Infectie urinara sau? | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara sau?

09-04-2013
SamuraiSoul
Nu este medic/terapeut
SamuraiSoul
Buna ziua.Am si eu o problema de care nu scap.De cateva luni, simt dureri in zona rinichilor, a ambilor, dar durerile se muta, cand in spate, cand in fata, cand pe laterale.Simt ca niste intepaturi, apoi durere se muta in alt loc.Am facut ecografii repetate, nu am calculi renali, doar putin nisip., despre care medical zice ca nu e un motiv de ingrijorare.Insa, am avut o infectie urinara destul de ciudata.La sumarul de urina, aparea flora microbiana, la urocultura nu a iesiit nimic.Medicul urolog( nu de familie) mi-a recomandat un medicament pe baza de ciprofloxacina(Ciprinol am luat) timp de 7 zile.La 10 zile dupa incetarea tratamentului cu antibiotic, am refacut analizele.Flora-disparuta.Saptamana trecuta, am refacut sumarul de urina la recomandarea medicului ginecolog, deoarece am o inflamatie a ovarelor.Rezultat-frecventa flora microbiana! Ginecologul mi-a dat un tratament de 5 zile tot pe baza de ciprofloxacina, probabil pt inflamatie.Precizez, la analizele de sange, mi-a iesit ASLO 196, in rest doar mici modificari care indicau inflamatia.ASLO stiu ca poate infica un reumatism.Intrebare: infectia aceasta, poate fi cauzata de...frig?(reumatism) Precizez ca am 22 de ani.Daca bacteria nu iese la urocultura, cum o pot eu trata corect?
1 comentarii
0
12-04-2013, ora 12:23
SamuraiSoul
Nu este medic/terapeut
SamuraiSoul
Va rog, sa-mi raspunda si mie un medic, ceva :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •