Infectie dentara de neinteles si fara solutii

19-11-2013
silvana333
Nu este medic/terapeut
silvana333
Buna tuturor! Sunt un medic stomatolog cu nervii epuizati din cauza pacientului zero, adica fii-mea!
I-am tratat un abces urat de tot, 2 sapt am tot drenat-o, apoi dupa o vreme a inceput sa ii zvacneasca zona gingiei tratate, semn ca a ramas o boaba de puroi, care de regula se rezolva prinr-un drenaj.
Ea 3 luni nu a putut sa vina, iar cand a venit ii zvacneau toti dintii frontali, exact ca la maseaua cu probleme.In mod firesc, maselele fiind inchise, infectiile nu se raspandesc la alti dinti, se pare insa ca aici s-a intamplat imposibilul. La baza frenului se vede un pic de puroi, dintii sunt inca intregi, albi si in prag de colaps cu o infectie ce zvacneste in dinti de un an si nu ii dam de capat. Cautam metode non-invazive, excludem momentan si drenajul si operatia. Am incercat tratamente cu ampicilina, penicilina, augumentin, tetraciclina, metronidazol, a cedat foarte putin la penicilina.Si la drojdia de bere.E clar ca e vorba de un germene foarte puternic. Din pacate, nu exista vreo analiza care sa poata evidentia ce fel de bacterie zace acolo.Asa ca mergem pe bajbaite.Aveti vreo sugestie sa putem curata gingiile de ce nu stim exact ca e? Vreun antibiotic tare sau un amestec de antibiotice sau vreun tratament naturist?Multumesc, Silvana
7 comentarii
0
19-11-2013, ora 23:47
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu trebuie sa cautati antibiotice sau combinatii mai puternice, ci sa faceti terenul mai sensibil si receptiv la ele ! Incercati o dieta fara zahar si fara carne, ca tot suntem in Postul Craciunului si vedeti daca se atenueaza inflamatia ! Am avut o problema similara la un dinte care se reactiva cand exageram cu dulcele !
0
20-11-2013, ora 00:25
silvana333
Nu este medic/terapeut
silvana333
Fiica mea este vegetariana si nu consuma zahar decat extrem de rar!MULTUMESC DE SUGESTIE!
0
20-11-2013, ora 01:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
E cam greu sa dai sfaturi unui vegetarian dar totusi vedeti daca nu face exces de o anumita categorie de produse, ma refer in special la lactate sau poate oua ! Zic si eu !
De obicei organismul unui vegetarian sau vegan este extrem de sensibil la medicamente !
Infectia sau inflamatia trebuie sa se reflecte si in analizele de sange !
0
20-11-2013, ora 01:12
silvana333
Nu este medic/terapeut
silvana333
ANALIZELE SUNT OK SI ALIMENTATIA II ASIGURA TOT APORTUL DE SUBSTANTE NECESARE.A RASPUNS MEREU BINE LA ORICE TIP DE ANTIBIOTICE, MAI PUTIN AICI.AS DORI SI NISTE FARMACISTI SA OFERE SCHEME DE TRATAMENT ANTIBIOTIC, SUNTEM DESCHISI LA ORICE.
0
20-11-2013, ora 09:58
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Trebuie sa excludeti teoretic si consumul de substante din acestea post-moderne ! Am inteles ca ele dau frecvent probleme la dantura si abia apoi sa incepeti un tratament local agresiv, daca analizele sunt bune !

Sanatate si succes !
0
20-11-2013, ora 12:54
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua,

eu sunt medic pediatru.

Din ce am citit, antibioticele sunt de folosit in cazurile unde drenajul sau debridarea chirurgicala nu reprezinta o optiune terapeutica.Sunt totusi de luat in calcul antibioticele, dar ma intrebam daca ati incercat sa-i faceti o analiza bacteriologica pe un aspirat din colectia de puroi gingival, si facuta o cultura pentru aerobi si anaerobi la cel mai bun laborator din zona.Un mic dezavantaj al antibioticelor este ca se pare ca pot determina mici abcese daca sunt folosite singure, in absenta drenajului.

Si de utilizat macrolidele, vad ca nu le-ati mentionat in list de medicamente deja utilizate, Claritromicina sau Azitromicina fiind printre medicamentele de prima intentie care se utilizeaza in Franta in infectiile dentare, alaturi de amoxicilina.

Va las adresa unui medic din Anglia, care cred ca ar putea sa raspunda mai bine a intrebarea dvs: Martin.Addy@bristol.ac.uk.
Un articol scris de el aici http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12974529/.

Cu stima,

dr Genoveva Hiastru
0
22-11-2013, ora 01:00
silvana333
Nu este medic/terapeut
silvana333
Va multumesc si dumneavoastra pentru informatii..Drenajul nu e o optiune in acest caz din cauza pacientei 0, care a vazut inca din copilarie dinti frontali innegriti de la drenaje dentare.Devitalizarea nervilor, in special frontali, duce la o tenta maronie a dintilor..Or cum ea are niste dinti de revista-mostenire de la buna-sa-, si o igiena orala impecabila, mi-a spus ca moare cu acele de drenat pe piept, dar ea nu-si schimba culoarea dintilor.a depasit faza emo..si halloween-ul e o data pe an..am incheiat citatul.am o fiica radicala si care nu a inteles niciodata estetica uratului.operatia e ultima varianta, am o mana sigura pentru ea, o buna cunostiinta, dar caut variante medicamentoase, trebuie sa existe..Cat despre prelevarea puroiului pentru o analiza de laborator, e o alta poveste plans-ras, pentru o alta data de povestit.multumesc din nou pentru sugestii.In ce priveste dr britanic, ii dau pacientului 0 tema de casa, doar vorbeste engleza mai bine ca propria limba, printr-un talent neobisnuit pe care nu si-l explica nimeni..NUMAI BINE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: