Injectie diprophos in nas

26-10-2015
mixiv
Nu este medic/terapeut
mixiv
Buna seara domnule Doctor Flueraru,
As avea o intrebare legata de injectia cu diprophos in nas, o recomandati?
Eu am mucoasa nazala foarte inflamata in permanenta (astazi am facut o noua endoscopie), secretii vascoase albe si galbene, daca nu iau mucolitice si nu dreneaza nasul se fac verzi. Fac tratament de ani de zile cu Aerius, Singulair, Avamys, Sinupret, Acc (si inhalatii si pe gura), am luat si antibiotice dar simptomele persista. Am perioade scurte in care ma simt mai bine, in rest nasul infundat si ma inec noaptea in secretii. As dori sa mentionez ca am mai facut 2 injectii cu diprophos in anii trecuti si cateva luni bune dupa am avut liniste.Din pacate simptomele revin. Contextul meu clinic nu este 'prea fericit', mi-am pierdut auzul total bilateral in 1996 in urma unei boli autoimune 'Sindrom Cogan', am facut operatia de implant cohlear in anul 2002, dar boala a lasat sechele, ameteala si probleme de echilibru, urechea interna fiind afectata. Sper ca injectia sa nu le amplifice. Astept parerea dumneavoastra.
Multumesc frumos.
3 comentarii
0
27-10-2015, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.nu recomand la pacientii mei, prefer sa cautsi sa tratez cauza problemelor
2. pentru rinita hipertrofica fac reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa
3 pentru secretiile din nas s e cauta cauza
A. la stomatolog.. infectii dentare la dintii de sus de sub sinus
B. la nivelul tractului digestiv
intoleranta la lactate, gluten..s.a duc la producere excesiva de mucus
3 Deasemenea si bolile autoimune apar de la intoleranta la lactate si alte proteine animale
e cazul sa cititi mai mult despre asta
0
27-10-2015, ora 21:30
mixiv
Nu este medic/terapeut
mixiv
Multumesc frumos pentru raspuns domnule Doctor, as dori sa va mai intreb:
- Daca ar fi benefic sa incerc si eu picaturie Colargol 1%? Am inteles din discutiile de aici de pe forum ca se pun 2 picaturi in fiecare nara la 8 ore in pozitie culcat 10 zile? Sa incerc cu Colargol 0, 5% mucoasa mea fiind foarte inflamata?
- Am fost la internist deoarece am avut dureri de stomac de mult timp, a zis ca la ecografie pare totul normal, mi-a dat sa fac 2 analize din scaun si una din ele calprotectina a iesit 127, mult peste normal. Am dicutat de intoleranta la lactate si gluten, dar nu mi-a spus nimic clar nici ca ar trebui sa fac investigatii.
- eu o sa scot din alimentatie lactatele sa vad cum ma simt, puteti sa imi spuneti va rog ce investigatii ar trebui sa mai fac sa descoperim daca am sau nu intoleranta la lactate si/sau gluten?
- Este indicat sa pun pun o fiola de ACC la 1 litru de ceai de musetel fierbinte si sa fac inhaltii asa "la oala" cu prosop ? Nu mai pot face cu aparatul de aerosoli mi-a uscat foarte tare mucoasa.
Multumesc
0
29-10-2015, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da.. se face tratament cu colargol
2.se fac teste de intoleranta la lactoza la laborator..foarte scumpe
e mai simplu doar sa renuntati pentru un timp mai indelungat si sa vedeti rezultatul
3 calprotectina arata inflamatie.. colita si e suficinet ca sa stii s i sa schimbi radical stilul alimentar
4 NU s epune acc in apa
inhalatii se fac cu ceai si ulei volatil de eucalipt 2-3 pic
sau cumperi aparat de aerosoli
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.