Infectie urinara sau iritatie? | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara sau iritatie?

07-11-2009
sabina dragan
Nu este medic/terapeut
sabina dragan
Buna ziua dl. doctor!
Am o fetita care la 8 luni a avut urmatoarele rezultate la analizele de urina:

Sumar de urina:
densitate 1010
ph 5, 5
proteinurie absent
glicozurie absent
corpi cetonici absent
urobilinogen normal
bilirubina absent
nitriti absent
leucocite 25/ul
hematii absent
Sediment urinar rare leucocite izolate, relativ frecventa flora bacteriana

Urocultura
mai mult de 100000 ufc E.coli /ml urina
+Antibiograma

Doctorul a interpretat ca este o infectie urinara si am tratat-o cu antibiotic branula.


Acum, fetita are 10 luni si au iesit urmatoarele analize :

Sumar de urina
densitate 1015
ph 5, 5
proteinurie absent
glicozurie absent
corpi cetonici absent
urobilinogen normal
bilirubina absent
nitriti absent
leucocite 25/ul
hematii absent
Sediment urinar rare leucocite izolate, relativ frecventa flora bacteriana

Urocultura
mai mult de 100000 ufc Klebsiella /ml urina
+Antibiograma

Nici la 8 luni, nici acum NU avem simptomatologie de infectie urinara (Nu are febra, varsaturi, lipsa poftei de mancare, urina urat mirositoare).

Inainte de inceperea oricarui tratament, eu am observat ca fetita este rosie la pasarica si am spalat-o 2 zile cu apa si bicarbonat, dupa care nu a mai fost rosie. La 2 zile dupa ce nu am mai spalat-o cu bicarbonat, am refacut examenul de urina si a iesit steril: sumarul se urina normal cu LEUCOCITE Absent, iar Urocultura sterila. Analizele sunt corecte, facute la acelasi laborator de acelasi asistent cunoscut. Probele au fost mereu recoltate acasa cu multa grija.REPET nu am facut intre timp nici un tratament cu antibiotic.
Tin sa mentionez ca eu o spal pe fetita la pasarica cu foarte mult sapun, chiar introduc sapunul si frec, exact cum ma spal pe mine.Am auzit la alte mamici ca nu ar fi prea bine, ca ii stric flora si ca o pot irita.Chiar plangea de cate ori o spalam atunci cand era rosie.Ce parere aveti?

Intrebarile mele sunt:
1)Este posibil sa nu fi fost decat o iritatie si nu o infectie urinara (atata timp cat urina s-a sterilizat dupa spalaturi cu apa si bicarbinat)?
2)In ce conditii o iritatie la pasarica poate da anumite rezultate in urina (leucocite si bacterii) fara a fi vorba de infectie urinara?
3)Care trebuie sa fie numarul leucocitelor in urina pentru a indica intradevar o infectie urinara? Noi am avut doar 25/ul. Am inteles ca cei care au infectii, au leucocite in urina de ordinul SUTELOR (chiar si nitriti si proteinurie).Este adevarat?

Va multumesc foarte mult!
3 comentarii
0
12-11-2009, ora 17:12
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Trebuie lamurite mai multe aspecte:
1. infectia urinara la un sugar trebuie sa atraga atentia asupra posibilitatii exitentei unei anomalii morfologice a aparatului renourinar; in consecinta trebuie efectuate unele investigatii imagistice speciale
2 dgn de infectie urinara ESTE SIGUR pentru ca urocultura a fost pozitiva in doua rinduri, chiar daca sumarul de urina nu este foarte incarcat si tabloul clinic nu este prea violent
3 in nici o situatie o iritatie vulvovaginala nu va duce la urocultura pozitiva daca efectuati recoltarea corect, din jetul mijlociu ( majoritatea germenilor de origine genitala sunt spalati de primul jet ), asa ca dgn de infectie urinara este sigur dupa parerea mea.
4 nu procedati corect cu aceste spalaturi cu sapun care sunt dupa parerea mea excesive, tulbura echilibrul delicat al florei vaginale si al pH, duc la un ph foarte acid cu aparitia unei CANDIDOZE VULVOVAGINALE care se exprima prin roseata, prurit, secretie. Candidoza raspunde bine la spalaturile cu bicarbonat, pe care le puteti pune in practica ori de cite ori fetita prezinta din nou simptome.
5. cel mai bine ar fi sa va adresati unui nefrolog pediatru care va evalua corect sugarul dvs; nu ezitati sa o faceti pentru ca infectiile urinare s-ar putea repeta si nefiind clinic foarte violente le-ati putea rata cu oarecare consecinte pe viitor
MULTA SANATATE
0
16-11-2009, ora 22:41
sabina dragan
Nu este medic/terapeut
sabina dragan
Multumesc frumos pentru raspunsul dv.!
Fetitei i-am facut 2 ecografii renale si o cistografie in urma carora am aflat ca este totul ok. Nu are nici reflux.
Intotdeauna am fost cu copilull la un nefrolog nu la un pediatru.
Dar, in ciuda diagnosticului de ITU dat de nefrolog eu m-am adresat si dv pt a mai avea inca o parere, pentru ca situatia rezultata din analize este cel putin ciudata:
Am o singura mare dilema :
De ce dupa spalaturile cu apa si bicarbonat atat sumarul de urina cat si UROCULTURA au devenit sterile? Am reusit sa vindec infectia cu apa si bicarbonat?
Multumesc mult !
0
17-11-2009, ora 14:51
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Este o mica chestie de nuanta: modificind ph local puteti influenta dezvoltarea florei saprofite normale la acest nivel. Deci, restabilind flora locala ati ajutat organismul sa lupte impotriva florei patogene; nu este cu totul exclus ca infectiile de tract urinar sa se vindece si in lipsa tratamentului antibiotic, mai ales cind gradul de incarcare microbiana este redus (sub 10000 UFC/ml) si mai ales cind infectia este intretinuta de un factor local ( sa zicem genital ) care a fost indepartat.
Multa sanatate dvs si fetitei!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Usturimi vaginale - cauze È™i tratament
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •