Infectie masea

12-12-2009
tyckuboss
Nu este medic/terapeut
tyckuboss
Am o masea in partea dreapta a maxilarului, ultima din randul de jos care m-a durut o saptamana, suportabil ce e drept.Nu am mare frica de dentist pentru ca am mai scos o masea si nu m-a durut.Am fost saptamana asta la dentist insa a vrut sa lucreze fara anestezie.Doar m-a spalat la masea pentru a putea umbla la ea iar cand am vazut ca scoate acel instrument ascutit si intors la cap ca sa imi scobeasca in ea fara sa ma anestezieze nu am mai stat si nu am mai lasat medicul sa imi umble la ea.El mi-a explicat indignat ca mai are si alti pacienti si a motivat ca nu imi poate face anestezie pentru ca nervul maselei este mort.O fi nervul mort dar de ce ma doare.Din cunostintele mele daca nervul era mort nu ma mai durea.In fine, acum am inceput sa iau amoxacilina 500 mg deoarece simt cum mi se umfla ceva sub limba.maseaua nu e umflata dar linga amigdala simt o umflatura.Risc sa patesc ceva foarte grav daca continui trayamntul cu antibiotice?Am auzit ca se poate face si septicemie de la o masea?E ceva grav daca simt un pic de umflatura sub limba langa amigdalita.Mentionez ca dupa ce am plecat de la medic, la o jumatate de ora mi s-a umplut maseaua de sange care dat afara!nu mi-a curs continuu.Doar asa, ca si cum s-a scurs ceva!
2 comentarii
0
12-12-2009, ora 23:34
onyka
Nu este medic/terapeut
onyka
va salut cu respect.am o mare problema si as vrea sa-mi dati un sfat...orice ajutor e binevenit...am o cervita de ceva vreme (vreo cativa ani).am mers la cativa dr si fiecare mi-a dat cate un trat.tin sa precizez k am urmat trat cu ovule (cervucid, klion, lomexin si in prezent creviron), antibiotice si diferite feluri de pastile in combinatii cu antibioticul, meclon crema, spalaturi cu betadine sapun.am facut testul papanicolau si e bun dupa spusele dr.nu stiu ce sa mai cred si nu prea mai am incredere in dr.pana in prezent nu am avut probleme de genul dar de ceva vreme am usturimi foarte mari si nu-mi trece cu nimic( folosesc meclon crema si betadine sapun+ crevucid ovule si cerviron acum am inceput).am inceput sa ma documentez (neafland mai nimic de la dr) si cred k am cervita cronica si o infectie la nivelul oraganelor externe.o sa ma duc la alt dr dar momentan ce-mi sugerati pt a scapa de aceasta senzatie de usturime la niv organelor externe cum vam zis mai sus...pt k ma termina...astept rasp va rog...multumesc anticipat si sanatate multa...
0
04-01-2012, ora 21:12
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
pt tickuboss.poti sami spui si mie te rog de la ce era umflatura aia de langa amigdala si cum ai tratato?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul