Infectie cu stafilococ pe fata si gat ?

19-11-2009
anda2009
Nu este medic/terapeut
anda2009
Buna ziua,
Duminica, mi-am adunat niste cosuri care erau pe piele de mai multe saptamani, dupa care am punctat zonele cu putina tinctura de propolis pt ca nu am avut spirt la indemana. Stiu ca sunt alergica la propolis, dar nu am avut ce face. A -2-a zi, pe frunte si pe gat mi-au aparut zone rosii cu mancarimi, si incet s-a inflamat zona. Am inceput de 2 zile sa iau antibiotic, Amoxicilina de 500 mg la 6 ore, iar acum am trecut pe Oxacilina tot la 6 ore. In paralel tamponez zonele cu rivanol si iau Clorocalcin pentru mancarimi. Observ ca mancarimile au inceput sa dispara.
De ieri insa pe zonele rosii si usor inflamate, au aparut mici puncte albe...e normal sa apara ? De asemenea e inflamatie si la nivelul pleopei superioare drepte datorate infectiei.
Vreau sa stiu daca aceasta este infectie cu stafilococ si de unde provine, e corect tratamentul pe care il urmez si ce trebuie sa fac in continuare? In cate zile va trece ?

Multumesc.
2 comentarii
0
14-12-2009, ora 22:24
jotunder
Nu este medic/terapeut
jotunder
Buna Anda.
Din proprie experienta iti pot spune ca nu orice bubita purulenta inseamna o infectie cu stafilococ. Cel mai bine ar fi sa iti faci o antibiograma. Eu am fost din proprie initiativa, fara trimitere de la medic, la un laborator medical si am solicitat o antibiograma (iti ia pe un tampon sau lamela secretie dintr-un cos. Atat.)
Aceasta antibiograma iti clarifica daca ai sau nu stafilococ precum si antibioticele la care este sensibil sau rezistent. In functie de asta. medicul dermatolog de regula, dar si cel de familie, iti da un tratament. Mie medicul dermatolog mi-a dat si o solutie cu care dadeam bubitele inainte si apoi foloseam crema NIDOFLOR, care e buna si impotriva mancarimilor. Daca vrei o sa caut formula solutiei. E ceva simplu in orice caz. - antiinflamator, impotriva mancarimilor si decolora petele care ramaneau in urma vindecarii bubelor.
Totusi, antibiograma se impune a fi facuta.
Iti doresc multa sanatate
0
14-12-2009, ora 22:40
dandoct
Identitate neconfirmată
dandoct
buna. daca mai era cazul, adaug si eu un comentariu. roseata si umflaturile au trecut de la sine, incet. trebuia urmat un tratament antialergic.
ai noroc, putea fi ceva foarte grav. in strainatate, persoanele alergice poarta la ele mereu tratament de urgenta antialergic, respectiv epipen. este serios, se poate muri de alergie in cateva minute, depinde cat de grav este.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.