Ingrijirea pacientului cu hemoragie cerebrala

25-12-2006
MIRA
Nu este medic/terapeut
MIRA
Am un frate internat in spitalul Judetean Galati -
cu hemoragie cerebrala, stare precara, nu poate manca singur, nu poate merge la toaleta, ( are deasemeni mari probleme cu alcoolul).
Sunt singurul membru din familia lui insa serviciul nu-mi permite sa stau in permanenta si sa-l ingrijesc.
As dori sa stiu in sarcina cui intra administrarea medicamentelor, alimentarea si ingrijirea pacientului?!!!
In perioada 19.12 - 25.12.2006, de cand acesta este internat, am constatat:
- medicamentele sunt aduse si lasate pacientului, pe masuta linga pat;
- a doua zi de la internare, mi s-au cerut perfuzoare ( nu avem in spital!!!!!);
- mancarea este lasata pe o masuta in mijlocul salonului;
- i se administreaza o perfuzie, si alearga un vizitator care a sesizat din intamplare ca s-a terminat sa cheme un cadru medical.
Si toate aceste lucruri se intampla unui pacient care nu se poate deplasa, care nu discerne ce trebuie sa faca si ce nu care nu mananca daca nu i se da.
Un raspuns care imi clarifica situatia ingrijiri fratelui, informatii legate de obligatiile personalului din spital in cazul descris mai sus sau surse de informare legate de subiectul descris mi-ar fi de mare ajutor.
1 comentarii
0
22-03-2007, ora 00:00
dr Emmy
Identitate neconfirmată
dr Emmy
Cred tot ce spuneti d-voasta, din pacate este o foarte trista realitate.Personalul medical de ingrijire este insuficient si de cele mai multe ori si paturile pt bolnavi.Nu stiu care este situatia din sectie, dar daca asistenta de saon si infirmiera nu reusesc, inseamna ca au mai multi bolnavi f.gravi.Vorbiti cu medicul de salon, poate poate remedia situatia.Ar mai fii Fundatia Crucea Galbena sau alte Organizatii care ingrijesc bolnavii gravi la domiciliu dar poate va ajuta si aici, cine stie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspirina administrată zilnic reduce riscul de hemoragie cerebrală și AVC?
  •