Infectie pe lateralele unghiei

29-06-2010
andrei_stefan
Nu este medic/terapeut
andrei_stefan
Buna Seara!!
Am o problema la o unghie de la degetul gros, picior. Colturi nu am, le-am scos am dezinfectat 1-2 saptamani cu un dezinfectant tare si am crezut ca nu mai am probleme. Dar, acum fara colturi am o infectie foarte urata, in partea stanga a unghiei urca pe langa unghie puroi, daca merg 5-10 minute deja se face galbena jumatatea de unghie. Am uitat sa precizez ca degetul este umflat si rosu.

Ce pot face, in primul rand cu metode de acasa, si daca nu dau rezultate sa merg la doctor :).
3 comentarii
0
08-07-2010, ora 17:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti o unghie incarnata. Deja ati facut tot ce ati putut acasa.
Ar fi momentul sa mergeti la un medic (chirurg sau dermatolog)!
0
22-07-2010, ora 21:57
andrei_stefan
Nu este medic/terapeut
andrei_stefan
am fost, afost foart bine ( adresat celor carora le este frica de doctor) mi-a fost extrasa unghia si acum astept sa creasca cu un bandaj pus :) dar a aparut o alta problema.
Cred ca este bine ca va adresez dumneavoastra aceasta intrebare domnule midorin42 deorece sunteti dermatolog:). mi-au aparut niste bubite in locul unde este pus leocoplastul. am mai avut si nu am stiut din ce cauza au fost, acel bubite se manifesta prin mancarimi puternice, se umfla pana se fac ca "gogosile" care apar cand te-ai fript. Cu ce pot sa dau. Am nevoie de acest raspuns pana poi-maine deorace poimaine ma duc sa imi schimbe bandajul :)
0
27-07-2010, ora 19:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Faceti o dermatita de contact la lipiciul din leucoplast.
Aplicati Advantan crema local si bandajati degetul fara leucoplast.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •