Infertilitate?

06-06-2011
simonaelena_2008
Nu este medic/terapeut
simonaelena_2008
Buna ziua...ma confrunt cu urmatoarea problema:am 26 ani, sunt casatorita de 2 ani, si ne dorim foarte mult un bebe care din pacate nu vrea sa vina..Problema mea a inceput in urma cu 7 ani... Prima menstruatie am avut-o la 14 ani si a decurs normal pana la 16 ani..Din acel moment, de la 16 ani, timp de 1 an, nu am mai avut menstruatie.La 17 ani am facut un tratament injectabil cu progesteron, mi-a revenit menstruatia, insa m-am trezit si cu scurgeri din ambii sani.La sfatul medicului am facut un tratament cu brocriptin, pe care l-am suportat foarte greu... Poblema mea este ca de 7 ani nu ma am menstruatie... iar de mers la medic imi este teama pentru faptul ca nu reau sa concep ideea ca nu o sa putem avea niciodata un bebe.
Astept raspunsuri si sfaturi daca a mai fost cineva in situatia mea... orice sfat e binevenit
2 comentarii
0
06-06-2011, ora 22:30
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Majoritatea infertilitatilor sunt tratabile. Aceasta nu inseamna ca nu veti putea avea niciodata un copil, ci inseamna ca e esential sa va tratati ca sa aveti un copil. In cazul dv, cauza cea mai probabila a infertilitatii este de natura endocrina. In special posibilitatea unei hipersecretii de prolactina datorita unui adenom hipofizar trebuie testata prima.
0
04-07-2011, ora 18:32
simonaelena_2008
Nu este medic/terapeut
simonaelena_2008
Buna din nou!
Multumesc dr. Mihnea
Am urmat un tratament cu yasmine 21 de zile si dupa 6 ani mi-a revenit menstruatia..Intrabarea mea este trebuie sa continui mai mult timp acest tratament pentru reglarea menstruatiei sau este suficient o singura data??Mentionez ca ne dorim foarte mult un bebe. Astept raspuns urgent si orice sfat e bine venit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri legate de infertilitate
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze cervicale ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  •