Infectie anala

15-04-2015
Doraaa
Nu este medic/terapeut
Doraaa
Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Uneori simt usoare usturimi cand elimin scaunul, dar nu se intampla de fiecare data cand am scaun si dureaza foarte putin starea de usturime/disconfort. Ar putea fi vorba despre o bacterie sau infectie, deoarece nu am alte simptome, nu am febra, nu am sangerari.mentionez ca am colon iritabil. Ar putea fi din cauza unor alimente pe care colonul nu le prea agreeaza?

Multumesc!
7 comentarii
0
15-04-2015, ora 14:34
xodiac
Nu este medic/terapeut
xodiac
Buna ziua. Daca mananci prea mult KFC, exista posibilitatea sa te usture anusul la scaun din cauza condimentelor. La fel se poate intampla la orice mancare prea condimentata. Dupa o serie de scaune prea moi sau prea tari pot sa apara usturimi la baza anusului. Pe langa acest simptom mai exista si altele, cum ar fi usoare sangerari anale, sange in scaun, mancarimi, scurgeri anale? Cat de des iesiti cu scaunul? Cat de intensa este usturimea?
0
15-04-2015, ora 20:45
Doraaa
Nu este medic/terapeut
Doraaa
Buna! Nu mananc deloc mancare de la KFC sau condimentata. Nu merg mai des de 2-3 ori maxim pe zi, uneori doar o data. Trebuie sa specific faptul ca avand in vedere ca am colon iritabil, uneori de la anumite legume (fasole sau varza) pot avea scaun moale, sau de la stres...Usturimea dureaza poate 5-10 secunde nu mai mult.
0
16-04-2015, ora 10:59
xodiac
Nu este medic/terapeut
xodiac
Incercati sa evitati mancarurile care contin multe fibre, cum ar fi fasolele. De altfel evitati si mancarurile care va deranjeaza la burta gen varza calita, sau simpla in salata.
Cum vi s-a pus diagnosticul de colon iritabil?
Acuma cat timp au aparut aceste usturimi? Cand va usutura, cat de adanc simtiti ca ar fi? Pe hartia igienica obsrvati urme de sange, sau in scaun? Luati medicamente, iar daca da, ceva in mod specific pentru colonul iritabil?
Pot fi diferite cauze: fisuri anale, eczeme anale, zona sensibila din cauza substantelor din bolul alimentar nedigerat corespunzator si apare o usoara fermalentatie care sensibilizeaza zona inconjuratoare a sfincterului.
0
16-04-2015, ora 13:33
Doraaa
Nu este medic/terapeut
Doraaa
Buna ziua, acum 8 ani am fost la medic internist si mi s-au facut o serie de analize din cauza ca aveam scaune moi foarte dureroase si dupa orice mancam, cam la 5 minute si la analize nu iesise nimic si atunci mi-a spus medicul ca e pe baza nervoasa.

Usturimile nu au aparut de mult timp, cam de cateva zile, mai avusem mai demult dar foarte foarte rar. Trebuie sa specific ca acum cateva saptamani am avut 2 zile in care mi-a mers burta in continuu absolut orice mancam, am luat 2 tablete imodium si am tinut o zi regim, dar de atunci parca nu mai e ok...Ma ustura cand cam spre intrarea in anus, acolo simt ca ar fii usturimea...am pus putina crema de galbenele pe un betisor de urechi si am dat putin si a usturat putin.

Nu sunt urme de sange pe hartia igienica deloc pentru ca si eu am fost atenta sa vad ce si cum iar medicamente nu iau nimic deosebit doar pentru o durere de cap cand e nevoie si pentru colon iritabil nici asa.
0
16-04-2015, ora 18:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Crema de tataneasa e pt fisuri anale si hemoroizi.
0
16-04-2015, ora 23:30
xodiac
Nu este medic/terapeut
xodiac
Daca va usturat la aplicarea cremei, atunci este zona iritata. Incercati sa o mentineti curata pe cat posibil, dar fara folosirea gelurile de dus, sapunului, doar apa calduta sau ceaiuri (musetel, coada soricelului) si aplicati si crema precizata de clara_p.
0
17-04-2015, ora 10:34
Doraaa
Nu este medic/terapeut
Doraaa
Multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: