Inflamarea pieptului solian

21-04-2015
cornel1984
Nu este medic/terapeut
cornel1984
Am luat solian o perioada lunga de timp, putand sa lucrez aproape normal, de o perioada mi s-a inflamat pieptul drept, am discutat cu mai multi medici psihiatri, mi s-a recomandat olanzapina dar nu pot lucra la fel de bine ca si cu Solian, mai iau Deparkine si Rivotril, am incercat sa iau doar Rivotril cu ceva de la plafar bazat pe Passiflora si Valeriana dar nu am reusit sa dorm mai mult de 4 ore pe noapte, medicul Psihiatru a incercat sa imi dea Abilify cu care nu m-am simtit bine. Am uitat sa precizez am fost diagnosticat intai cu schizofrenie in urma cu 8 ani si apoi cu tulburare bipolara afectiva. As dori ceva sa pot dormi noaptea fara sa fiu foarte somnolent a doua zi. Medicul psihiatru imi spusese ca ar exista un medicament pentru inflamarea pieptului doar ca e un medicament in plus pentru ficat.

Multumesc
11 comentarii
0
21-04-2015, ora 15:22
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
medicul e cel ce stie cel mai bine cornel de ce anume ai nevoie ca medicatie...si tot el iti poate recomanda ceva pentru a evita problema legata de somnolenta. Din pacate, sfaturile de pe net nu prea sunt utile in situatia ta. Eventual poti sa ceri si opinia altui psihiatru.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
1
22-04-2015, ora 19:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Fie ca diagnosticul e schizo, fie ca e tab, tu trebuie sa iei obligatoriu un antipsihotic ca sa nu reintri in episod.

2. Daca ramai doar pe Rivotril si ceva de la plafar, ai cele mai mari sanse sa reintri in episod. Sa nu mai faci astfel de combinatii ca stii ca organismul se decompenseaza si se ajunge la spital in criza.

3. Ce inseamna inflamarea pieptului ? Cand ai renuntat la Solian ti-a trecut complet ?

4. Multi baieti merg bine si se duc si la serviciu cu Rispolept Consta injectie. Ai incercat vreodata ?
0
22-04-2015, ora 21:42
cornel1984
Nu este medic/terapeut
cornel1984
1.Inteleg ca trebuie sa iau un antipsihotic ca sa nu reintru in episod.
2.Exact pe schema asta sunt acuma 1mg de Rivotril si ceva cu Valeriana si Pasiflora sper sa nu ajung la spital, consider ca daca ma relaxez bine seara si dorm e ok, dar se poate sa ai dreptate.
3.Da inflamarea pieptului sa retras la renuntarea la Solian.
4.Nu am incercat Rispolept Consta, am incercat Abilify si nu m-am simtit bine, lucrez ca programator si trebuie sa ma pot concentra, olanzapina e prea puternica, cu solian mi-a mers bine, lucrez si iau solian de 8 ani dar ceva sa dereglat, medicul spunea ca ar putea sa imi dea un tratament pentru inflamare.
0
25-05-2015, ora 23:19
cornel1984
Nu este medic/terapeut
cornel1984
Am incercat diverse combinatii sa injumatatesc doza de solian de la 200 mg la 100 mg sau o doza mica de olanzapina 2.5mg pentru somn si nu am avut episoade psihotice ci doar depresie, depresia parca e mai suportabila daca iau ulei de peste pur lysi(http://www.lysi.ro/), am incercat si capsule de la doppel hertz dar cel de la lysi pare mai bun, din cate am vazut contine mai mult DHA care e un precursor de serotonina, incerc sa inteleg care e cel mai bun tratament pentru tulburarea bipolara pe care o am si desigur starile in care ma aflu, cand sunt depresiv, in stare maniacala sau psihotica si sa le ameliorez, controlez. Problema somnului este una spinoasa, ma gandesc sa discut cu medicul meu sa vad cum m-as simti cu o doza mica de seroquel macar pentru somn, e laudat pentru eficienta in tulburare bipolara, dar am citit si recenzii descurajatoare despre efectele secundare, in acelas timp am citit pe un site de specialitate ca nu ar creste secretia de prolactina care imi cauzeaza inflamarea pieptului.
1
26-05-2015, ora 12:29
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da incearca si daca nu merge cu seroquel cere si niste bromocriptina ca sa diminuezi din cand in cand macar, secretia excesiva de prolactina !
1
28-05-2015, ora 15:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cornel1984

In lista enumerata de dv. nu aveti antipsihotic. Riscati episod psihotic.
0
28-05-2015, ora 15:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cornel1984

Fiecare medi reactioneaza diferit la fiecare pacient.
Poti lua Seroquel cateva zile si sa nu il suporti sau poti sa mergi cu el 3 ani si apoi sa fi nevoit sa il schimbi din cauza vreunui efect secundar care devine de nesuportat.

Nu te mai lua dupa parerile unora si alte altora.

Alte medicamente nu avem. Nu avem o lista de 100. Daca sunt maxim 10 dar nu cred ca sunt 10. Cu ele defilam. Megi si incerarca-ti sansa ta si vezi reactiile organismului tau la medicamentul respectiv. Unii nu pot suferi un medicament in timp ce unii il ridica in slavi.

Atentie: renuntarea la medicamentele psihiatrice se face gradual.
0
29-05-2015, ora 21:18
cornel1984
Nu este medic/terapeut
cornel1984
Aveti dreptate doamna clara_p, citind pe net am observat reactii diverse a unui medicament la diverse persoane.
O lista de antipsihotice: Risperidona (Rispolept), Olanzapina (Zyprexa), Quetiapina (Seroquel), Ziprasidona (Zeldox), Clozapina (Leponex), Sertindole, Amisulprid (Solian), Aripiprazol (Abilify).
Eu iau ca si antipsihotic olanzapina 2.5mg, si solian am scazut doza la 50mg, am citit niste chestii despre solian cum ca ti-ar stimula creativitatea spre deosebire de alte antipsihotice care o distrug, iar e relativ de la persoana la alta. Si desigur ca si stabilizator de dispozitie iau orifiril(valproat de sodiu).
Am citit pe acest forum un articol ca tratamentul cel mai bun pentru tulburare bipolara este seroquel ca si antipsihotic cu lamotrin ca stabilizator de dispoztie, desi am vazut ca lamotrin e mai scump decat orifiril.
1
29-05-2015, ora 21:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu ca orfiril e gratis.
Cel mai bun tratament pt tab e litiu.

Mai cititi pe Forum cand aveti timp postarile lui @ noris keane.
1
29-05-2015, ora 22:27
cornel1984
Nu este medic/terapeut
cornel1984
Desi sunt asigurat medical prefer sa merg la cabinet particular, toate sunt compensate mai putin lamotrin, dar prefer sa le cumpar avand in vedere ca pretul nu e mare, si pot sa ma programez la cabinetul particular cand am timp, adica Sambata.

O sa citesc postarile recomandate, informatiile care ne ajuta sa convietuim cu aceasta boala sunt binevenite.

Legat de litiu o sa intreb medicul, am intalnit o singura persoana care luase litiu si dezvoltaze un fel de alergie, o piele solzoasa la nivelul mainilor.
1
29-05-2015, ora 23:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Psoriazis.
Rar se intampla.
La putine persoane.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul