Infectie la masea.

11-03-2010
ruxiiii
Nu este medic/terapeut
ruxiiii
Acum doi ani am avut o carie, dentistul mi-a scos nervul si mi-a pus doi pivoti si o coroana. N-am avut probleme pana acum doua zile cand a inceput sa ma doara. Am fost la denst, am facut radiografie si se pare ca am infectie la ambele capete ale radacinii maselei. Dentistul mi-a scos coroana, unul din pivoti si jumatate din al doilea deoarece s-a rupt. A incercat sa faca o gaura pana la varful radacinii pentru a putea scoate puroiul dar nu sunt sigura daca a reusit. De o zi iau augmentin si ketonal pentru calmarea durerii. Dupa ce iau ketonal ma simt bine, ma doare doar daca apas pe masea. Dupa 5 ore insa durerea revine. Ce ar trebui sa fac? E normala reactia, augmentinul nu are efect sau n-a avut timp inca sa si-l faca? Mi-am facut programare pentru luni si dentistul mi-a zis ca daca nu poate sa-mi scoata al doilea pivot va trebui sa-mi scoata maseaua cu totul. Ce ar trebui sa fac ca sa-mi salvez maseaua si sa scap de durere?
25 comentarii
0
11-03-2010, ora 23:30
ruxiiii
Nu este medic/terapeut
ruxiiii
De asemenea, imi puteti recomanda o dieta ca augmentinul sa aiba efectul dorit? Va rog frumos, cateva alimente/vitamine care ar imbunatati sansele reusitei tratamentului, daca se poate. Si fumatul este permis sau dauneaza?
0
12-03-2010, ora 03:02
MX001
Nu este medic/terapeut
MX001
eu sufer frecvent de infectii ale maselelor si deseori credeam ca medicamentele nusi fac efectul, doar ca nu erau deajuns de puternice (dar efectul se vedea in timp). daca esti fumatoare si crezi ca fumatul te va calma poti sa incerci. dar de asemenea incearca sa dormi si sa nu te gindesti la durere. gindeste pozitiv ca si cum durerea ar face parte din viata ta si vei vedea ca va avea efect. cat despre vreo dieta anumea nas avea ce sati recomand. cat despre scosul maselei, daca dentistul va considera ca va trebui scoasa atunci scoateo. am 21 de ani si am avut prima infectie la 12 ani.
0
12-03-2010, ora 10:23
ruxiiii
Nu este medic/terapeut
ruxiiii
Am 16 ani, si n-as prea vrea sa-mi scot maseaua de la aceasta varsta. Am inceput sa iau ketonal de fiecare data cand incepe sa-mi pulseze si durerea dispare pentru 5-6 ore. Dar a inceput sa ma doara pe undeva prin zona barbiei. O sa ma duc luni la doctor, dar sper ca nu va trebui scoasa. Poate se rezolva cu o rezectie abicala sau ceva de genul. Mersi de ajutor MX001.
0
12-03-2010, ora 12:12
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna ruxiiii. Parerea mea este ca de la inceput trebuia sa se faca rezectie apicala (asa nu trebuia scoasa coroana si pivotii). Un pivot este greu si riscant sa se scoata de pe canal(dovada ca s-a rupt), iar riscul mai mare este sa se fractureze radacina atunci sau mai tarziu, datorita subminarii rezistentei ei. In privinta solutiei acum, depinde cum s-a rupt pivotul. Asta decide medicul, dar teoretic, trebuie rezecat, facut un nou pivot pe radacina de pe care s-a scos (repet, daca radacina este suficient de rezistenta) si facuta o noua coronita. Intr-adevar, esti prea tanara sa incepi cu extractii si daca se poate salva maseaua, sfatul meu este sa o faci(chiar rezectie apicala). E amuzant sfatul pe care il da MX001-stai si rabda, durerea face parte din viata, eventual fumeaza ca turcul-solutia sigura de a ajunge de tanar sa porti proteza
0
13-03-2010, ora 15:27
ruxiiii
Nu este medic/terapeut
ruxiiii
Mersi de sfat DR. AS. Ma duc luni la dentist si-o sa vad ce-mi zice. Aproape ma obisnuisem cu ideea ca trebuie scoasa. Daca totusi poate fi salvata si mi se face rezectie apicala, sansele ca infectia sa revina sunt destul de mari, nu? Si daca totusi maseaua este extrasa, trebuie sa stau 3 luni fara? Apoi imi este fixat un fel de pivot in mandibula pentru a implanta una noua?
0
13-03-2010, ora 19:47
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In privinta recidivei infectiei dupa rezectie apicala, depinde de cat puroi este, de cum este curatat, de localizarea maselei(nu stiu despre ca masea este vorba), dar banuiesc ca, chirurgul care va efectua rezectia apicala(daca se va face) iti va explica toate detaliile. In privinta implantului, tot chirurgul va decide momentul in care se va pune. Totusi, poate ai noroc si nu trebuie sa o extragi. Mult succes!!
0
14-03-2010, ora 15:35
ruxiiii
Nu este medic/terapeut
ruxiiii
Este a doua masea din spate in fata din dreapta jos. Maseaua de minte nu mi-a crescut. Cred ca mi-a mai trecutdin infectie, deoarece nu ma mai doare deloc nici cand apas, doar simt ca ma gadila putin. In schimb mi s-a umflat gingia. Ceea ce presupun ca nu e prea bine.
Multumesc frumos de sfaturi si de timpul acordat!
0
15-03-2010, ora 21:12
ruxiiii
Nu este medic/terapeut
ruxiiii
am fost azi la dentist si se pare ca rezectia iese din discutie deoarece se pare ca n-ar avea efect. Asa ca m-am programat miercuri pentru o extractie. As dori sa stiu in ce consta aceasta extractie. Adica imi face anestezie si trage pur si simplu de masea? Doare rau? Cat dureaza? Am interdictii dupa extractie? Adica sa nu beau, fumez, fac sport, sa nu ma traga curentul? Si apoi ce se va intampla? Doctorul mi-a dat doua optiuni, ori imi pune un aparat care sa-mi impinga dintii, ori astept pana la 20 de ani ca sa-mi fac implant. Care ar fi varianta mai buna?
0
16-03-2010, ora 21:05
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna ruxiii. In primul rand, dupa ce se face anestezia, nu se trage de masea (pentru ca se rupe), ci se indeparteaza mai intai tesuturile de sustinere de jur imprejurul maselei, apoi se pozitioneaza clestele si se scoate maseaua, dar nu brusc, ci cu miscari treptate care desprind maseaua din os. Nu doare, iar in ce priveste durata extractiei, depinde-( poate sa iasa foarte usor sau poate sa dureze mai mult )-de masea(ex.cu/fara separare de radacini etc) si de priceperea medicului. Dupa extractie sunt unele indicatii (ex. sa nu clatesti gura, sa nu consumi lactate in ziua respectiva, sa nu fumezi)- medicul ti le va spune detailat. In ceea ce priveste optiunea de dupa, daca dintiii sunt inghesuiti acest spatiu poate fi binevenit pentru a corecta inghesuirea cu un aparat ortodontic. Daca dintii sunt corect aliniati pe arcada, poti opta ulterior pentru un implant- atentie :dupa extractie dintii vecini si cei antagonisti migreaza spre spatiul liber si il inchid intr-un mod nefiziologic, deci daca alegi varianta de implant pentru mai tarziu, spatiul trebuie pastrat nemodificat- se poate pune un mentinator de spatiu. Alege impreuna cu medicul tau varianta cea mai buna
0
19-03-2010, ora 09:58
ruxiiii
Nu este medic/terapeut
ruxiiii
Am fost miercuri la extractie, am dat de o doamna chirurg foarte buna, in 5 minute eram gata fara sa simt absolut nicio durere. Acum, la 2 zile dupa extractie chistul s-a format, mai sangereaza putin uneori dar am inteles ca este in regula. Intrebarea mea este, infectia de la radacina a disparut? Se poate inchide rana fara ca infectia sa dispara? Sau va disparea in timp? Intreb asta deoarece mai simt uneori, in special dimineata si noaptea o durere acolo, totusi nu-mi dau seama daca este din cauza extractractie sau din alte cauze.

