Inghititul limbii

31-08-2009
Cosmin_93
Nu este medic/terapeut
Cosmin_93
Buna ziua.As avea niste intrebari si as dori cat mai repede cu putinta niste raspunsuri deoarece consider ca viata mea este in pericol.Treaba sta cam asa:la inceputul lui iulie (2009) am fost la munte cu mai multi prieteni.Intr-o seara am tras din curiozitate droguri de alea legale care se vand.Atunci simteam ca imi vine sa imi inghit limba.La un moment dat am scapat-o in gat si nu stiu cum am tusit si a revenit la loc ( eu o tineam scoasa afara ).Prietenii mei au chemat salvarea iar medicii de acolo au inceput sa rada si sa zica ca nu au mai avut de a face cu un asemenea caz.Mentionez ca eu nu le-am spus ca am fumat droguri din alea ci le-am spus ca am baut niste bere si ca as fi avut o indigestie.Au trecut zilele mi-am revenit in acea seara...iar de cand m-am intors in oras, la o perioada te timp de vre-o saptamana tot simt ca limba iarasi parca imi intra in gat.Nu stiu ce sa zic ce am.Pana atunci nu am avut probleme de felul acesta.Ma tem ingrozitor...am 17 ani...Familia mea nu stie de acest lucru si nici nu as vrea sa afle !Daca imi poate spune cineva ce as putea face sa nu mai am aceste simptome.Va multumesc si sper ca ma veti putea ajuta!
15 comentarii
0
31-08-2009, ora 01:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Salut Cosmine,
te poti duce la un medic homeopat cu experienta, care te poate ajuta cu un remediu potrivit.
Daca nu poti o sa incerc sa te ajut. Trebuie sa-mi spui insa cum se numeste ce ai "tras"...
Sper ca pe viitor sa te lasi de incercat droguri...sunt toate f. f. periculoase si perfide si sper ca asta sa-ti fie o lectie buna pe viitor. Pacat ca nu li se intampla la toti asa ca si tie, caci altfel nu ar mai exista atatia dependenti.
0
31-08-2009, ora 10:55
Cosmin_93
Nu este medic/terapeut
Cosmin_93
Pentru scarface.Am tras nino nino.cica chestia aia te face sa razi.eu am vorbit cu niste prieteni si ei mi-au zis ca mi se pare.si le-am spus ca si acuma mai am simptome si mi-au zis ca ar fi de vina creierul ca nu este obisnuit si iti da senzatiile astea.ei zic ca ar fi bine sa mai trag ca sa se obisnuiasca organismul cu drogurile dar nu mai trag asa ceva in viata mea.pentru ca acuma sufar pentru ca am fost prost pentru 5 minute.Prietenii mei se simt bine de la chestiile astea...Eu am reactionat asa...Multumesc pentru ajutor.astept raspuns
0
31-08-2009, ora 13:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cosmin_93, opreste-te pana nu o sa fie prea tarziu pt tine!!Drogul tot drog ramane, chiar daca este el legal sau nu!!Lasa-i pe ei sa traga si tu retrage-te din anturajul respectiv, chiar daca vor rade de tine!!Daca te iei dupa muste, ajungi undeva destul de neplacut!!Este pacat de tineretea ta sa ti-o irosesti astfel, doar pt ca vrei sa fii cool!!Poti fi cool si altfel!
Este posibil ca acea senzatie de inghitit limba, sa fie datorita consumului de drog si daca te vei lua dupa.. "prietenii" tai sa mai tragi pt a ti se obisnui corpul, atunci vei ajunge sa fii dependent si cu greu vei reusi sa le mai lasi!
0
31-08-2009, ora 15:53
Cosmin_93
Nu este medic/terapeut
Cosmin_93
Jaquelinne:eu nu mai trag in viata mea droguri din alea...eu vreau sa aflu cum pot scapa de aceste simptome care le am acum cand simt ca imi vine sa imi inghit limba!Este foarte neplacuta senzatia.multumesc pentru sfat!
0
31-08-2009, ora 18:11
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Este foarte bine daca te-ai hotarat sa nu mai tragi niciodata din asa ceva!!De preferat ar fi sa consulti un medic, ai putea merge chiar la medicul de familie si cu siguranta va sti ce este de facut!
Numai bine!
0
01-09-2009, ora 16:51
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, nino nino este o iarba care se cumpara de la magazin si se fumeaza sau se face ce vrea cu ea.un "drog" legal cum s-ar zice sau o planta care fumata actioneaza ca si orice alta planta: emana sunstante nocive.

Nu stiam de aceste droguri pana acum. Nu gasesc informatii pe net din pacate despre nino nino, imi trebuie numele plantei daca se poate sua numele exact scris pe pachte... Poate scrie pe pachet ce planta este.
0
16-09-2009, ora 16:23
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Cosmine nuj ce sa zic eu am consumat 7 luni acele substante si akm ma confrunt cu stari de panica si ameteli de 2-3 saptamani si nu mai imi revin si eu AM NEVOIED E AJUTOR! , Dar pt tine care ai incercat o singura data nu ai ce pati iti revitaminizezi organismul si va fi oke ! Cat despre limba imi cer scz dar ma bufneste rasu, , , las-o la locul ei si nu te mai speria aiurea ca nu o so inghiti... aceste substante intr-un fel sau altul actioneaza asupra sistemului nervos... ceea ce te-a facut sa simti ca iti inghiti limba si o tusesti la loc a fost un Trip de-al tau cum zic si consumatorii adik doar ti-ai imaginat, iar pe chestia asta te-ai panicat aiurea si ai ramas cu sechele intr-un fel ! ai nevoie de un psihiatru dak nu reusesti sa te confrunti singur cu problema. ! E doar in imaginatia ta ! Deaceea se zice ca cel mai puternic drog este subconstientul.! DEci incearca sa te iei cu altele si sa uiti ca nu o so scapi pe gaT ! si de fiecare data cand simti senzatia incearca sa te gandesti la ce ti-am scris sau sa te iei cu totul altceva :)) ! PRinde-o cu un carlig :)) ! Stai lin ! E doar imaginatia bogata care te face sa crezi asta. ! So scapi pe gat si so tusesti ? da crezi k e vreo pruna :D ! DEci STAi LINISTIT !
