Infertilitate - Analize endocrinologice

04-11-2009
ankaEla
Nu este medic/terapeut
ankaEla
Buna ziua,
In probleme de infertilitate mi s-a dat sa fac FSH, LH, E2 prolactina si progesteron in ziua 21, care au iesit bune. As dori sa stiu daca ar fi bine ca aceste analize sa fie efectuate si in alte zile, si care ar fi acestea (ziua 2 sau5, ziua 11 sau 14).
Multumesc.
5 comentarii
0
05-11-2009, ora 16:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ar fi bine de stiut care sunt valorile la mijlocul ciclului, cam in ziua a 11-a.
0
19-07-2013, ora 15:05
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ziua ! un rasp daca se poate din partea d-nei doctor balcan anisoara.
imi puteti spune ce semnifica valoarea de 3.83 ng/ml a progesteronului in ziua 21 a CM? am menstruatia neregulata iar perioada ovulatiei nu stiu in ce zi a CM este.
VA MULTUMESC!
0
03-09-2013, ora 21:15
Dr. Carmen Rusu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Carmen Rusu
Buna ziua.
Pentru a verifica perioada ovulatiei puteti efectua mai multe ecografii endovaginale in aceiasi luna la medicul dvs ginecolog, care va poate spune cand si pe ce parte are loc ovulatia.
De asemenea, in farmacii exista teste de ovulatie, pe care le puteti efectua acasa.
0
15-09-2014, ora 11:52
corina29
Nu este medic/terapeut
corina29
buna ziua!am o problema ca si toate aceste femei care se plang de neputiinta de a avea un bebe.in urma cu 10 ani am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice.medicul ginecolog mi a prescris anticonceptionale..intr adevar pe durata tratamentului cu AN acesti microfoliculi dispareau ramanand doar cati erau normali pe un ovar, insa cand intrerupeam tratamentul reapareau si din nou aceiasi problema.acum am aproape 30 de ani si vreau un bebe..nu appare...si sunt mai preocupata de acest lucru decat de orice altceva.mentionez ca sunt aproape 2 ani de cand nu mai iau AN si nici o alta metoda de contraceptie, dar chiar si asa nu reusesc sa raman insarcinata.
0
29-12-2014, ora 17:41
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Este foarte important si raportul LH/FSH.Pe langa analizele mentionate pot fi adaugate cele pe linie imunologica.
indicat este ca partenerul sa prezinte o spermograma buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri legate de infertilitate
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze cervicale ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  •