Infectie in corp

26-10-2011
amx_opn
Nu este medic/terapeut
amx_opn
Acum 3 saptamani am facut o toxinfectie alimentara. Rezultatele analizelor au iesit astfel ( postez doar ce este cu + sau - )

WBC - 15.22 +
PCT - 0.19 + [ 0.11- 0.00 ]
NEUT 14.39 + [ 1.50 - 7 ]
LYMPH 0.50 - [ 1.00 - 3.70 ]
MONO 0.28 [ 0.24 - 0.82 ]
EO 0.04 [ 0.04 - 0.50 ]
BASO 0.01 [ 0.01 - 0.08 ]
NEUT% 94.5 +
LYMPH% 3.3 -
MONO% 1.8 -
EO% 0.3 -
BASO% 0.1

am tinut regim si toate cele 10 zile cand a zis doctorul. Acum m am apucat iar de sport ( fitness + bodybuilding ), si i au niste suplimente pe baza de oxid nitric, creatina si un complex de vitamine- minerale. Tin sa precizez ca in partea dreapta a abdomenului simt un disconfort ( ceva care ma tine )
Din cate am citit pe internet un nivel marit de leucocite = Infectii acute: bacteriene (in special cu bacterii piogene), virale, fungice sau parazitare, leucemie. + am gasit * Cauze fiziologice: exercitiul fizic, stres emotional, sarcina, lactatia, nasterea fiziologica.
Sa fie faptul ca fac efort fizic aerob si anaerob ?
Ce imi puteti spune despre analize domnule doctor. Precizez ca toxinfectia alimentara a fost produsa de la carnea de pui care era veche.
2 comentarii
0
27-10-2011, ora 22:21
amx_opn
Nu este medic/terapeut
amx_opn
chiar nimeni nu poate sa imi spuna ceva / o parere ?
0
31-10-2011, ora 23:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Se vede ca ai o infectie, dar nu se poate spune ceva...dintr-un extras de hemoleucograma.
Eventual mai da ceva detalii. Spui ca ai un discomfort in partea dreapta. Este posibil sa fie ficatul cu probleme. Sau bila.
Ai facut ceva investigatii? ecografie, transaminaze?
Vad ca iei si suplimente, faci sport...poate organismul tau nu poate face fata unui efort asa mare.
Vorbeste cu doctorul tau si vezi ce spune despre asta.
Noi toti vrem sa facem multe dar corpul are si el limitarile lui, la fiecare in parte, in cate un fel. Intelegi?
In legatura cu infectia, mai da amanunte :
- ai diaree? urinezi cu probleme? ai nasul infundat sau te doare gatul? Te dor articulatiile?
Cam pe aici cauti infectiile. nas, gat, zona genitala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.