Infectie lobul urechii

30-01-2013
cris 3
Nu este medic/terapeut
cris 3
Va rog din suflet sa-mi dati un raspuns! Fetita mea de 13 ani are o iritatie a lobului urechii extinsa si dupa ureche, manifestata prin roseata, mancarime, o scurgere apoasa, iar urechea devine foarte aspra dupa ce se scurge lichidul respectiv, aparand si niste crapaturi care sangereaza.Dupa ce am fost la medic i s-a prescris Fucidin H, aplicat local 4-5 zile.Initial se parea ca totul este o.k., dar dupa 3 zile au aparut din nou aceleasi simtome.Asa ca a inceput sa ia antibioticFlucloxacilin 250 mg / 2 tablete pe zi.Dar acelasi lucru s-a intamplat si cu antibioticul.Dupa 2 zile simptomele au revenit desi ia in continuare antibioticul prescris.Suntem plecati din tara acum, asa ca disperarea noastra este maxima.Nu stiu ce se intampla, mai ales ca am observat o pata rosie cu aceleasi manifestari si deasupra ochiului stang.Va rog din suflet sa-mi raspundeti, deoarece sunt foarte, foarte ingrijorata! Multumesc din suflet pentru intelegere!
3 comentarii
0
30-01-2013, ora 08:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema dermatologica
din regulile principale.. este important sa NU spalati aceste regiuni cu apa
se sterge cu o solutie slaba de alcool si se aplica crema
este nevoie de un consult la dermatologie
0
30-01-2013, ora 11:52
cris 3
Nu este medic/terapeut
cris 3
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.O sa mergem, asa cum ati spus, urgent la dermatolog.
0
20-04-2018, ora 15:31
Medeea Rotaru
Nu este medic/terapeut
Medeea Rotaru
Buna ziua! Am si eu aceeasi problema, mai intain la buric, apoi la lobul urechii. Am identificat stafilococ auriu. In urma antibiogramei am urmat 5 zile oxacilina si fucidin unguent si nimic. Apoi am urmat 14 zile ciprofloxacina si fucidin unguent si nimic. Cr sa fac? Sunt disperata! Cris 3 cum ati scapat? Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.