Infectie masea

27-10-2011
alexvNT
Nu este medic/terapeut
alexvNT
Marti pe data de 25.10.2011 in jurul orei 16:00 mi s-a scos maseaua 36 de pe partea stanga jos. Maseaua era foarte cariata iar sub ea am avut infectie. Dupa extragere totul a decurs ok.dar dupa efectul anesteziei a inceput sa ma doara maseaua de deasupra si putin urechea. Maine o sa ma duc iar dentist dar nu stiu de ce dupa aceste 48 de ore inca mai simt durerea.
4 comentarii
0
27-10-2011, ora 11:30
alexvNT
Nu este medic/terapeut
alexvNT
Mentionez ca am fost la Seful Spitalului pe sectiunea Chirurgie Maxilo-Faciala.
S-a chinuit sa traga putin de ea pentru ca fiind cariata si putin rupta nu avea cum sa o apuce cu un cleste special pentru extractie. Probabil acoperit cu sange in momentul in care a terminat de scos pungile de infectie si radacinile ramase am constatat a 2 a zi dimineata ca mi-a mai ramas un colt, care nu ma doare. Singurul lucru care ma doare e maseaua care este deasupra. Mie mi-a zis doctorul de familie ca am dureri din cauza ca ele faceau contact una cu cealalta si un motiv ar mai fi ca m-a tras de multe ori curentul la acea masea. Oricum ma voi duce inapoi la dentist pentru a scoate si celalalt colt ramas.
0
27-10-2011, ora 16:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate mai ai si alta carie. Trebuie controlat.
E posibil sa nu se vada, sa fie intre 2 masele, dar este posibil si sa iradieze durerea de la cea scoasa.
Vorbeste cu doctorul.
0
27-10-2011, ora 16:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Trebuie sa ciocaneasca in maselele de sus, sa verifice cu aer si apa, daca doare la ceva.
0
27-10-2011, ora 19:45
alexvNT
Nu este medic/terapeut
alexvNT
Am fost si dupa cum mi-a zis nu as mai avea probleme. Este normal sa ma doara si din cauza infectiei care a fost. Coltul de care vorbeam nu este. Acum astept sa mi se regenereze gingia si locul maselei extrase pentru a putea pune alta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •