Infectie cu paraziti

10-10-2007
Air23
Nu este medic/terapeut
Air23
Stimata Doamna /Domnule Doctor,

- incepand cu jumatea lunii iulie, am o stare subfebrila (37-37.5), apoi au inceput durerile musculare si uneori si articulare (in special dureri musculare de la picioare, dar uneori si la maini); de asemenea, cefalee din cand in cand (in general fruntea, uneori tamplele-ma trec fiori prin tampla ca o curentare si uneori in spatele urechii drepte), uneori o stare de ameteala sau mahmureala (dar fara a avea probleme de a sta in picioare), ochii grei, insmomnie de vreo 1 luna si jumatate, uneori o stare de balonare la stomac, am un fel de candida pe limba (la analize nu a iesit candida, dar arata ca o candida - limba este alba si daca o curat trece, dar dimineata este din nou; a aparut dupa ce am luat cuminol); uneori dureri in capul pieptului; uneori o respitatie mai grea si batai de inima mai rapide si uneori o stare ca de greata dar nu vomit; nu tusesc; uneori simt dureri atat in partea stanga cat si in dreapta stomaculu zic eu; uneori si gatul ma doare (cateodata inauntru; cateodata la baza gatului simt umflat mai mult muschii decat o durere inauntru);
- din cand in cand (dar in ultimele 3 saptamani deloc) aveam o saliva mai colorata spre rosu, rugionoasa si ziceam ca e sange dar la explorarile care mi s-au facut nu s-a gasit sursa de sangerare.
- din cand in cand apar pe maini, in special in dosul palmelor sau pe degete un fel de pete (de fapt au un contur mic care dispar destul de repede, insa uneori, tot pe dosul palmelor mai apar si dispar) si din cand in cand simt cum ma mananca pielea dar fara sa am pete in zonele respective
- am slabit 3 kg in aceasta perioada, poate pe fond de stres;
- de mancat, mananc orice fara sa vomit ( o singura data am vomitat, la inceput, atunci cand dupa ce bausem apa minerala direct din sticla, am simtit nevoia sa ragai - ma scuzati si mi s-a oprit in gat astfel incat am vomitat ca sa am aer); dupa acest episod am fost cateva zile deranjat la stomac, putin ametit si am inceput sa am aceasta stare subfebrila.
- in ultima luna am mainile (palmele) si picioarele (labele) reci, ele incalzindu-se mai dupa-masa sau spre seara, de asemenea sunt mai rigide (adica mai aspre), dar problemele acestea le cam am in fiecare toamna.
- in ultima vreme ma doare si spatele (coloana) dar stiu ca de cativa ani am coloana stramba (poate e de la vreme).
- in rest sunt stresat, demoralizat si panicat sa nu am o boala grava mortala.


Am facut bronhoscopie; radiografie pulmonara si radioscopie; investigatie la ORL in nas si gat cu niste echipamente cu camera (nu stiu cum se cheama); am dat sputa la analize si am facut IDR pentru TBC si a iesti negativ.
De asemenea, am facut ecografie abdominala de 3 ori (a iesit doar putin ficatul mai marit si mai gras). Am facut radiografie la sinusuri si a iesit ca am o sinuzita cronica.
De asemenea, am facut analizele de sange (hemoleucograma completa, biochimie, VSH, analize fecale si urina, anticorpi pentru hepatite, pentru dublu-catenari, celulele lupice) de 5 ori in ultimele luni si de fiecare data toate au fost ok (VSH prima data in iulie 8mm/h si 15 mm/h si dupa aceea 3mm sau 4mm/h respectiv 13mm/h sau 14mm/h - deci de fiecare date bine; fibrinogen bine, leucocite 8500 cel mai mult in cele 5 dati cand am facut analizele). Oricum toate analizele de sange au iesit ok, cu exceptia Ac Anti Epstein Barr IGg care au iesit pozitiv (boala sarutului dar am inteles ca nu trebuie sa imi fac probleme din cauza asta).

De asemenea, printr-o cunostinta am ajuns la o doctorita neurolog de la Colentina, unde dansa fiind si oftalmolog s-a uitat la fundul de ochi si mi-a zis ca s-ar putea sa am sangele mai gros (eu fiind si fumator). M-a trimis la Fundeni unde am facut niste analize hematologice, acolo iesind analiza LA 57 (limita 51) cu APS pozitiv (deci sangele mai gros; speriat ca LA, adica lupus anticoagulant are legatura cu lupusul am facut si celulele lupice si dublu-catenari dar apoi am aflat ca nu are legatura cu lupusul, si oricum au iesit ok), si tot acolo am facut tot din sange analize pentru paraziti unde mi-a iesit toxoplasma atat Igm cat is Igg, micoplasma Igm si giardia Igm.

Pentru giardia mi s-a dat 4 zile tratament cu furazolidon si metronidazol.
Pentru micoplasma mi s-a dat 10 zile tratament cu doxicilina dupa ce fac o pauza in urma tratamentului pentru giardia.
Pentru toxoplasma mi s-a dat 21 de zile tratament cu rovamycina, tagremin si ketotifen dupa ce fac o pauza in urma tratamentului pentu micoplasma.

De asemenea, mi s-a dat sa iau pentru circulatie Vessel Due F astfel incat sa se subtieze sangele si mi s-a recomandat sa beau cel putin 2 litri de lichide pe zi. De asemenea, mi s-a spus ca din cauza acestor paraziti, in special toxoplasma, pot sa am aceste stari: subfebrilitate, durerei musculare si articulare, cefalee, stari de balonare la stomac etc.).

