Inflamatie obraz la o saptamana dupa extractia dentara!

27-12-2010
sweet_pie
Nu este medic/terapeut
sweet_pie
Mi s-a facut o extractie de molar in urma cu 6 zile. Totul a decurs fara probleme, locul s-a vindecat partial, in schimb am ramas cu obrazul inflamat, adica locul unde s-a injectat jum din anestezie. A mai scazut inflamatia, nu mai e vizibila, dar s-a format un fel de nodul, dur la atingere si dureros. Nu stiu ce sa fac. Ma gandesc ca dupa o saptamana, orice efecte ulterioare extractiei ar tb sa dispara!!
Am luat antibiotice 4zile inainte si dupa extractie, dar nu mi-au fost prescrise antiinflamatoare. Ma doare obrazul cand deschid gura, la atingere, mestecat si ma tem sa nu fie ceva grav. Va sunt recunoscatoare pt orice raspuns.
4 comentarii
0
04-01-2011, ora 19:39
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cred ca vine cam tirziu raspunsul meu, dar daca mai sint dureri, atunci antiinflamatoare (ibuprofen) sint f bune.
Dar la 2 saptamini de la extractie ar trebui sa nu mai fie probleme.
0
18-04-2011, ora 16:24
it_sys
Nu este medic/terapeut
it_sys
Buna,
exact aceleasi simptome le am si eu, la 10 zile de la extractie :(
Imi poti spune cum s-a rezolvat, te rog mult?
Multumesc frumos
0
18-04-2011, ora 16:27
sweet_pie
Nu este medic/terapeut
sweet_pie
Cred ca am luat ceva Nurofen sau anti-inflamatoare si cu timpul s-a rezolvat problema. I-am spus asta medicului stomatolog si mi-a raspuns ca intr-adevar folosise un anestezic mai puternic, cu sanse de inflamare. Parerea mea e ca a durat cam mult, dar pana la urma iti va trece si tie. Pune gheata si ia niste medicamente anti-inflamatii.
0
19-04-2011, ora 06:14
it_sys
Nu este medic/terapeut
it_sys
Multumesc mult. Eu intre timp am fost la doctor, care mi-a palpat nodulul si pana seara mi s-a umflat mai rau. am luat-o deci de la capat... o sa stau cu gheata si anti-inflamatoare, asta e, trebuia sa-mi vad de treaba.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •