Inflamatie zona buzelor, furnicaturi...

19-09-2012
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, de cativa ani incoace sunt f umflata sub buza de jos, se observa si in poza si se observa in general ca zona din apropierea buzelor este inflamata, nu stiu ce poate sa fie, de ani de zile am problemele astea, de cativa ani am si furnicaturi, mancarimi in jurul buzelor si parestezii in zona aceea, nu mai pot rade ca inainte si simt o jena frecventa. Este posibil sa fie de la dinti sau sa fie o infectie in cavitatea bucala sau un mucocel? Daca doriti pot sa dau link cu poza sa imi spuneti parerea, ce ar putea fi? Va multumesc anticipat. Am probleme cu alergiile dar problema asta a inceput cu cativa ani inainte sa sufar de alergii plus ca e o senzatie permanenta. Vreau sa mai merntionez ca simt ceva in dreapta pe partea interioara a obrazului chiar in zona glandei salivare, ca un mic chistulet care isi mai schimba pozitia din cand in cand, uneori se umfla si ma si mananca acolo, apoi gust de puroi si frecvent gust rau in gura, acel chistulet mi-a aparut cu ani in urma dupa ce m-am sarutat cu iubitul de atunci, e posibil sa imi fi transmis ceva? In acea perioada mi-a aparut si o sinuzita si uneori ma umflam pana sus la ochi. Problemele mele din jurul gurii au inceput sa apara imediat dupa, initial am crezut ca e doar o afta, ceva trecator dar de ani de zile acel chistulet nu a disparut si il simt frecvent acolo.
24 comentarii
0
19-09-2012, ora 21:43
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Vreau sa mentionez ca de atunci am si gura frecvent uscata desi beau multe lichide si frecvent gust rau in gura sa nu mai zic de gat inflamat, raguseala frecventa sau respiratie grea uneori desi ma spal f des pe dinti si sunt o persoana foarte ingrijita... Ce ma sfatuiti sa fac? Vreau sa mentionez ca mi s-a gasit stafilococ auriu in nas, de acolo sa fie problema? Vreau deasemenea sa mai mentionez ca la urocultura mi s-a gasit Candida Krusei, nu stiu daca are legatura dar am mentionat...
0
19-09-2012, ora 22:47
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am sa pun si poze... http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/563961_476599519049731_2111020316_n.jpg, http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/542128_476599699049713_2094801092_n.jpg, http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/408380_476600099049673_260640578_n.jpg. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, la ce medic sa ma adresez si despre ce ar putea fi vorba...
0
20-09-2012, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Incepe cu un stomatolog sau medic de la maxilo. Facial
0
20-09-2012, ora 17:28
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, multumesc de ajutor, ca de obicei d-voastra sunteti foarte prompt si gata sa ajutati pacientii cu probleme, toata stima pt. profesionalismul de care dati dovada. Am fost la stomatolog acum urmeaza sa fac niste filme mici pt. cativa dinti, interesant ca pe filmul panoramic nu se vede nimic iesit din comun, cel putin asta reiese din ce mi-a spus medicul stomatolog... E posibil sa fie totusi ceva iar pe radiografia panoramica sa nu se vada? Am fost si la un medic maxilo-facial o data in acesti ultimi ani, trebuie sa mentionez ca nu avem prea multi medici de aceasta specialitate in Arad, am fost la o doamna care mi-a spus ca nu vede nimic in neregula... Intre timp problemele se agraveaza... Ma duc sa fac filmele dentare si daca si dupa mi se spune ca totul e in regula nu stiu ce sa fac la cine sa ma mai adresez, la alt medic maxilo? Credeti ca ar putea sa fie o problema a glandelor salivare? Asta explica oare de ce pe filmele dentare nu se vede nimic iesit din comun, cel putin din spusele medicilor la care am fost? Sau sa fie cumva vorba de o stomatita mai profunda? Mi-a aparut zilele astea si o basicuta pe faringe si am rosu in gat...pot sa pun poza.
0
20-09-2012, ora 18:55
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am sa pun si poze sa vedeti cum arata acea basicuta si gatul in general... Prima poza: http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/255413_476873472355669_1107027331_n.jpg, a doua poza: http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403366_476873349022348_694523116_n.jpg, a treia poza: http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/264163_476878509021832_475914106_n.jpg. Pozele sunt pe un fundal de albastru pt. ca sunt facute cu telefonul mobil...
0
20-09-2012, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da poate fi problemavde la glandele salivare. Acum sunt la hajduszoboszlo. Vad pozele dupa 25.09.cand ajujg in papascani
0
20-09-2012, ora 22:53
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am sa merg intre timp sa fac si filmuletele dentare, atunci tinem legatura. Daca cumva treceti prin Arad si aveti cumva vreme sa ma vedeti, va rog sa imi spuneti dar daca nu atunci nu este nici o problema am sa va tin la curent pe internet cum decurg lucrurile. Multumesc o seara placuta!
0
21-09-2012, ora 02:11
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Vreau sa va spun ca mi-am luat febra, am si febra momentan 37...mai bine zis stare subfebrila.
0
21-09-2012, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
maine pe la 11.00... 12.00 o sa fiu in arad
0744196583 pentru a stabili o posibila intalnire
0
23-09-2012, ora 08:37
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna dimineata, acum am vazut mesajul d-voastra, din pacate iar nu ne nimerim... Am fost plecata din oras weekendul aceasta, am sarbatorit cu familia la tara ziua mamei mele si abia acum m-am intors in Arad, nu m-am asteptat sa aveti timp chiar a doua zi mai ales ca ati spus ca abia in 25 ajungeti in Pascani, ma gandeam ca poate aveti timp sa ne vedem cand plecati spre casa eventual daca treceti prin Arad... Daca nu apucam sa ne vedem, v-am pus oricum linkurile cu poze si vedem cum facem poate reusim totusi sa ne vedem, am bagat nr. d-voastra in agenda, multumesc. Ce pot sa va mai spun e ca am luat de azi Voseptol si sper sa mai treaca din senzatii, dar tot mancarimi in gura, usturimi gura si gat, furnicaturi care nu trec, desi am luat si nistatina considerand ca e o ciuperca. Am luat antibiotice nu cu multa vreme in urma pt. acel stafilococ auriu din nas, 1 saptamana oxacilina capsule poate de acolo sa fie o ciuperca...sau sa fie vorba de acea Candida Krusei? Nu e prima oare cand am pb. cu mancarimi/usturimi in gura. Sper sa vedeti pozele cat de curand, eventual pot sa fac si azi poze sa vedeti cum evolueaza si poate reusesc sa fac si in zona aia unde v-am spus ca a aparut acel chistulet in urma cu cativa ani, luni merg sa fac si filmele dentare. Deasemenea vreau sa mentionez ca nasul mi-e deasemenea foarte iritat, inflamat, ma ustura foarte tare si ma mananca, am crezut ca am scapat de rinita in ultima vreme, intr-adevar cu bebicina s-a mai ameliorat dar de cand cu problemele astea in gura care s-au agravat si problemele nazale s-au exacerbat, cruste in nas, mucoasa nazala uscata, mancarimi, usturimi si nasul foarte iritat... Plus durere si o oarecare jena in zona gatului.
0
24-09-2012, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut pozele
amigdalele arata bine, farin gele cu o mucoasa putin atrofica care vorbeste despre o problema gastrica si in dreapta sus.. aveti o afta buicala.. de acolo si febra si durerea
poate fi de la orice fruct verde, stropit, acidulat asau acru.
e suficient multa gargara, regim alimentar strict fara acru, acidulate si fructe verzi
local folositi 5 pic de Vit A uleioasa+ 3 pic de alcool iodat.. puse in 1 lingurita de miere..le tineti in gura pana se topeste
0
24-09-2012, ora 18:58
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Multumesc, am sa incep din seara aceasta tratamentul. Ce vreau sa va mai spun e ca respir si inghit foarte greu de mai multa vreme, cam de 2-3 ani si am aproape tot timpul senzatia ca am ceva in gat sau de secretii vascoase, uscaciune si jena permanenta. Am luat Calciu dar nu s-a ameliorat, crezand ca toate aceste senzatii se datoreaza lipsei de Calciu... Simt o jena cand respir, mai bine spus o greutate in respiratie de la zona submaxilara pana la stern, respir foarte greu si nu cum ar trebui, uneori ma si inteapa la inima sau in spate...trebuie sa fac un efort ca sa respir normal...credeti ca este posibil sa fie o problema pulmonara sau o pb pe trahee? Vreau sa mentionez ca mai si stranut din cand in cand si dupa ce stranut simt o oarecare usurare pe moment... Am facut si testele pt. tiroida, cel putin ecografia si din cate mi-a spus d-na doctor nu arata modificari...urmeaza sa fac si analizele hormonale pt. a exclude tiroidita Hashimoto sau alte boli ale tiroidei. Sa merg oare la un medic de plamani? Ati mentionat o problema gastrica, intr-adevar am si probleme gastrice cam tot de 2-3 ani, din cate am inteles s-ar putea sa sufar de boala colonului iritabil sau de o parazitoza intestinala nedescoperita inca, desi am facut examenul copro de mai multe ori...cert e ca sufar de constipatie cronica uneori nu merg la toaleta chiar o saptamana, mucus la nivelul scaunului cam tot timpul prezent iar mancarea de multe ori ramane nedigerata si o durere constant prezenta in partea stanga sub ultimele coaste...
0
24-09-2012, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa rezolvi problema gastrica si intestinala
de acolo se trag restul problemelor
citeste tot despre regim si sfaturile care le.am posta la acest subiect pe forum.
0
24-09-2012, ora 21:36
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am sa caut pe forum, dar daca se poate sa imi dati va rog o idee cam unde pe forum sa caut la ce sectiune, tot aici la ORL? Tot in legatura cu problemele ce tin de partea digestiva mi s-a recomandat un bariu pasaj si/sau o colonoscopie. Credeti ca un bariu pasaj ma va ajuta pt. a vedea exact de unde provin problemele intestinale sau e necesara o endoscopie/colonoscopie, de ultimele 2 mi-e sincer frica, sa nu am apoi probleme plus ca nu sunt nici prea placute aceste investigatii...as prefera mai degraba un bariu pasaj daca intr-adevar ajuta la a pune un diagnostic precis. Am facut ecografie abdominala iar la ecografie mi s-a spus aproape de fiecare data in ultimii ani ca am foarte multe gaze in colon si ca sufar de o "colita urata" care poate fi produsa de o parazitoza, boala colonului iritabil sau Boala Crohn... Majoritatea medicilor m-au trimis sa-mi fac examen copro atat parazitologic cat si coprocultura dar de fiecare data nu mi-a iesit nimic desi medicii la care am fost au suspectat ca ar fi mai degraba vorba de giardia. Asta mi s-a spus cam de fiecare data dupa ecografie, pt un diagnostic mai precis mi s-au recomandat cele de mai sus... La ultima ecografie mi s-a spus chiar ca s-ar putea sa fie vorba de ulcer bulbar, desi nu stiu daca pot lua in serios ce mi-a spus doamna respectiva pt. ca am avut senzatia ca a efectuat ecografia foarte rapid si f superficial...nu stiu daca pot lua in serios ce mi-a spus dansa, din pacate exista si asemenea medici...
0
24-09-2012, ora 23:55
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Va scriu sa va spun ca am iar febra 37.3, sper sa nu creasca mai mult, nu ma simt prea bine si nu pot sa respir, foarte greu...
0
01-10-2012, ora 16:13
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, vreau sa va spun ca mi-a trecut febra si acea basicuta din gura. Am facut si o serie de analize de sange intre care si cateva ce tin de partea digestiva, deasemenea am facut si filmul dentar si urmeaza sa ma duc cu el la stomatolog dar abia pe saptamana viitoare, este ziua mea de nastere saptamana aceasta si chiar nu as vrea sa mai umblu pe la dr. pana dupa ce trece. Maine primesc rezultatele analizelor de sange. Stiti ce vreau sa va intreb...majoritatea medicilor la care am fost pt. pb intestinale cat si alergii sau pb. dermatologice mi-au spus ca s-ar putea sa am giardia. Problema e ca la coproparazitologic nu mi-a iesit nimic de fiecare data desi l-am facut de foarte multe ori in ultimii ani... Din cate am inteles mai nou se face si coproantigen Giardia, vreau sa va intreb aceasta analiza detecteaza 100% prezenta acestor paraziti in organism sau doar daca acestia sunt prezenti in acel moment in scaun, pt. ca am inteles ca nu apar tot timpul... As vrea sa stiu 100% daca am sau nu giardia si daca exista o asemenea analiza pt. ca la examen copro nu mi-a iesit nimic de fiecare data. Va multumesc.
0
01-10-2012, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic de la laborator... o sa va spuna despre ce analize sunt sigure si care mai putin...
0
02-10-2012, ora 16:57
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Maine am sa aflu rezultatul analizei pt giardia, in schimb am primit azi rezultatele analizelor de sange, totul mi-a iesit in limite normale: Ac. AntiTPO, Calciu Ionic, Seric, Magneziu seric, Amilazemie, Fosfataza alcalina, FT4 iar Cortisolul este in limite normale dar destul crescut cam la limita, 18.7 µg/dl iar valorile normale fiind intre 6.2-19.4 µg/dl. PTH mi-a iesit 99.60 pg/ml in timp ce valorile normale se situeaza intre 15-68.3 pg/ml. Ma ingrijoreaza acest PTH crescut, sa fie vorba despre o hiperparatiroidie? Oare de aici o mare parte dintre simptomele pe care le am de cativa ani cum ar fi: probleme digestive, dureri osoase artculare, o stare de sete aproape permanenta, oboseala, mancarimi ale pielii, dureri spasme musculare, nevoie frecventa de a urina, furnicaturi? Vreau sa mentionez ca de cativa ani am si pb cu rinichii cum ar fi litiaza, am inteles ca problemele renale sunt in legatura cu acest PTH. Ce ma sfatuiti sa fac? Am inteles ca hiperparatiroidia se rezolva de cele mai multe ori chirurgical...
0
02-10-2012, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cum vad eu problema
Problemele digestive duc la o proasta absorbtie a nutrientilor necesari celulei... de aici si functionarea proasta a organelor
Daca rinichii nu elimina lichidul neecesar sau elimina j plus mineralele necesare sistemului osos. de aici si problemele renale.. articulare...
J medic naturist si nutritionist o sa tecajute mai mult decat analizele facute fara rost si pe bani multi...
0
03-10-2012, ora 17:14
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am sa merg si la un medic naturist si apoi si la un nutritionist cat de curand. Azi merg sa iau rezultatele de la examenul copro+ antigen Giardia, sa vedem poate totusi de aici incepe toata problema digestiva, dupa cum v-am spus cam toti medicii la care am fost pana acum m-au suspectat de Giardia, azi voi afla sigur daca am sau nu aceasta parazitoza. Mi-e teama totusi ca toate aceste simptome sa nu aiba mai mult o legatura hormonala, dupa cum am spus acel PTH nu mi-a iesit ok plus ca am niste chisturi la san care au aparut cu ani in urma iar cu timpul tot cresc, problema e la sanul drept, am 2 fibroadenoame care in urma cu aproape 2 ani cand am fost ultima oara la endocrinolog aveau respectiv 2 cm, 1.5 fiecare si au tot crescut in ultimii ani, probleme hormonale sunt in organism, mi-e teama ca totusi sa nu fi inceput de la sistemul endocrin totul...