0
16-09-2009, ora 16:30
Cosmin_93
Nu este medic/terapeut
Cosmin_93
Multumesc frumos Everywhere!SI eu intr-un fel stiam am auzit de la prieteni treaba asta..dar mi se pare foarte reala senzatia!Chiar cum ai zis tu mi s-a intamplat...am simtit ca mi-a intrat in gat si apoi am tusit si mi-a venit la loc...Mnah iti dai seama...Mai ales ca si mama a avut probleme de astea..Eram speriat..Dar tu 7 luni..te simteai bine de la ele sau de ce continuai sa tragi
0
16-09-2009, ora 16:40
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
LA mine a fost disctractie continua imi placea senzatia simteam cate o jumate de ora ca imi pleaca creierii, radeam cate 15 min fara oprire de ma dureau falcile dar la un momentdat dupa o perioada lunga incepeam sa mi-o dau nasol ! odata am vazut-o pe buniksa lu unu care eram la el si baba e moarta si au inceput palpitatii am zis ca lesin si era o invalmaseala in capul si creierul meu nici nuj cum sa iti explic, ma simteam ca intr-un film de groaza nu ma puteam controloa ! Chiar mi-am chemat singur salvarea de 2 ori !... Halal distracite, imi dadeau remotiv si plecam, dar am ramas cu mici sechele, am tras o sperietura pe cinste,..am avut senzatia ca innebunesc, k nu o sa mai pot sa imi revin k lesin ca imi pierd cunostinta... ! dar era subconstientul de fiecare data, , , Si m-am lasat brusc..! ce ma tem mai mult si mai mult sa nu am vreo boala care nu o stiu ! analizele la sange le-am facut si sunt oke. ! SA nu am ceva la cap,.Cand eram mic am cazut de cateva ori in bila ! Si chiar de curand akm 1 luna cam asa am spart un geam cu capul.nimik grav o mica taietura, am dat cu spirt si a trecut... Da ma gandesc sa nu ma fi afectat ! Mi-as face un RMN DAR platesti de iti suna apa in cap am auzit in jur de 5 milioane.. si e dupa cum pot doctorii
0
16-09-2009, ora 16:45
Cosmin_93
Nu este medic/terapeut
Cosmin_93
aaa..poi lasa-te oricum nu sunt bune...Dar tu din ce oras esti ? Lasa-mi un id de messenger daca ai :)!Mersi..mai vorbim pe mess daca ai id ! Salut!
0
16-10-2009, ora 13:18
cristian_89
Nu este medic/terapeut
cristian_89
cosmin_93 si eu am patit aceelasi lucru aceeleasi simptome vreau sa vb !
0
16-10-2009, ora 14:30
cristian_89
Nu este medic/terapeut
cristian_89
poate sa ma ajute si pe me cineva ?
0
23-04-2010, ora 19:14
ninho
Nu este medic/terapeut
ninho
cosmin 93 si eu am patit acelasi lucru ca si tine dar la mine a fost a 3 oara cand am fumat iarba legala si am simtit ca mor cami inghit limba chiar am lesinat vreo 2-3 secunde si miam revenit singur si aceea senzatie cami inghit limba si mor mia trecut cam intr-o sapt. dar de atunci numi mai pot reveni sunt emotiv am inceput de agorafobie si multe altele. lasa si tu un id sa putem vb mai multe
0
03-06-2011, ora 12:56
echobike
Nu este medic/terapeut
echobike
Salut cosmine...
si eu am aceeiasi problema exact ca si tine cu inghititul limbii numai ca la mine se trage de la prafuri
prin februarie cand am tras ultima oara am avut atunci si un herpes la gura si ma luat cu o stare nasoala si simteam pe moment ca imi inghit limba au durat vreo 2-3 luni si intr-o seara cand sa ma pun in pat am ramas fara saliva si cand vroiam sa inghit simteam ca mi-se duce limba pe gat, asta mi-sa intamplat de vreo 2-3 ori...
aseara cand sa ma pun iar in pat tot asa ma luat deodata o stare si simteam la fel acelasi lucru nu mi-se mai intamplase de vreo luna si ceva chestia asta pot sa zic ca aseara a fost cel mai nasol din toate inima imi batea mai tare am iesit oleak afara si m-am intors in casa cand m-am pus in pat ma luat cu niste tremurari "frisoane" pot sa zic dar alea au trecut si tura asta am avut senzatia asta mai bine de 20 de min. nu am mai tras magic de vreo 4 luni.
tu ce ai facut ai rezolvat ceva ?
0
02-12-2011, ora 23:31
rubinio
Nu este medic/terapeut
rubinio
va rog frumos luati id-ul asta bobi-klaus.am aceleasi chestii nasoale ca si voi...eu am consumat 3 ani kkturi de astea...dar abia acu ma luat nasol cu senzatii ca-mi inghit limba aiurea...va rog luati id-ul sa vb...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •