Infectie urinara Proteus | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara Proteus

07-08-2013
Razvan30
Nu este medic/terapeut
Razvan30
Buna ziua,

De aproximativ un an de zile am avut o infectie urinara cu E-coli si frecvent nisip la rinichi. Dupa lungi tratamente cu antibiotic si naturiste, la penultimele analize, acum 2 luni mi-a iesit infectie urinara cu Enterococcus peste 100.000 UFC/ml, Bilirubina negativ, Corpi cetonici negativ, Densitate - 1020, Eritrocite 250, Glucoza negativ, Leucocite negativ, Nitriti pozitiv, PH - 6.0, Proteina negativ, Urobilinogen - normal, x.Sediment - hematii frecvente, x.Sediment - leucocite frecvente. S-a realizat antibiograma si conform medicului de familie am luat Ampicilina 7 zile. Am refacut saptamana aceasta analizele si mi-a iesit infectie urinara cu Proteus peste 100.000 UFC/ml, Bilirubina negativ, Corpi cetonici negativ, Densitate - 1020, Eritrocite 10, Glucoza negativ, Leucocite negativ, Nitriti negativ, PH - 5.5, Proteina negativ, Urobilinogen - normal. La antibiograma mi-a iesit astfel : Acid Nalidixic - sensibil, Ampicilina - intermediar, Cefaclor - sensibil, Ceftibutenum - sensibil, Cefuroxim - sensibil, Ciprofloxacin - rezistent, Gentamicina - intermediar, Nitrofurantoin - rezistent, Trimetoprim+Sulfametoxazol - rezistent. Va rog daca se poate sa-mi spuneti daca e mai grav ca si la analizele anterioare si cu ce antibiotic ar trebui sa continui sau alt tratament deoarece medicul meu de familie este in concediu. Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •