget, jumatate pe unghie. Problema este ca de cateva luni unghia se despica din ce in ce mai rau inspre capat si ma doare foarte tare, indiferent cat de scurt as taia-o. Ma gandeam sa apelez la chirurgie plastica pentru refacerea radacinii. Credeti ca exista vreo metoda prin care acest lucru se poate ameliora? Va multumesc pentru orice fel de raspuns.
0
23-07-2013, ora 21:13
nicoletaelena
Nu este medic/terapeut
nicoletaelena
BUNA ZIUA AM SI EU PROBLEME CU UNGHIA DE LA DEGETU MARE LA piciorul drept o fost foarte groasa si incarnatasi s-a infectat tot degetul am fost la spital si mi-a scos unghia si mi-a curatat degetul de infectie in luna aprilie pe 4 si in ziua deazi ma chinui cu degetul ca abia dupa cemi-au scos unghia un alt medic o depistat ca ar fii cu totul altceva de cit unghie incarnata si ma trimis la o clinica privata de am facut angio CT SI ar fii arterita gradu 3/4 si nu se vindeca degetul si am niste dureri ingrozitoare ce spuneti de asa o patanie ca acuma nu mai stiu incotr-o s-o mai apuc si sint si operata pe inima am proteza de valva mitrala se poate face ceva ?
0
16-10-2013, ora 01:16
Adina888
Nu este medic/terapeut
Adina888
Buna ziua! Mi-am prins unghia mare de la mana dreapta in ceva, mi s-a dat peste cap, mi-a curs sange si in cateva zile s-a golit de tot si se mai tine doar in partea de jos. O tin in permanenta cu leucoplast peste ea ca sa nu se desprinda.Ce trebuie sa fac ca sa se regenereze mai repede ? si cam in cat timp va creste ? Multumesc anticipat
0
19-11-2013, ora 21:03
ChrystynaB
Nu este medic/terapeut
ChrystynaB
Mi s-a rupt unghia din carne, adica a ramas jumate, iar jumate s-a rupt
prima intrebare este : se va restabili, va creste, se va restabili?
cum sa ingijesc de partea care a ramas fara unghie??
0
05-08-2018, ora 22:05
Riviera
Nu este medic/terapeut
Riviera
Buna seara copilul meu a vrut sa dea cu picioru in mingie si a dat in trun covor de cauciuc care era pe jos in concluzie sa ales cu o rana deasrpra unghiei ca si cand sar fi smuls sangereaza destul de mult cand il pune in panant oare osa cada unghia? Va rog o parere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să evitați infecțiile micotice ale unghiilor
  • Îți cad unghiile? Ce poate însemna asta
  •