Infectie cu Stafilococ auriu, ajutor...

22-05-2008
mirceavinaros
Nu este medic/terapeut
mirceavinaros
Buna ziua, ma numesc Mircea, am 23 de ani, sufar de 3 ani de o infectie de stafilococ auriu care se manifesta foarte urat. Am fost si operat acum 1 an la Cluj bi-axiliar, si mi-a fost eliminat tot ce am avut infectat sub brat, si pus un lambou de carne de pe spate, pentru ca acolo a ramas o gaura mare. Acum o am infectia inghinal chiar si pe organul genital si scrot si coboara pe picior in jos tot mai mult ( in timp). secreta foarte mult puroi si este foarte dureros ( sunt ca niste furunculi exagerati de mari) nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai incerc, si mai mult, acum sunt in spania si aici nu prea am la ce medic sa merg, de aceea as prefera sa imi raspundeti cat se poate de clar, ce antibiotice sau ce medicamente sa iau. va rog din suflet sa ma ajutati. multumesc.
1 comentarii
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!In primul rand, tratamentul este chirurgical, cel mai probabil trebuie evacuate colectiile purulente; ideal ar fi sa ti se recolteze puroi pentru examen bacteriologic si antibiograma pentru un tratament antibiotic eficient, iar pentru a preveni aparitia abceselor se poate incerca prepararea unui autovaccin; Te sfatuiesc sa mergi la un serviciu de chirurgie, pentru evacuarea colectiilor, iar pana se obtine un rezultat al antibiogramei, in functie de care se ajusteaza tratamentul antibiotic, se poate lua o asociere antibiotica: Eficef 200 mg 1 cpr la 12h+ ciprofloxacina 500mg 1cpr la 12h+ metronidazol 250mg 1cpr la 8 h, timp de 7-10 zile( tratamentul va fi schimbat in functie de rezultatul antibiogramei); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.