Infectie incisiv dupa reconstituit cu pivot

06-11-2012
wolfbig
Nu este medic/terapeut
wolfbig
Buna ziua. Am facut o infectie la unul din incisivii din partea de sus imediat dupa ce dna doctor mi-a pus un pivot metalic si a reconstiuit dintele.Mentionez ca am o lucrare constiuita din 4 incisivi, lucrare care doresc sa o schimb din cauza vechimii (aprox 10 ani), a inceput sa se miste putin si a aspectului inestetic. La incisivii din mijloc ( 2 de sus ) am avut rezectie apicala ( acum aprox 10 ani ), iar acum din nou rezectie apicala dar doar la unul din ei, cel din dreapta.Infectia acum a aparut la cel din stanga imediat dupa punerea pivotului incepand cu o mica inflamatie urmand ca a doua zi spre seara sa se umfle.Momentan dna doctor mi-a dat tratament cu amoxicilina 1000mg una la 12 ore timp de 7 zile si arcoxia 120 mg una pe zi timp de 5 zile.Intrebarile mele sunt :infectia are vreo legatura cu obturarea vechiului canal al dintelui si punerea pivotului ? care ar fi cauzele revenirii infectiei dintii nemaiavand nervi ? si daca va trebui sa fac din nou rezectie apicala ? Va multumesc pentru raspuns, o zi frumoasa
2 comentarii
0
07-11-2012, ora 19:37
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Salut!
Reaparitia infectiei poate avea legatura cu pivotul pus recent daca atunci cand s-a trepanat dintele in vederea reconstructiei radicularea(pivotul) s-a ajuns pana in parodontiu(dupa varful dintelui) si nu s-a realizat steril toata aceasta operatiune. Se repoate deschide locul unde a fost facuta rezectia si rechiureta insa, toate acestea au rost doar daca dintele nu este mobil si radacina este implantata suficient in os.
0
09-11-2012, ora 18:38
wolfbig
Nu este medic/terapeut
wolfbig
Va multumesc pentru raspuns, o zi frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul