Infectie la radacina unei masele

31-07-2014
camy08
Nu este medic/terapeut
camy08
Buna, am o masea la care nu au fost curatate corect canalele si s-a facut o infectie la radacina ei, se vede pe radiografie. Am fost la alt stomatolog care mi-a curatat corect toate canalele si mi-a pus o pasta care am inteles ca ajunge pana la infectie iar a doua zi a acoperit cu plomba. Mi-a spus ca ma va durea maseaua cateva zile si ca infectia va disparea de la sine. Este corect asa ?
7 comentarii
0
01-08-2014, ora 02:31
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Da, o curatare corecta a canalelor si respectarea tuturor pasilor ar trebui sa fie drumul spre vindecare. Trebuie verificat la cateva luni si in timp, clinic si prin radiografie.
0
01-08-2014, ora 14:08
camy08
Nu este medic/terapeut
camy08
Multumesc pentru raspuns.
0
03-08-2014, ora 03:57
camy08
Nu este medic/terapeut
camy08
ma doare ingrozitor maseaua si abia pot deschide gura, este ultima masea de jos, am luat mig400, ketonal, aulin, am pus si xilina local pe gingie dar nu imi trece cu nimic, acum parca s-a umflat putin spre obraz, o sa iau si antibiotic dar oare nu trebuie dat drumu la infectie ? ce sa iau sa-mi treaca durerea si oare cate zile o sa ma mai doara ca nu mai rezist ? sa o las plombata sau mai bine sa o scot ?
0
04-08-2014, ora 18:02
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua, Va recomand sa mergeti la medic iar pentru a va ajuta cu durerea. Nu este normal sa aveti o durere puternica in ideea ca o sa treaca!!!
0
04-08-2014, ora 18:35
camy08
Nu este medic/terapeut
camy08
Am fost la medic si mi-a spus ca este puseu acut si ca dupa 3 zile o sa ma mai lase, ca ma doare asa tare ca e maseaua de minte si ca trebuie sa astept, acum in a 4-a zi imi trece cu ketonal dar efectul tine 3 ore, tot nu pot deschide bine gura, parca ar fi blocat maxilarul, nu pot nici daca fortez, s-a umflat putin si sub masea, si acum ma doare mai tare spre ureche decat maseaua cu pricina. Sa fie o complicatie ? Dupa ce mi-a plombat maseaua, in ziua respectiva nu m-a durut si nu aveam probleme, urmatoarea zi la amiaza cand a inceput sa ma doara atunci m-a durut cu ureche si cu maxilar cu tot, sper sa nu raman asa sa nu mai pot deschide gura.
0
04-08-2014, ora 18:57
camy08
Nu este medic/terapeut
camy08
Dupa ce mi-a curatat canalele pe radiografie maseaua a iesit pe colt, adica nu se vedea de la masea spre ureche dar maseaua se vedea si a zis ca e bine, doar ca unde am infectia aia pasta ajunge pana la ea. Acum oricum nu pot deschide gura sa mai fac inca o radiografie. Pot deschide cam distanta de un deget intre dinti. S-a mai intamplat la cineva asa ? Si-a revenit ?
0
12-08-2014, ora 20:34
camy08
Nu este medic/terapeut
camy08
Pt. cei care mai citesc pe aici... - nu ma mai doare maseaua, doar cand apas pe ea, pot deschide gura, se pare ca a trebuit doar sa astept dar m-am speriat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: