Informatii catar

18-04-2008
mihocu
Nu este medic/terapeut
mihocu
Buna ziua,
in urma cu cateva saptamani de la inceperea cursurilor de aquagym am avut o senzatie de urechi infundate.La consultatia ORL mi s-a pus diagnosticul catar primind un tratement pe o perioada de 10 zile cu antiinflamatoare si antihistaminice mai exact nifluril 2/zi si aerius o tableta seara.Senzatia de ureche infundata a disparut doar ca acum apar uneori acufene cand la o ureche cand la cealalta, dureri de cap si stari de ameteala.Mi s-a recomandat o radiografie cervicala fata, profil.Rezultatul, mici osteofite la nivelul articulatiilor C4 - C5, rectitudinea coloanei cervicale osteodiscal normal.Nu am primit nici un tratament, explicandu-mi-se chiar ca unele dintre aceste simptome provin de la inceputul de spondiloza pe care il am.As dori sa stiu daca, catarul este echivalent cu otita si ce tratament ar trebui sa urmez.Sunt foarte speriata si descurajata.
va multumesc, Mihaela
4 comentarii
0
19-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Catarul...tubar..este echivalent cu Otita seroasa!
Are legatura cu respiratia nazala si cu starea septului nazal, a cornetelor si a mucoasei nazale.
Acufenele...pot sa aiba legatura si cu otita seroasa si cu problema circulatorie legata de cervicoartroza sau o hipotensiune!
Sermion 1 pe zi 1 luna de zile! profilactic..si daca este tensiune aart. mica + Ginseng 1 zi 1 luna!
Astept vesti!
0
19-04-2008, ora 00:00
mihocu
Nu este medic/terapeut
mihocu
Multumesc tare mult de sfat.La ultima consultatie vineri cand am dus si radiografiile am primit un tratament cu dilatan 20 mg pt vasodilatie, am si tensiune mica 80/100 si amoxicilina 500mg 1 tableta la 6 ore pt catar.Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez cu tratamentul pe care mi l-ati recomandat.
Multumesc f mult, Miha
0
19-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru catar... continui Amoxicilina conform recomandarii.
Pentru acufene...o sa eai Dilatan...confom retetei+ Ginseng
Sermionul o sa vedem peste un timp daca va fi cazul!
0
21-04-2008, ora 00:00
mihocu
Nu este medic/terapeut
mihocu
Buna ziua,
De astazi am inceput sa iau si ginsengul insa dupa doar doua zile de tratament cu dilatan am o stare ciudata.O presiune la nivelul capului si mai intensa doar in anumite momente la nivelul tamplelor insotite de o stare de ameteala.Ma intreb daca nu cumva doza de dilatan nu e prea mare.
Tot azi am o noua programare la ORL.Nu mai stiu ce sa fac nu sunt deloc obisnuita cu situatia in care ma aflu si faptul ca nu resusesc sa-mi revin cat mai repede ma deprima complet.
Multumesc tare mult Mihaela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Gimnastica în apa (aqua gym sau aqua aerobic)
  • Urechi înfundate
  •