Infertilitate

22-02-2015
Ralu86
Nu este medic/terapeut
Ralu86
Am 28 de ani si incerc de 6 luni sa raman insarcinata. Durata ciclului menstrual oscileaza intre 24 si 28 de zile (cel mai des 24, 26, 27 zile). Am efectuat analize hormonale, cu urmatoarele rezultate: ZIUA 3 - FSH = 6, 55 (val. ref. faza foliculara 3, 03 - 8, 08), LH = 4, 30 (val. ref. 1, 80 - 11, 78), PROLACTINA 14, 77 (val. ref. 5.18 - 26, 53), ESTROGEN 95 (val. ref. 21 - 251), TESTOSTERON 1, 15 (val. ref. 0, 30 - 3.78), TSH 1.72 (val. ref. 0, 35 - 4, 94 in buletinul de analize se precizeaza ca 95% din populatia cu functie tiroidiana normala are valori 0, 4 - 2, 5) ZIUA OVULATIEI (sau la o zi dupa ovulatie, am facut un test de ovulatie, care a iesit pozitiv iar a doua zi, am facut analizele. In ziua efectuarii analizelor am facut un test de ovulatie care a iesit negativ. Analizele au fost efectuate dimineata iar testul de ovulatie, seara) FSH = 7, 86 (val. ref. 2, 55 - 16, 69), LH = 12, 70 (val. ref. 7, 59 - 89, 08), ESTROGEN = 100 (val. ref. 38 - 649), ZIUA A 7-A DUPA OVULATIE: FSH = 3, 25 (val. ref. 1, 38 - 5, 47), LH = 4, 22 (val. ref. 0, 56 - 14), PROGESTERON = 28, 1 FF MARIT (val. ref. 1, 2 - 15, 9), ESTROGEN MARIT = 332 (val. ref. 21 - 312). Mentionez ca de mai bine de doi ani am dureri la sanul stang, subaxilar in a doua parte a ciclului menstrual, care dispar cu o 1-2 zile inaintea menstruatiei. Inainte de efectuarea analizelor, am fost la endocrinolog, care mi-a spus (fara a ma pune sa fac analiza progestreonului) ca am deficit de progestron, ca asta cauzeaza durerile de sani si ca trebuie sa iau mastodynon. Noroc ca nu am luat. Se pare ca am exces de progesteron. Avand in vedere analizele prezentate, considerati ca am probleme hormonale, care ma impiedica sa raman insarcinata si care sunt acestea? Cum se posibil sa am si progesteronul si estrogenul marite, credeam ca daca unul este marit, celalalt e scazut. Pentru aceste dereglari hormonale trebuie sa ma adresez unui ginecolog sau endocrinolog? Sunt satula de incompetanta medicilor la care am fost. Nu stiu unde sa ma mai duc... La Iasi m-am asteptat sa gasesc mai mult profesionalism, dar am gasit doar superficialitate, abia asteptau sa incheie consultatia, indiferent ce diagnostic au pus. Din punct de vedere ginecologic stau bine, cu mentiunea ca in decembrie 2009 am facut o operatie de chist ovarian seros de 7, 5 cm, ovarul fiind pastrat. Nu mi s-a facut atunci examen histopatologic. Imi puteti recomanda un ginecolog/endocrinolog bun din zona Moldovei? Am facut si HSG: ambele trompe permeabile, doar ca cea stanga este subtire (are 2/3 din dimensiunea normala). Spermograma sotului = normospermie. Va multumesc din suflet pentru eventualul raspuns!
1 comentarii
0
28-10-2018, ora 22:33
Lleena
Nu este medic/terapeut
Lleena
Buna! Ai reusit sa ramai insarcinata in acest timp? Si la ce doctor ai mai mers pana la urma? Mersi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clasificare: lista completa de cauze de infertilitate feminina
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  • Semne de infertilitate la femei - indicatori de infertilitate feminina
  • Etape de testare fertilitate la femei - ghid prima examinare de infertilitate
  •