Infectii urinare repetate timp de 2 ani | Forumul Medical ROmedic

Infectii urinare repetate timp de 2 ani

30-11-2011
Ana Aldea
Nu este medic/terapeut
Ana Aldea
Buna seara! Ma adresez dvs, doamna Felicia T si celor care imi pot da un sfat corect. Vreau sa-mi expun si eu problema ca toti cei de pe forum. Am 24 de ani si in ultimii 2 ani si ceva am avut repetate infectii urinare. Medicul de familie mi-a dat reteta pentru antibiotice de fiecare data, asa ca am facut si candida de vreo 2 ori. Dupa ce urmam tratamentul usturimile dispareau si reapareau dupa o perioada de timp. Cand imi repetam urocultura imi iesea infectie urina cu o anumita bacterie (E coli, Streptococ hemolitic etc), ptr ca nu a fost aceeasi de fiecare data. In toata aceasta perioada am avut aceleasi simptome: dureri abdominale (pe care le am de cand am avut prima menstruatie), usturimi la urinare si dupa, uneori chiar dureri in zona clitorisului. Tin sa precizez ca mi-am inceput viata sexuala de aprox 7 luni, asa ca in acesti 2 ani nu mi-am facut cine stie ce investigatii ginecologice pentru ca nu aveam cum. Mi s-a luat doar o proba de secretie ( de 2 ori). In ultima perioada simt o usturime permanenta ca o arsura, insa acum 2 saptamani cand mi-am repetat urocultura a iesit negativa. Sunt genul de persoana care se spala de 2 ori pe zi, nu am facut niciodata abuzuri de nici un fel de natura, deci nu stiu de ce am aceste simptome si de ce au aparut. Nu mai stiu ce sa fac! Am luat tot felul de pastile, ceaiuri, tincturi de la plafar, insa nici un rezultat. Ce imi recomandati sa fac? Sa fac cistoscopie sau sa ma mai duc la un consult ginecologic? De cand mi-am inceput viata sexuala nu am mai fost. Desi, nu stiu daca este necesar pentru ca eu nu am usturimi in zona vaginului. -. Sper sa primesc un raspuns! Va rog!
21 comentarii
0
30-11-2011, ora 18:20
Ana Aldea
Nu este medic/terapeut
Ana Aldea
Aaaa, si inca ceva jetul este mai scazut ca inainte si uneori simt cum ma inteapa brusc in zona vezicii ( cam pe unde e clitorisul) ca si cum s-ar misca ceva pe acolo, chiar daca pare ciudat!
0
30-11-2011, ora 23:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca ai o infectie vaginala, in primul rand, dar si urinara.
Daca ai facut urocultura inainte sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, este posibil sa fi iesit rezultatul fals negativ, deoarece erai sub influenta antibioticelor.
Ar trebui sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma si o urocultura cu antibiograma.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Nu se iau antibiotice oricum!
Altfel risti sa iei un antibiotic la care bacteria sa fie rezistenta...cum cred ca ai facut pana acum...de fapt!
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Cand incepi tratamentul sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu zona intima (chilotii, pantalonii), la peste 60 de grade, iar dupa 3-5 zile poti chiar sa iei chilotei noi, ca sa previi reinfectarea.
Este posibil sa ai si o candidoza, iar ciuperca aceasta intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi chilotii dupa fiecare utilizare, in timpul tratamentului, macar in primele 5 zile.
Pantalonii si fustele trebuie calcate cu abur, daca nu se pot spala la peste 70 de grade.
Sa nu faci baie in cada, deoarece nu ai cum sa o dezinfectezi bine si iti face rau si la ovare sa stai atat in apa calda. Poti face infectii si la ovare. Fa-ti doar dus!
Vezi de unde te tot infectezi, pe ce wc te asezi. Acasa dezinfecteaza mereu colacul de wc cu spirt, precum si in interior, cu solutii pentru wc.
Si partenerul trebuie sa faca tratament si el trebuie sa-si spele rufele la peste 60 de grade, altfel te reinfectezi de la el si faci tratament degeaba.
Dupa cateva zile, apar simptomele din nou.
Mergi la ginecolog sa iti dea trimitere pentru analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Trimiterea pentru urocultura cu antibiograma ti-o poate da medicul de familie.
Daca nu ai antibiograma, nu stii cu ce sa te tratezi si risti sa iei un medicament la care bacteria este rezistenta.
