Infectie unghie langa unchie la piciorul stang

29-05-2009
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Unghia mea s-a infectat rau de tot la piciorul stang la degetul mare in parta stanga a unghiei in coltul din stanga este unflat cam jumate de centimetru de culoarea galben albicios intre acea umflatura si unghie este sange inchegat dar ff putin acest lucru a provenit din ce m-am lovit la picior de mai multe ori si mi-a dat sangele in partea dreapta a degetului mare sta sa apara caci ma doare si acolo iar n jurul unghiei s-a inrosit si ma doare mai ales cand merg ma deplasez Ce boala este aceasta ?, ca ma doare tot degetul dar nu rau numai cand il fortez
Am de vreo luna aceasta inflamatie si inca nu i-am dat de cap de unde provine si ce e cu ea.
Stie cineva cu ce sa dau acolo local sau ce medicamente sa iau ca sa ma tratez la unghie cu ce sa dau ?

Multumesc Anticipat!
12 comentarii
0
30-05-2009, ora 00:04
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
Daca e infectie, e important sa fie drenata. Daca suporti, fa cumva, fie tragand de pielita fie intepand cu ceva steril si apasand(doare dar trebuie) sa scoti infectia.
Nu pune antibiotic acolo, pt, ca rana se va inchide si infectia nu va mai iesi
Panaritiu se cheama. Asta daca ai unghii incarnate !
0
30-05-2009, ora 09:05
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Pai si dupa ce il drenez cu ce sa aplic acolo ce crema ?
0
30-05-2009, ora 12:26
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
Cel mai bine Rivanol pui; Dupaa ce ai spalat cu putina apa oxigenata
0
30-05-2009, ora 14:42
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
daca ma duc la medic ce poate sa imi faca ? ma va da cu anestezie ma va opera la picior ? ma va durea ?
0
30-05-2009, ora 14:45
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Ma refer lamedicul chirurg deoarece nu am avutprobleme pana acum mai deloc cu nimica si prima data e mai rau sa ai contact.
0
30-05-2009, ora 14:48
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
Eeeeiii, nu stiu cat te va durea; fiecare percepe durerea in felul lui.
Banui ca iti va face o anestezie locala. Insa alege medicul chirurg cu MARE grija. Stiu pe cineva care a pierdut jumatate de falange pt. ca rana nu a fost curatata cum trebuie, a fost bandajata, iar sub bandaj infectia a ajuns pana la os...Deci ai grija. Foarte tampite infactiile astea la unghie, fie ca e vb. de panaritiu(unghie incarnata ce da mereu probleme), fie ca s-a intamplat doar asa...
Alegerea e a ta !
0
30-05-2009, ora 15:02
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Pe respectivu medicul la curatat prost eu inca nu am fost la medic sper sa nimeresc pe mana sigura...
0
30-05-2009, ora 15:06
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Apropo am ramas nelamurit ce sa aleaga medicul chirurg ? ca nu ai specificat
0
30-05-2009, ora 16:11
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
TU sa alegi medicul chirurg !!! Asta am vrut sa zic
0
30-05-2009, ora 19:29
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Multumesc Frumos de sfaturi !!!
Medicul respectivmi-a spus ca am o unghie incarnata bilateral asta a fost diagnosticul si ca operatia va dura 15 minute si pot pleca acasa..dar cica exista si anestezie generala (Mi se pare o prostie) pentru o unghie amarata cea mai mare prostie asta cu anesteziile generale
0
31-05-2009, ora 18:44
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Voua vi se pare normal ?
0
16-06-2009, ora 22:49
dabstercyp
Nu este medic/terapeut
dabstercyp
aceeasi pb: unghie incarnata! anul trecut mi-a scos unghia si medicul m- a asigurat ca nu o sa mai fie nicio pb. nimic mai fals. de vre-o 3 luni am aceeasi durere, si infectie. tb sa imi scot unghia in fiecare an? e chiar dureros.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •