Inflamatie?? Virus?? Boala Lyme?!

24-07-2010
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua din luna septembrie a anului trecut ma confrunt cu probleme de sanatate: dureri musculare, articulare (senzatie de usturime), ganglioni gat mariti, o anumita rigiditate a gatului, uneori si rigiditate musculara, dificultate la inghitire, din cand in cand am avut si febra (37-38, 5) si eruptii rosii pe piele, uneori si o stare de nervozitate, totul a inceput la 3 zile dupa ce am fost muscata de o pisica de pe strada pisica care a si murit la cateva zile de la muscatura, pana atunci nu m-am confruntat cu asemenea probleme in viata mea. Am facut vaccinul antirabic dar la 15 zile de la muscaturi, am fost mai repede la Spitalul de Boli Infectioase si nu mi s-a facut acest vaccin! Am facut de atunci o serie de analize si am fost si la un medic de boli infectioase care mi-a spus ca e posibil ca problema sa fie de la tiroida sau Boala zgarierturii de pisica?? Dupa care am mers binenteles la un medic endocrinolog care mi-a spus ca tiroida e in regula, binenteles dupa ce mi-a facut un eco (nu exista noduli) iar analizele hormonale tiroidiene mi-au iesit bine, deci nu este o problema tiroidiana. Medicul de familie mi-a spus ca nu cumva sa fie vorba de lipsa de Calciu, am facut analizele si Calciul in sange mi-a iesit ok, am si luat intre timp suplimente si nici un rezultat. Din luna sept. a anului recut am facut de cateva ori analizele de sange, intre care si analizele pt. Toxoplasmoza, Chlamydia Psittaci si Bartonella Henselae, La C. Psittaci si Bartonella Henselae mi-a iesit absenta anticorpi iar la Toxoplasmoza IgM - 0, 104 si IgG - 0. Alte rezultate analize care ar putea avea o semnificatie : Aslo - 14 U/ml, VSH - 6 mm la 1 h, Imunoelectroforeza - imunofixarea nu a pus in evidenta prezenta unei anomalii, Fibrinogen - 2, 85 g/l, Uree serica - 0, 20 g/l, Factor Reumatoid - 7 UI/ml, Proteina C reactiva - 1 mg/l, iar la Hemoleucograma am RDW putin marit si Formula leucocitara nu iese in regula. Am facut deasemenea si exudatul faringian si nazal in aceste luni si de fiecare data mi-a iesit negativ. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare, despre ce poate sa fie vorba: un virus, o bacterie sau chiar un parazit intestinal luat de la acea pisica (sufar si de pb digestive de atunci) ! Sau chiar de Boala Lyme?? Mentionez ca am luat acea pisica in brate si in maini nu o data, avea demodex si scurgeri nazale si am luat contact si cu fecalele ei, se simtea tot mai rau si facea diaree. Mentionez deasemenea ca dupa ce iau un antiinflamator ma simt mai bine. Va multumesc si astept indrumarile d-voastra.
2 comentarii
0
29-07-2010, ora 21:11
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimata Doamna,

simptomatica descrisa de Dvs poate avea legatura cu muscatura acelei pisici, daca aceasta singera, macar teoretic, exista posibilitatea de a putea lua orice, nu numai bartonella sau chlamidia. Simptomatica descrisa se poate suprapune pe Lyme sau pe micoplasmoza, dar poate fi data si infectii virale. Desi muscatura de pisica nu constituie modul clasic de raspindire al borreliilor, acestea se afla in singele animalelor infectate (si al oamenilor) astfel ca un contact direct cu acest singe, macar teoretic poate sta la baza transmiterii bolii.

Cred ca ar trebui sa incepeti prin a cauta sa excludeti o serie de astfel de patogeni si va recomand sa va adresati sectiei de parazitologie a Sp. Fundeni, Dr. Gogoasa, unde rapid se poate face un screening pe mai multe specii de micoplasme, borrelii sau investigatii pentru babesii, ehrlichii etc.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
02-08-2010, ora 19:15
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua Stimate Domn Doctor, va multumesc pentru raspuns, am fost si muscata si zgariata de acea pisica, a curs sange pt. ca m-a muscat atat de tare ca abia i-am scos coltii de la mine din mana, au ajuns coltii foarte aproape de os...Problema e ca eu nu m-am dus imediat la Spitalul de Boli Infectioase sa mi se faca vaccinul am pus spirt, am dezinfectat si am stat linistita si nu mi-am facut probleme pana cand am inceput sa ma simt rau iar dupa cateva zile pisica a si murit dupa ce 3 zile a avut o stare de apatie, rau, diaree, secretii nazale abundente si oculare si slabea vazand cu ochii, atunci am intrat in panica si am mers sa imi fac vaccinurile. E posibil ca pisica sa fi intrat in contact cu sobolani, am descoperit cativa sobolani morti in zona unde era pisica, stiu ca de obicei pisicile nu mananca sobolani dar cine stie. Am sa ma adresez domnului doctor recomandat de d-voastra. Va multumesc din suflet si sper sa aflam despre ce e vorba, viata mea s-a schimbat vizibil de anul trecut si imi doresc ca totul sa fie la fel ca inainte de acest incident. O zi buna va doresc si numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.