0
01-12-2011, ora 13:08
Ana Aldea
Nu este medic/terapeut
Ana Aldea
Infectie urinara nu am cum s am pentru c mi-am facut urocultura si sumarul acum 2-3 saptamani. Si da, dupa tratamentul cu antibiotice de fiecare data am asteptat cel putin 10 zile pana mi-am repetat analizele la urina. Antibioticele le-am luat mereu la recomandarea medicului in functie de antibiograma care mi se facea, adica la ce era sensibila infectia respectiva, nu am luat niciodata medicamente dupa ureche. Problema este ca dupa ce urmez tratamentul cu antibiotice nu mai am probleme o perioada de timp si dupa aia apar iar usturimile si cand repet analizele descopar ca am iar infectie urinara. Am fost si la ginecolog acum vreo 7-8 luni mi-a zis ca am candida pe care am facut-o de la antibiotice si nimic altceva. Atunci intr-adevar aveam mancarimi si pielea lutin rosie si m-am gandit ca sigur am facut ceva. O sa mai merg totusi iar la ginecolog, poate descopar altceva, dar eu nu am nici un simptom in zona vaginului, ci am usturimi si dureri in zona vezicii urinare, a clitorisului, si uneori intepaturi. Daca in urma analizelor nu voi descoperi nimci, ma voi duce la urolog. Aaa. si trebuie sa mentionez ca am fost si la urolog la spitalul Sf. Ioan acum cateva luni care mi-a prescris un antibiotic - Tavanic si un antiinflamator, care au avut ufect, dar numai pentur o perioada ca si celelalte tratamente.
Ce nu inteleg e de ce tot apar infectiile astea pentru ca am o igiena ( ma spal de 2 ori pe zi), chiar sunt obsedata de curatenia si de tot ce tine de ea. Curat si dezinfectez totul. Trebuie sa recunosc sa singurul lucru pe care nu l-am facut e partea cu fiertul chilotilor.
0
01-12-2011, ora 18:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Fii atenta ce sapun folosesti, poate te irita si pe un fond iritat se pot dezvolta bacterii. Nu cu ph neutru ci sa nu fie prea parfumat. Daca te irita la ochi si se inrosesc atunci cand te speli, inseamna ca te irita si jos.
Sper ca nu te speli si in vagin de 2 ori pe zi, poti face asta doar dupa contactul sexual. Altfel, lasa flora vaginala sa se refaca, pentru a putea lupta singura contra infectiilor. Cu spalaturile, dai afara si bacteriile bune - lactobacilii.
Candida si infectia urinara, cred ca o iei de la partener. El a facut o urocultura si o secretie uretrala?
Tratamentul ar fi trebuit sa dureze 10 zile. Daca ai facut mai putin, de aceea nu ti-a trecut.
Si nu trebuie sa iei diuretice in timp ce faci tratament (ceaiuri sau pastile), deoarece evacueaza prea repede urina din vezica si tratamentul nu are timp sa isi faca efectul. Antibioticul trebuie sa stea in tractul urinar un anumit timp.
Mananca banane, mere, portocale, kiwi, salate cu ulei de masline, ca sa iti maresti imunitatea.
Nu bea cafea sau sucuri, deoarece irita vezica si nu manca dulciuri, multe lactate si paine proaspata, ca se inmulteste candida.
Painea, felii sau cubulete, sa o usuci (nu sa o prajesti!) in cuptor ca sa ii moara drojdiile (astea sunt tot niste ciuperci, practic), sau sa fie veche cam de 3 zile. Asa nici nu mai te baloneaza.
0
01-12-2011, ora 22:25
Ana Aldea
Nu este medic/terapeut
Ana Aldea
Partenerul meu si-a facut analizele si urocultura i-a iesit negativa, deci nu are nimic. Am mereu contact protejat, deci nu as avea cum sau ce sa iau de la el si chiar nu e cazul. Pana acum a fost singurul partener. Si spalaturi vaginale si nu fac in fiecare zi, doar cand e cazul. Fac o zi dus si una baie in cada. Am evitat sa mai folosesc geluri de dus sau orice fel de sapun pentru a ma spala jos. Tratamentul cu antibiotice il luam timp de 30 de zile pentru ca asa imi spunea medicul de fam (1 antibiotic timp de 10 zile), apoi dupa cel putin 10-15 zile sau chiar mai mult repetam urocultura pentru ca apareau usturimile. Ciudat e ca inainte aveam usturimi doar in timp ce urinam si putin dupa, iar acum le am mai mereu. Cred ca o sa ma duc mai intai la un consult ginecologic, iar in cazul in care nu iese nimic in neregula la analize, o sa fac cistoscopie. Aaaa, si inca ceva. Inainte foloseam discreet (absorbante zilnice) si m-am ganidt sa renunt la ele pentru ca mi-a zis un medic ginecolog ca si ele pot fi o cauza a infectiilor, insa dupa ce am renuntat la ele aveam impresia ca sunt mereu uda, asa ca am inceput sa fac din harte igienica (de calitate f buna) un fel de absorbant pe care il schimb de fiecare data cand ma duc la toaleta. Credeti ca si hartia poate fi o cauza a infectiei? Va multumesc pentru sfaturi!
0
02-12-2011, ora 13:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil ca partenerul sa aiba infectie genitala nu urinara. Trebuia sa faca si analiza de secretie uretrala.
Deasemenea, exista posibilitatea sa fie si alti microbi implicati care sa nu iasa la analizele uzuale.
Uite aici un link cu ce analize se pot face.
http://www.ambramedical.ro/recomandari-ambra-medical.php
Te uiti la - INFECTII UROGENITALE FEMEI si INFECTII UROGENITALE - BARBATI
De ex, se poate sa fie chlamydia, mycoplasma sau ureaplasma.
Analizele sunt: Antigen Chlamydia, Ag Mycoplasma/ Ureaplasma, Antigen Neisseria gonorrhoeae
Vorbeste cu doctorul tau sa-ti spuna daca este cazul sa faci aceste analize si cum - din sange, urina sau secretie vaginala.
Spui ca te simti uda. Asta poate sa insemne ca ai o infectie vaginala. Depinde de cum arata secretia si cum miroase. Poate fi si o candidoza.
Daca este alba, galbena sau maro - este infectie. Daca este transparenta, ca albusul de ou, este o scurgere normala.
In timpul ovulatiei, cam intre ziua 9 si ziua 18, secretia poate fi mai abundenta.
Citeste aici:
http://www.farmaciiledona.ro/dona-info/secretie-vaginala-fiziologica-sau-patologica-I58
Insa, atat timp cat ai acea usturime, trebuie totusi sa verifici si secretia vaginala si din col.
Daca tot ai aceste infectii repetate, poate ar trebui sa ti se recolteze si secretie din col si sa se faca o cultura cu antibiograma. Vorbeste cu medicul ginecolog.
Nu e bine ca ti-ai pus hartie igienica care sa stea in acel mediu cald si umed. Mai poate fi facuta din materiale refolosite. Se pot dezvolta bacterii. Hartia igienica nu este facuta pentru o astfel de utilizare.
Sa te stergi cu hartia din fata in spate, pentru a evita aducerea bacteriilor de la anus catre vagin si vezica.
Evita constipatia. Fiind constipata, bacteriile au timp sa traverseze membrana intestinala si sa ajunga in vezica sau vagin, prin interiorul corpului (spun unele pareri), chiar daca pastrezi o buna igiena exterioara.
Trebuie intai sa vezi de ce ai sacea curgere vaginala.
Pe timpul tratamentului este bine chiar sa fierbi chilotii 20 de min, sau sa ii calci cu abur (eventual, ii calci uzi) ca sa se dezinfecteze. II schimbi in fiecare zi cu altul fiert sau calcat.. In general este bine sa dezinfectezi chilotii, nu chiar asa de des, si deasemenea sa ii speli cand ii cumperi, inainte sa ii porti. Nu se stie pe unde au cazut sau in ce conditii a stat materialul din care au fost confectionati.
Deasemenea, cand cumperi pantaloni...vezi ca acestia se poate sa fi fost probati inainte si de alte persoane...cu diverse probleme genitale!!!
Si pantalonii sau fustele trebuie calcate bine cu abur sau le calci umede - daca nu ai fier cu abur.
0
02-12-2011, ora 13:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu mai face baie in cada ca nu mai scapi de infectiile astea. Fa doar dus!
Stand in apa calda, cu picioarele, parul si organele genitale...toate la un loc...chiar favorizeaza migrarea bacteriilor peste tot.
Deasemenea, poti face infectii si la ovare, tot stand in apa calda. Se "coace" ceva pe acolo!
