Infectie urinara sau BTS !!??

30-08-2012
mihaelajarca
Nu este medic/terapeut
mihaelajarca
Dl doctor in urma cu doua luni mi-am facut testul papanicolau si analizele la urina, iar la rezultatul a fost vaginita nespecifica.. am primit tratament cu ovule polyginax si spalaturi cu pliculete de tantum rosa, tratament pe care nu l-am urmat deoarece intr-un timp ma simteam bine. Precizez faptul ca dupa contactele sexuale chiar si protejate am usturimi, usturimi care degenereaza foarte des in infectii urinare.Am urmat tratamente cu tot felul de antibiotice insa usturimile nu treceau in totalitate plus 2 litri de ceai pe zi si igiena corespunzatoare. Sapt trecuta am avut contact neprotejat (mentionez ca am un partener stabil ) usturimile s-au accentuat si din nou infectie urinara. Am luat 3 zile zanocin, biseptol si eubiotics ca protector insa dupa terminarea tratamenului am inceput sa am o scurgere galbuie si urat mirositoare. Voi merge bineinteles sa imi refac analizele insa am nevoie de o parere ! Va multumesc !
2 comentarii
0
30-08-2012, ora 18:03
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

Efectuati un consult ginecologic si un examen de urina cu urocultura.
Consumati cel putin 2 l de lichide /zi, pt a curata tractul urinar.
Protectia cu prezervativ poate da si ea o iritatie vaginala. Putin probabil sa fie BTS.

Multa sanatate!
0
30-08-2012, ora 18:23
mihaelajarca
Nu este medic/terapeut
mihaelajarca
Spuneti-mi va rog..dupa cat timp de la administrarea antibioticelor pot merge sa fac analizele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.