in urma analizelor a reiesit ca are infectie la plamani

02-11-2009
caradis
Nu este medic/terapeut
caradis
Buna ziua. Tatal meu are 71 de ani. De un an tuseste foarte tare. A mers la doctor si in urma analizelor a reiesit ca are infectie la plamani. I-a dat tratament cu augmentin si erdomed. Pana acum nici o ameliorare. Tuseste foarte rau uneori chiar si 30 min., si se sufoca. In copilarie am inteles ca a suferit de tuse magareasca. As dori sa stiu daca exista un alt tratament pentru asa ceva, cat este de grava boala si daca exista si un tratament homeopat pentru aceasta. Mama a scapat cu un tratament homeopat de dureri foarte mari la nivelul stomacului. Va multumesc.
4 comentarii
0
02-11-2009, ora 13:07
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
SInt niste detalii importante:de cind tuseste, tusea e seaca? fumator?i s-a facut doar o radiografie pulmonara?Are febra?DAca cumva tusea e recenta, seaca, nu are febra.e o problema.Ar putea fi vorba de ceva care ii atinge nervul care declanseaza tusea.Ar putea fi nevoie sa ii faci o tomografie git-torace pentru a vdea despre ce e vorba
0
02-11-2009, ora 13:26
caradis
Nu este medic/terapeut
caradis
Tusea o are de 1 an de zile. Este seaca, fara temperatura, se chinuie sa expectoreze. Da a facut radiografie, analiza la ce expectoreaza si doctorul spune ca in afara de infectie nu are nimic. I-a luat chiar si din infectia de acolo si nu a reesit ca ar avea ceva. Doctorul spune ca asa se va chinui pana elimina infectia dar va dura poate si ani. A facut si tomografie si nu s-a gasit nimic. Atata doar ca la radiografie pe plaman apare in partea de jos ca o umbra alba, aia fiind infectia. Nu a fumat niciodata.
0
02-11-2009, ora 13:48
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Eu zic sa mergi cu el si la un ORL-ist.Continui sa cred ca e ceva care ii irita un nerv.
0
02-11-2009, ora 14:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, mergeti la un medic homeopat, exista remedii foarte bune si eficiente in homeopatie pt. astfel de simptome. La medicina alopata cu astfel de simptome isi pierde numai timpul cat si imunitatea.
Ori nu descoperea nimic, ori nu este medicament care sa le vindece.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plămâni funcționali, creați din celule stem
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Adulții tineri expuși la poluarea aerului casnic prezintă scăderea funcției pulmonare
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Aerosolii țigărilor electronice pot cauza modificări celulare și moleculare în plămâni
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •