Infectie, conjunctivita sau ulcior.?

12-12-2009
dyaana
Nu este medic/terapeut
dyaana
Buna, Ma numesc Diana, si de aproximativ o saptamana mi s-a format un fel de pojghitape ochi mai precis pe linia genelorsi desupra genelor, este rosie, ma mananca, iar dimineata ma trezesc cu ochii efectiv umflati.Folosesc un demachiat de calitate si nu cred ca el ar fi cauza, plus ca are si data expirarii.Am ajuns la concluzia ca problema mea se datoreaza tusului de ochi folosit.Am incercat sa nu ma mai machiez am facut o pauza de cateva zile si s-a ma calmat, nu deifnitiv, dar nu s-a mai umflat ochii.Astazi in schimb, a reaparut, dupa cum va ziceam ma ustura si am mereu intentia de a ma scarpina.Am incercat sa merg la doctorul de familie insa trebuie sa rezolv o problema birocratica, am implinit recent 18 ani si imi trebuie o adeverinta de la financiar si de la liceu.Astazi este sambata, iar pana luni, marti nu stiu ce sa fac.Am de ales intre 2 medicamente betabioptal si nettacin.Nu stiu daca e ucior sau conjunctivita...sau o infectie.Sper sa puteti sa imi oferiti un feedback.
Multumesc
2 comentarii
0
12-12-2009, ora 15:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Se pare ca este o infectie oculara, blefaroconjunctivita ( infectia intereseaza conjunctiva si marginile pleoapelor); poate fi incriminata si o component alergica( mai ales ca ne spui ca nu se mai umfla ochii dupa ce ai renuntat la tus); si, de asemenea, poate fi favorizata si de existenta unui viciu de refractie necorectat;iti recomand consult oftalmologic; este necesara si cicloplegia; in plus, igiena locala riguroasa, cu un sampon pentru bebelusi " No Tears"; ce medicament as recomanda eu? Prefer quinolonele, mai degraba decat aminoglicozide( Nettacin);prin urmare, iti recomand Floxal ( sau Ciplox); ziua, colir, 1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, iar seara, dupa igiena locala, cu samponel, unguent: 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile; de asemenea, dupa colirul cu antibiotic, la 5 minute, lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic- Visustrin( Lubristil) :1 picatura in AO de 5 ori pe zi, 10 zile; seara, 1 tb de Claritine( Ketotifen)-10 zile; dupa zece zile, reevaluare oftalmologica; numai bine
0
29-08-2011, ora 10:01
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.as dori si eu niste sfaturi.de vreo cateva zile am simtit o jena la ochi si o mancarime in coltul ochiului stang plus alte cateva simptome ale unei alergii nas infundat stranuturi consecutive mancarime ochi si urechi, insa ce m-a uimit in aceasta dimineata este ca m-am trezit cu ochiul stang umflat si f rosu.simt ca lacrimeaza si imi apar in coltul ochiului ca niste urdori.cand clipesc ma injunghie putin nu f tare.celalalt nu are nimic.am in plan sa merg la un alergolog insa intrebarea mea este daca am nevoie si de un oftalmolog ca nu stiu daca ochiul este afectat de la alergie.ce mi-ati recomanda momentan pana ajung la medic deoarece abia in cursul zilei de maine pot ajunge si pana atunci as vrea sa se mai amelioreze cumva roseata asta.va multumesc si astept un rasp.aaa mentionez ca alergia cred ca am capatat-o de la niste pastile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.