Pana sa dau de acesti paraziti am luat la recomandarea medicilor: pastile de stomac; cuminol; augmentin; farkovit; paracetomol sinus; etc. dar starile au persistat, inclusiv subfebrilitatea.,
Am fost internat cateva zile si la Victor Babes si nu s-a gasit nimic. De asemenea, mi s-a recomandat sa consult si un psiholog pentru ca m-am speriat prea tare sa nu am ceva grav.

Pot sa va spun ca am citit multe pe internet si din aceasta cauza m-am tot gandit la diverse boli. Si inca mai ma gandesc sa nu am vreo boala autoimuna, colagenoza ceva grav, dar tinand cont ca de 5 ori analizele de sange nu au reliefat nimic negativ, in afara de toxo, mico si giardia, ma gandesc ca totusi nu am nimic.

Mentionez ca am facut tratamentul pentru giardia si micoplasma, urmand ca dupa o pauza sa fac si tratamentul pentru toxoplasama.
Ma simt putin mai bine, totusi durerile musculare si stare subfebrila persista, alaturi de o insomnie (ma trezesc in fiecare noapte pe la 3-4 si adorm la loc destul de greu, poate e vorba de stres aici).
Oricum, doresc sa mai aflu parerea unui medic despre situatia mea.

Va multumesc!

Andrei Nicolae
-
12 comentarii
0
10-10-2007, ora 00:00
iullia
Nu este medic/terapeut
iullia
va doresc din tot sufletul sa va gasiti raspuns la intrebari.Am simtit nevoia sa va incurajez, sunt momente cind avem nevoie.Sa va faceti bine, viata merita traita, fiti optimist.
0
10-10-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
dupa ce faceti tratamentul si pentru toxoplasma va veti simti bine si va veti linisti.acum inca nu ati terminat tratamentul
0
12-10-2007, ora 00:00
Air23
Nu este medic/terapeut
Air23
Doamna Iulia va multumesc pentru incurajare. Sper ca o sa fie totul bine.
0
12-10-2007, ora 00:00
Air23
Nu este medic/terapeut
Air23
Pentru DANACA: este adevat ca nu am facut inca tratamentul pentru toxoplasma. Ati avut si dumneavoastra asa ceva sau de unde stiti?
Multumesc!
0
03-03-2008, ora 00:00
aronelu
Nu este medic/terapeut
aronelu
Si eu prezint cam aceleasi simptome si nu am inca un diagnostic.
Ai ajuns la ceva rezultate?
Daca da, te rog sa ma ajuti si pe mine.
Multumesc.
0
17-02-2010, ora 11:14
vasco
Nu este medic/terapeut
vasco
Ma chinuie de vreo 3-4 ani micoplazma si nu o pot tratat.Poate cunoaste cineva si un tratamnet naturist, ca de antibiotic sunt satul.Ma furnica des prin crestedul capului.Poate sa dea un asemenea simtom micoplazma?Sau poate fi vre-un parazit?
0
26-10-2010, ora 21:43
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
@Aronelu
cel mai simplu este sa va adresati unui serviciu de parazitologie unde puteti efectua un test ELISA. La Sp Clinic Fundeni de ex (Dr. Gogoase) puteti efectua un screening la principalele specii de microbacterii sau paraziti intracelulari precum micoplasma, toxoplasma, chlamidia, borrelia. De regula acestea sau la baza unur reactii autoimune, pot genera sindrom vertiginos, adenopatii sau deficit de imunitate caracterizat prin infectii repetate.

@vasco
micoplasmoza este o infectie greu de tratat, dar cu un tratament consecvent se trateaza. De regula se aplica o poliantibioterapie, pe durata lunga de timp, in paralel cu un tratament reologic si protectiv gastric, hepatic si intestinal. O alta alternativa de tratament este oxigenoterapia hiperbara.

Cu stima,

Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
0
13-04-2011, ora 21:59
vasco
Nu este medic/terapeut
vasco
Dl.doctor va multumesc foarte mult!domnul sa va dea putere, sa ajutati si sa scoateti din impas multa lume.Sa ne traiti!!
0
13-04-2011, ora 22:01
vasco
Nu este medic/terapeut
vasco
daca o sa puteti sa-mi mai sugerati ceva, o sa va urmezi sfaturile!asa ca le astept si-n continuare!1
0
03-08-2011, ora 00:07
brun3tyka
Nu este medic/terapeut
brun3tyka
buna am si eu o intrebare ce inseamna infectie stomacala si cat de grava e...va multumes ast raspuns
0
20-03-2013, ora 16:22
komura
Nu este medic/terapeut
komura
Cu ceva timp in urma m-am infestat si eu cu toxiplasmoza de la fecale de pisica, am urmat un tratament naturist, mai exact antibiotic din plante, intr-o luna de zile am scapat de tot ce inseamna paraziti. Nu am crezut ca poate fi adevarat, sotia mea dupa ce a vazut ca nu reusesc sa scap cu tratament medicamentos de sinteza a insistat sa incerc si varianta naturista, a fost un succes, nu am crezut niciodarta ca se poate rezolva asa de repede pe cale naturista, intrucat am tot citit de rezultate pe aceasta cale dupa luni si ani de zile, in diverse afectiuni. Am vrut sa va scriu si experienta mea, poate va ajuta sa stiti si voi ca se poate.
Multa sanatate!

PS- daca va intereseaza sursa tratamentului naturist, scrieti.
0
01-07-2016, ora 01:08
@@@
Nu este medic/terapeut
@@@
Buna seara!Ce tratament ati luat?Am probleme cu fetita de vrio 2 ani cu paraziti intestinali(oxiuri).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viermii paraziți ar putea preveni afecțiunile asociate îmbătrânirii? Un studiu recent susține această ipoteză
  • Viermii intestinali - tratament, cauze, simptome, diagnostic
  •