Care este mediul propice dezvoltarii bacteriilor? - In general - umed si cald!
Sper ca intelegi cum sta treaba.
0
03-05-2012, ora 12:16
lovediana
Nu este medic/terapeut
lovediana
buna Ana Aldea cu aceeasi problema ma lupt si eu tot infectii urinare.cel putin de 3 ani de zile ma tot lupt cu aceestea, am facut si urocultura acum 3 saptamani si mi s-a zis ca am un microb in urina, am luat tratament antibiotic, am o saptamana de cand am terminat tratamentu si mi-au revenit din nou usturimile pe jos...nu stiu ce sa mai fac, am facut si tratamente cu ceaiuri pe baza de plaante..chiar as vrea sa stiu ce se intampla cu organismul meu..????
0
04-05-2012, ora 18:38
xanderyo
Nu este medic/terapeut
xanderyo
salut.. eu am 17 ani si ceva asemanator... de un an si ceva ma ot prind cistite... miama facut in 3 locuri diferite analize9ecograf, sumar, urocultura0lea lungul anului si peste tot a aparut... simpla raceala...m-am ferit de frig.. am luat antibiotice, urinal, uriclar, urinal akut si ceaiuri (toate in cantitati industriale0 si totusi mie nu imi trece... tot reapare. ce e cu sensibilitatea asta?

PC : POLIDINUL ajuta si la probleme de genul asta??
0
05-05-2012, ora 19:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai facut o urocultura cu antibiograma ca sa stii sigur la ce antibiotice este sensibila bacteria?
Daca da si totusi nu a mers, mai poti sa verifici si in alta parte.
De ex. poate mai ai si o infectie vaginala si de acolo sa te tot reinfectezi. Partenerul trebuie sa faca si el tratament, iar chilotii, pantalonii, prosoapele dezinfectate - spalalte la peste 60 de grade sau calcate cu abur.
Mai poate proveni si de la colon, practic de acolo vin si bacteriile care provoaca infectii urinare si unele infectii vaginale cu - e-coli, klebsiela, streptococ, enterococ, etc.
Daca ai cumva diaree sau un deranjament intestinal, te balonezi, ar fi bine sa faci chiar o coprocultura. Bacteriile pot traversa membrana intestinala prin interior si sa ajunga in vezica sau vagin, chiar daca pastrezi o igiena corecta.
Si nu in ultimul rand, ai grija ca daca iei si diuretice in timpul tratamentului (asa cum ai spus ca ai luat), acestea elimina prea repede antibioticul din vezica si nu mai are timp sa isi faca efectul. Poate si asta sa fie o cauza de nu iti trece.

Daca poti astepta sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic, asta ca sa nu iasa rezultatul fals negativ, apoi ai putea sa faci si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare, tot ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Despre coprocultura vorbeste cu medicul tau sa vezi daca este cazul.
Si despre urocultura cu antibiograma, ca sa stii exact ce bacterie este acolo.
Poate trebuie sa cauti Mycoplasma sau Ureaplasma si acestea nu ies la o analiza simpla.
Dupa atatea antibiotice, ar fi bine sa faci si o antifungigrama la analiza de secretie vaginala, nu numai antibiograma, deoarece se poate sa se fi dezvoltat si o candida.
0
20-03-2013, ora 16:57
ValiValentin
Nu este medic/terapeut
ValiValentin
Salut..As avea o problema asemanatoare, cine ma poate ajuta cu 1 sfat as fi foarte recunoscator, de 3 luni de zile prezint niste scurgeri din penis de culoare alba, nu foarte abundente...dar de cateva ori pe zi, am fost si am facut 2 probe de urucultura si nu mi s'a gasit nimic, totul e 'ok'...mentionez ca nu am facut nici macar 1 tratament antibiotic innainte de probele de urina.Igiena nu e o problema la mine, tot ceea ce s'a intamplat pot sa zic, prin decembrie am participat la un sex in grup mai multe persoane, problema e ca niciunul din amicii mei nu au patit nimic, dar eu la 5-6 zile de la contact am inceput sa am probleme si simptome, prezint dureri laterale abdominale mai ales pe partea stanga in timpul ejacularii, dureri care urca efectiv in sus spre rinichi am inteles. aceste dureri inceteaza la cateva secunde dupa ejaculare.Mentionez ca sperma isi pierde uneori din proprietati, adica primii stropi, nu mai au starea solida alba ci aproape apatoasa.Acum cateva zile am ascultat la 1 medic ginecologic la Tv care spunea ca sunt genuri de infectii ca acesta care nu iese in urina..Ash mai avea de spus ca dimineatza imi curge 2-3 picaturi de prostie de aia alba pana iar dupa ce ma urinez curge mai putin si cam incolora.Daca ma poate ajuta cineva sa'mi spuna cam ce ar putea fi?...Mentionez, culoarea nu e galben-verzui sau ma rog cum am mai citit..pe alte forumuri, ci simpla alba..iar uneori prezint mancarimi si chiar usturimi pe canalul urinar.Multumesc anticipat
0
26-06-2017, ora 18:07
AngiC
Nu este medic/terapeut
AngiC
Pentru cine mai este interesat...am avut si eu o problema asemanatoare, care m-a tinut vreo 3 ani, a inceput cu infectii urinare cu diverse (Klebsiella, E-coli), apoi am ramas cu o inflamatie cronica a vezicii (am facut 2 cistoscopii), medicii mi-au zis ca nu au ce sa imi faca, asta e, tratament eventual cu antiinflamatoare, care imi iritau tare stomacul, am incercat si alte tratamente, dar fara rezultat (nu mai spun toate din gama Uro...). Infectie nu mai faceam, dar jena si usturimea erau acolo la fiecare pipi...si asta timp de cativa ani, eram cu moralul la pamant. Tot citind pe internet, am inceput sa fac din astea babesti...am facut o cura cu argila (albastra) si dieta alcalina...am renuntat la faina, avand si ceva probleme cu colonul, s-au vazut ceva imbunatatiri, insa tot persista jena, apoi am citit ca s-au obtinut rezultate bune cu terapia (adica la psiholog). Cum eram chiar in pragul disperarii, am zis ca nu am nimic de pierdut...dupa 1 an de terapie deja ma simteam mult mai bine, dupa 1 an si jumatate, deja mi-a disparut jena de tot, infectie nu mai mai facut, si se mentine starea de bine dupa jumatate de an deja (parca nu a fost niciodata)...daca imi zicea cineva nu credeam, dar se pare ca e mult balast emotional si e greu de eliminat (am prietene care nu facusera niciodata si s-au trezit cu infectii urinare cand au divortat, fiind foarte stresate)...acum fiecare face cum crede, nu e usor sa mergi la terapie si sa deschizi cutia Pandorei, dar merita. Multa sanatate si nu disperati!
0
19-10-2017, ora 18:52
Carmen57
Nu este medic/terapeut
Carmen57
Buna seara. In urma cu doua luni am achizitionat la recomandarea medicului urolog un vaccin marca StroVac din Germania, original, eficient pe mai multe tulpini patogene(pentru infectii urinare). Intre timp mi s -a rezolvat problema si as dori sa il vand. Pentru detalii, scrieti-mi in privat. O seara frumoasa.
0
25-10-2017, ora 19:05
Alisali
Nu este medic/terapeut
Alisali
Salut! As vrea sa stiu mai multe de acest vaccin
1
21-06-2018, ora 16:26
Madeea
Nu este medic/terapeut
Madeea
De 8 ani am luptat cu aceasta infecție urinară care ieșea mereu confirmată și la laborator cu Esserichia coli.Dragele mele fete care as vrea măcar sa ma vedeți ca nu mai speram in nimic. Milioanele de pahare cu ceai și, antibiotice, regim fata sare, Aloe Vera, propolis.. Nu mai credeam in nimik pana intr o zi când am ajuns in Germania și am primit vaccinul Strovac se numește. Se face in 3 reprize la o saptamana și la un an un reapel. Am scăpat cel putin de 2 ani ! Se da pe baza de reteta, In România nu se găsește nici nu se importa.ce a mai dat rezultat la mine a fost oțetul de mere cu apa, care alcalinizant urina. Inca cineva scria de usturoi. Căutați usturoi proaspăt de la piața BIO. Se ia pana la 15 zile câte un cățel in plus pe zi pana se ajunge la 15, iar când ați ajuns la 12 scădeți câte unul pana ajungeți la 0. Aceasta reteta a scris-o un dr care a suferit și el la rândul lui. Cățeii se închid întregi. Căutați pe internet reteta ! Aveți speranța ca exista totuși ceva.
0
23-06-2018, ora 14:18
Mia12
Nu este medic/terapeut
Mia12
Hey Madeea cum pot sa iau legatura cu tine? Si eu ma confrunt cu prb asta de 2 ani, am ajuns la capătul răbdărilor, am fost la medici și altceva in afara de anti iotice care mi-au distrus organismul nu am rezolvat nimic.te rog trimite-mi un e-mail pe adresa mihaelamangra@yahoo.com.
0
26-06-2018, ora 17:33
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Eu am infectie urinara cu enterococcus faecalis de 7 luni, dupa fiecare tratament facut dupa antibiograma recidiveaza, sunt disperata, am facut si vaccinul STROVAC, din pacate la mine nu a functionat. Ma intreb daca voi scapa vreodata... Daca cineva a reusit...astept sfaturi.
0
08-11-2018, ora 22:12
Crinelias
Nu este medic/terapeut
Crinelias
A facut cineva tratament cu uleiuri esentiale pentru o infectie urinara recidivanta cu Klebsiella?Ne chinuim cu ea de peste un an si nu putem scapa.Am facut si strovac, si tot felul de investigatii, dar nimic.ea apare si iar apare.Multumesc !
0
29-01-2019, ora 10:58
Andreea3001
Nu este medic/terapeut
Andreea3001
Buna ziua! Am 17 ani si de un an ma confrunt cu infecție urinara cu E coli. La primul debut n am facut analize amănunțite ci doar am luat medicamente date de medicul de familie dupa care usturimea era insuportabilă asa ca m am internat. Am facut tratament cu gentamicina totul revenise la normal, iar peste o lună totul era la fel, m am internat din nou iar doctorul mi a spus că nu am nimic la analize ci ca am anexita. După 3 luni am repetat ecografia la recomandarea medicului de unde a reiesit ca totul este normal. După o lună, Asta fiind în luna decembrie când a fost ger au început usturimile iar netratat a ajuns la rinichi, Am luat no spa si ibuprofen si le vomam, nu ma puteam da jos din pat asa ca am ajuns la urgente cu febra 40, am facut antibiotic cu genta si ampi plus am avut febra peste 40 in primele zile dupa care totul a fost normal, am luat acasă antibiotic plus urinex uractiv forte, urinal akut si timp de o lună doar uractiv si urinal, ceaiuri de merisor si durerile de rinichi apăruseră au persistat 2 saptamani si au aparut usturimile la urinare, mai exact dupa terminarea urinara (precizez ca din nou am petrecut timp la temperaturi scăzute, la munte, 4 zile, dar m am imbracat foarte foarte bine). Credeti ca ar putea fi o afectiune vaginala? Dupa contactul sexual au început toate acestea si nu am fost niciodată la ginecolog.
0
09-03-2020, ora 11:39
laura00
Nu este medic/terapeut
laura00
Buna Andreeea. Am avut aceleasi probleme repetate cu E Coli. N-am putut sa scap de el. Am facut foarte multe tratamente cu antibiotice, dar mereu acelasi lucru, dupa 2 spatamani am avut iarasi infectie. Am facut spalaturi de vezica cu Cystistat, dar nimica. De la multe antibiotice, am inceput sa am probleme cu somacul, m-am ales cu Candida...etc.

Pana la urma am aflat de D-Manoza, si de blogul acesta -------------*...care a fost un miracol pentru mine. Am reusit sa distrug E Coli fara antibiotice... Iti recomand cu drag sa citesti blogul, si sa incerci tratamentul de acolo. Sincer e un miracol si acum pentru mine, cum am putut sa scap de E coli, doar cu lamaie, piper cayanne (gasesti la magazinele naturiste bio), ghimbir, hrean, telina si Olive Leaf extract de la Zenith cu 20% Oleuropein.

(*modificat de admin)
0
25-01-2023, ora 17:13
Martuta
Nu este medic/terapeut
Martuta
Despre ce vlog este vorba ?? Ma confrunt cu aceleași probleme si eu, am folosit si D Mannose si Asparagus, antibiotice la fel !! Am făcut si vaccinul Strovac si chiar in timp ce îl luam am făcut din nou infecție cu tot ce tine de ea …sunt disperata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecÈ›iilor urinare
  • Antibioticele are putea fi soluÈ›ia pentru ameliorarea durerilor cronice ale vezicii urinare (Studiu)
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  •