0
03-10-2012, ora 17:28
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Si mai ceva ce ma trimite spre partea hormonala, pana acum 2-3 ani aveam puf pe burta si intre sani, de cativa ani in schimb a inceput sa arate mai degraba a par, sa se vada si sa fie mai des si mai lung, inainte nu aveam probleme de genul si pe fata puful a cam inceput sa devina par, se observa daca te uiti atent, va dati seama ca am tenul alb, parul saten (natural), inainte nu se vedea deloc nici puful, am observat treaba asta in ultimii ani, am observat ca incepe sa imi apara si par pe spate chiar deasupra de fese, inainte nu aveam probleme de genul sau daca aveam, aveam un puf foarte scurt care nu se simtea... A cam inceput sa imi apara par in locurile unde in mod normal la o femeie nu ar trebui sa fie, sau mai bine zis puful sa devina incet incet par...sa se simta la atingere si sa fie tot mai vizibil... Mentionez ca am 29 de ani, pana acum cativa ani nu am avut probleme de genul, cel putin nu in locurile mentionate...
0
05-10-2012, ora 15:56
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Rezultatul examenului copro si coproantigenul pt Giardia au iesit negative. Mai tinem legatura, am sa merg sapt viit la un endocrinolog pt linistea mea si cu pb de la piept, va doresc un weekend placut si ne auzim pe sapt viit, este ziua mea de nastere astazi. O zi buna!
0
08-10-2012, ora 15:31
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Iar mi-au revenit simptomele de mai sus, cele in legatura cu gatul si cavitatea bucala, de data asta si cu puncte albe pe amigdale...
0
07-11-2012, ora 16:54
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, am fost la dr. pt problemele digestive, momentan nu mi-au spus nimic concret decat ca e posibil sa fie sindromul intestinului iritabil sau Boala Crohn, urmeaza sa fac niste analize. Ce vreau sa spun ca tot la 2-3 saptamani ma 'trezesc' cu niste dureri groaznice de gat, gat rosu ca sangele, uneori imi iese si sange din gat, pete albe pe amigdale, raguseala, stare generala de rau (dureri, articulare, de cap, musculare, usturimi in gura, mancarimi) si jena la baza gatului. Vreau sa va intreb. Pot aceste simptome sa fie date de un virus aflat in organism sau o bacterie aflata in organism care s-a cronicizat? Cert e ca simptomele acestea se repeta cam la 3 saptamani si tot la fel de fiecare data, uneori mai fac si febra, am facut pana la 37.3 dar nu chiar tot timpul... Vreau sa spun ca in urma cu 3 ani am fost muscata/zgariata de o pisica de pe strada, pisica avea si capuse, este posibil sa fie simptome de borellioza sau boala zgarieturii de pisica sau o alta zoonoza? Pisica avea si secretii nazale verzui, oculare, conjunctivita, stranuta f mult, sa nu spun ca avea si probleme pe piele, era foarte bolnava...a si murit la cateva zile dupa ce m-a muscat. Mentionez ca am avut ceva pe picior in perioada aceea ce arata exact ca eritemul migrator. Cam de atunci a inceput totul...si cam de atunci tot la cateva saptamani/in fiecare luna trec prin asta. Mentionez ca inainte de acest 'incident' cu pisica nu am mai fost deloc racita timp de 10 ani si nu exagerez iar de atunci tot la 3 saptamani se repeta acest lucru... Este posibil sa fie simptome de Borellia sau sa fi luat o alta bacterie de la ea poate chiar si prin stranut sau datorita acelor secretii? Mentionez ca mai am si furnicaturi prin corp, parestezii prin tot corpul si mai ales in jurul gurii si stranut foarte mult de atunci desi inainte mi se intampla foarte rar...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: