Infectie ungii

18-06-2012
alin-stefan
Nu este medic/terapeut
alin-stefan
Buna ziua! Acum jumatate de an fiind plecat din tara, am folosit o singura data un lac de la cineva..dupa care unghiile mele au inceput sa arate din ce in ce mai urat..ca si cum as avea lipsa de calciu..dar pe toata suprafata unghiei..Nu mai au o suprafata neteda si uniforma sunt cu adancituri mici, care de aproape se observ si au un aspect ciudat.am facut si analize nu a iesit nimic..nu e nici ciuperca..e o infectie care se pare ca nimeni nu a putut sa imi dea un tratament cu elect, am incercat diferite lacuri cu tratament si totusi nimic..si pastile si totusi nimic..Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau un tratament? Multumesc!
1 comentarii
0
09-02-2013, ora 04:29
Stancescu
Nu este medic/terapeut
Stancescu
Buna ziua,
Am facut o operatie de varice acum cateva luni si am avut timp de 2 luni un ciorap elastic pe piciorul respectiv. Dupa o vreme cred ca in urma purtarii ciorapului respectiv, degetul mare de la picior mi s-a umflat depasind marginile unghiei si cred eu, oprind dezvoltarea unghiei in acest fel. dupa inca ceva timp s-a format si o infectie la baza unghiei iar pe langa unghie a inceput sa iasa sange din cand in cand. am urmat un tratament cu antibiotice si antiinflamatoare dar nu vad modificari in cele descrise. Mai mult, am remarcat ca unghia nu mai creste iar la radacina unghiei (unde este si infectia) locul s-a intarit relativ. Frica mea este sa nu apara o alta directie de crestere a unghiei din cauza blocarii directiei normale de crestere. ce sfat as putea primi, tinand cont ca nu sunt in tara vreo 3 saptamani? cand ma intorc acasa, ce specialitate medicala trebuie sa consult in aceasta problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.