Oricum, Dr, AS, vreau sa va multumesc pentru sfaturile bune si timpul acordat.
0
20-03-2010, ora 10:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna ruxiiii. Dupa extractie se chiureteaza tot puroiul din alveola(cand mai ramane tesut de granulatie-resturi de infectie, alveola sangereaza mult)-deci daca a fost curatat cum trebuie, infectia dispare.
0
15-07-2012, ora 20:54
TheQueen
Nu este medic/terapeut
TheQueen
Buna ziua! Am si eu o intrebare.Sotul meu are maseaua umflata si il doare foarte tare.Doar ce a inceput tratament cu antibiotic, dar parca i se umfla din ce in ce mai tare.Ce remediu exista pentru ca umflatura sa dea inapoi.Nu poate merge la dentist momentan.Suntem plecati din tara, si peste 2 saptamani abia ajungem in Romania.Multumesc!
0
17-01-2013, ora 10:14
Roxx15
Nu este medic/terapeut
Roxx15
Buna! Sunt in Anglia, mă lupt de câteva zile cu o durere de masea. Duminica spre luni, nu am dormit din cauza durerii, am fost la doctor, s-a uitat la ea, m-a întrebat ce simptome am, nu mi- a făcut film...mi-a dat antibiotice, amoxacilin 500g de trei ori pe zi. Le iau de luni, azi e joi, mi-a cedat durerea, dar sunt momente când am dureri foarte puternice, in special seara sau in timpul nopţii, mă doare urechea si intepaturi puternice in cap, am luat nurofen, la vreo ora m-a lăsat. Maseau trebuie scoasa luni, dupa ce termin pastilele. Este normal, sa mai am dureri după atâtea zile de antibiotice?ar trebui sa mă întorc la medic? Durerile imi apar de 2 -3 ori pe zi, mai puternice sau nu.multumesc
0
17-01-2013, ora 13:46
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Pt. TheQueen: pe langa antibiotice si antiinflamatorii, ar trebui facut si un drenaj pt a ceda mai repede inflamatia. Din cat stiu, se poate face si afara din tara, fiind o manopera de urgenta, fara prea mare cheltuiala
0
17-01-2013, ora 20:53
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Pt Roxx 15: de ce trebuie extrasa maseaua? E atat de distrusa incat nu se mai poate salva( spuneti ca nu ati facut radiografie)? Antibiotic se da cand este puroi si in acest caz ar fi ajutat un drenaj
0
17-01-2013, ora 22:05
Roxx15
Nu este medic/terapeut
Roxx15
Sa fiu sincera, habar nu am. Din ce am văzut si eu in oglinda este foarte neagră, adică cariata.nu mi-a făcut radiografie. Este in partea de sus, ultima masea, mi s-a rupt o bucatica din ea, am gaura acolo si mi-a zis ca nu are ce sa ii mai facă. Înainte de extractie ar trebui sa imi facă o radiografie?de când iau antibiotice, s-a redus considerabil durerea! Multumesc!
0
18-01-2013, ora 12:37
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu neaparat. Daca nu v- a indicat medicul, probabil ca se descurca si fara Rx
0
21-01-2013, ora 17:12
Roxx15
Nu este medic/terapeut
Roxx15
Buna! Multumesc pentru sfat, mi- a scos maseaua, mi-a făcut Rx înainte. Mi-a zis ca tre sa imi mai scoată 2 din dreapta sus, ultimele doua.penultima este un ciot, pt ca am avut lucrare si doctorul la care am fost (in rom) nu mi-a făcut-o ca lumea si după primele 6 luni am făcut infectie, M-am întors la el, mi-a curatat-o si a refixat-o, iar după alte 3 luni, mi-a căzut lucrarea, aşa ca a rămas un ciot.nu mă doare, pt ca are nerv scos. Iar ultima zice el ca e distrusă tare si nu are ce sa ii facă. Nu am dureri. Ce ziceti, sa fac ca el sau sa mai aştept vreo 2 luni sa vin sa vb cu un medic rom? Referitor la extractie, mi- a zis sa nu clatesc, sa nu mananc fierbinte sau ff rece, sa aştept sa se dezmorteasca complet ca sa pot bea sau mânca ceva!multumesc!
0
21-01-2013, ora 21:00
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Depinde de dvs. Poate ca e bine sa mai cereti o parere, in fond, e vorba de dintii dvs. Indicatiile posextractionale sunt corecte, in plus v-as recomanda sa nu umblati la locul extractiei, acolo se formeaza un cheag care va produce vindecarea
0
04-02-2013, ora 05:38
mara c
Nu este medic/terapeut
mara c
Buna ziua! am o problema si nu stiu ce sa mai fac! Am fost la medic acum 3 zile pt a-mi schimba o plomba veche care nu a fost pusa corespunzator acum vre-o 7 ani, intre 2 masele. In momentul acela eu aveam infecie la ele si ulterior mi-a disparut o bucata din os si plomba s-a mancat pe interior. Sa nu mai spun de faptul ca am avut dureri groaznice. Asa cum spuneam am fost la medic, mi-a dat totul jos, in prima zi a curatat, a pus o plomba provizorie, iar a doua zi pe cea definitiva si pt asta a fost nevoie si de un pivot.. Problema este ca urmatoarea zi mi s-a umflat gingia si a fact abces si acum este din ce in ce mai dureros si mi s-s intis si ls dintii de langa si au devenit sensibili. ce ar trebui sa fac? Mentionez ca am luat ibuprofen 600, ketorol, la inceput a mers dar acum nu isi mai fac efectul.
0
02-03-2013, ora 21:01
floro1
Nu este medic/terapeut
floro1
Buna ziua!
In urma cu 4 zile am fost la stomatolog pentru tratarea unei masele, plombata cu mai multi ani in urma si aceasta plomba mi-a cazut de ceva timp, fara insa a-mi provoca vreo durere. Am facut o radiografie si mi s-a spus ca nervii sunt omorati insa trebuie sa imi faca din nou opturatie pe canal. Problemele au aparut dupa prima interventie pe canal: dureri ce nu cedeaza decat cu calmante (ex:antinevralgic), desi din prima zi iau si antibiotic (augumentin). Am fost zilnic la la stomatolog si de fiecare data mi s-a tratat aceasta masea punandu-mi-se si pansament. Fiindca i-am explicat ca durerile nu cedeaza ieri nu mi-a mai pus pansament, in speranta ca durerile vor disparea daca maseaua va fi lasata libera.
Cum durerea persista si am inceput sa iau calmante cam din 4 in 4 ore (cand devin insuportabile) si noua programare la stomatolog este abia luni ce as putea face pana atunci?
Va multumesc!
0
26-10-2015, ora 09:31
serrina
Nu este medic/terapeut
serrina
buna ziua, as avea o intrebare, nu stiu daca acest forum mai este de actualitate dar totusi incerc. am o infectie la o masea sub lucrare, nu pot merge aici la dentist ( nu sunt in tara) si pana ajung inapoi acasa am luat 5 pastile de amoxi dar nu mai am. Intrebarea mea este daca pot lua in continuare Clindasol 300 care contine clindamicina sau nu am voie sa le combin. Pentru un raspuns scurt, va multumesc mult.
0
26-10-2015, ora 19:50
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Cele doua nu interactioneaza. Puteti sa luati Clindasol.
0
26-10-2015, ora 21:15
serrina
Nu este medic/terapeut
serrina
in primul rand va multumesc pentru raspuns, o sa continui cu Clindasol 300 o data la 8 ore, nu am alergie la nici un medicament si nu cred ca am capatat pe parcurs pentru ca de regula nu iau medicamente, am 49 de ani si 65 kg. Pot lua pentru dureri si algocalmin fiole? de fapt, as vrea sa iau doar seara ca sa pot dormi. De-abia peste 2 saptamani revin in tara pentru a merge la medic.
0
27-10-2015, ora 11:42
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Puteţi, dar va recomand sa luaţi ceva pe baza de ibuprofen sau ketoprofen.



Multă sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul